reklama

Koupání na vlastní zahradě bez zbytečné chemie a starostí

Kdo by si nepřál na zahradě bazén anebo rovnou přírodní koupací jezírko? Jděte s dobou a koupejte se i na zahradě v čisté vodě bez zbytečné chemie. Takové jezírko je navíc i téměř bezúdržbové a krásně splyne s okolím. Přečtěte si, jak takové jezírko funguje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U jezírka si odpočinete a bude přirozenou součástí zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč vybudovat přírodní koupací jezírko?

Chcete mít na zahradě přírodní koupací jezírko? Aby byla zahrada byla opravdu koutem sama pro sebe a dobře fungovala, je nezbytné, aby v ní byla dostatečně velká vodní plocha. Ta jde řešit tak elegantně, že vám může sloužit i jako místo pro koupání bez zbytečné chemie a údržby. Voda se také rychleji ohřívá než v bazénu a nemusíte ji měnit. Správně vytvořené koupací jezírko bude mít čistou vodu i bez nákladné umělé péče. To je plus pro děti i alergiky.

Jak přírodní koupací jezírko funguje?

Přírodní koupací jezírko je biotopem, který je plný řas, rostlin a dalších živých organismů. Jeho důležitou součástí je čisticí zóna, která by měla tvořit asi polovinu vodní plochy jezírka. Měla by mít pozvolný sklon. V této části nesmí chybět bahenní a vodní rostliny s různými nároky, které zajišťují čistění, a to v různě hlubokých částech.

Stejně slouží i různé substráty v podobě kamenů a písku s odlišně velkými částicemi. Čištění pak doplňuje skimmer s čerpadlem. To žene vodu do čisticí zóny a ta jde odtud zase zpět do jezírka. V zimě ho jednoduše vypnete a jezírko necháte zamrznout. Rázem máte na zahradě malé kluziště anebo také místo, kde se můžete otužovat.

Jezírko bude mít čistou vodu i bez chemie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jezírko bude mít čistou vodu i bez chemie

Jak přírodní koupací jezírko založit?

Přírodní koupací jezírko, aby dobře fungovalo, musí splňovat několik parametrů. Jeho plocha by měla být minimálně 40 m², lépe samozřejmě znamená v tomto případě více. Čím je větší, tím snáze zde udržíte potřebnou biologickou rovnováhu. U velkých ploch pak už není potřeba ani čerpadlo se skimmerem. Hloubka v tom nejhlubším místě může být až 2,5 m, tam se totiž voda neohřívá a zůstává tak čistá. K udržení chladu se hodí také strom, který bude jezírku stínit. Naopak ale počítejte s tím, že z něj budou do jezírka padat květy, listy, pyl a další nečistoty.

U jezírka si vyhrajte i s tvarem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U jezírka si vyhrajte i s tvarem

Přírodní koupací jezírko, domov pro mnoho živočichů

Přírodní koupací jezírko se brzy stane domovem mnoha živočichů. Ať už jde o žáby, vážky nebo netopýry či hmyz a ptáky, kteří se se přijdou napít nebo o ryby, které sem můžete vysadit záměrně. Přispějí totiž k čištění jezírka a zbaví vás nepříjemných hmyzích společníků, kterými jsou třeba komáři, a také řas na dně. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 8. 8. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová