reklama

Jak plodiny uskladnit co nejefektivněji, aby vám co nejdéle vydržely?

Uskladnit ovoce, zeleninu a další zemědělské plodiny je někdy sázka do loterie. Chce to vychytat ty správné skladovací prostory, správnou teplotu a připravit celkově vašim výpěstkům a nákupům od farmářů ty nejlepší podmínky. Několik tipů pro vás mají právě sami farmáři.

i (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)
Úrodu ze zahrady i nákup od farmářů je potřeba správně uskladnit, aby dlouho vydržela (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)

Sezónní ovoce a zelenina

Podzim bude pestrý. Pěstitelé se mohou i nadále těšit na čerstvé sezónní ovoce a zeleninu – od jablek, hrušek, přes dýně, až po kořenovou zeleninu, které jsou vhodné i pro uskladňování. Díky tomu je možné si je vychutnávat i během zimních měsíců. Uskladnění má ale svá pravidla. Jak je uskladnit co nejefektivněji, aby vám ovoce a zelenina co nejdéle vydržely? Několik tipů pro vás mají sami farmáři.

Dýně před uskladněním nechte dva dny proschnout na slunci
i (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)
Dýně před uskladněním nechte dva dny proschnout na slunci

Začněte s důkladným úklidem skladovacích prostor a přípravou nádob

Pokud máte garáž, sklep nebo jiné tmavé místo s nízkou teplotou a mírnou vlhkostí, máte téměř vyhráno, ale uskladnění můžete zvládnout i v bytě, i když to není zcela optimální. Je ale důležité nepodcenit přípravu, aby vám plodiny nenapadl hmyz nebo plíseň, proto věnujte pozornost důkladnému úklidu a dezinfekci nejen plastových přepravek s dírami na větrání, do kterých budete ovoce a zeleninu ukládat, ale i samotnému skladovacímu prostoru.

Postačí vám i obyčejný ocet. Také si dejte pozor, abyste ve stejné místnosti neskladovali barvy, ředidla a další chemikálie, protože například jablka do sebe pohlcují pachy a celá úroda by se znehodnotila a mohla by být škodlivá pro vaše zdraví.

Zavěste svazky cibule na vzdušné místo, kde mohou zůstat i dlouhodobě
i (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)
Zavěste svazky cibule na vzdušné místo, kde mohou zůstat i dlouhodobě

Vyberte, co můžete uskladnit

Skladovat můžete pozdní brambory, kořenovou zeleninu, kukuřici, dýně, cukety, řepu, zimní odrůdy jablek a hrušek.

Ovoce a zeleninu dejte zvlášť

I tento bod souvisí s pohlcováním pachů ovoce, které mohou změnit jejich chuť. Ideální je skladovat ovoce a zeleninu v oddělených prostorách, ale pokud nemáte tu možnost, zkuste je alespoň rozmístit na opačné strany místnosti.

Úrodu pečlivě proberte

Prohlédněte každý kus, jestli nejeví známky mechanického poškození nebo nezačíná plesnivět a uskladňujte jen naprosto zdravé plody.

Přizpůsobte podmínky jednotlivým plodinám

Každá plodina k uskladnění potřebuje něco trošku jiného, aby vydržela co nejdéle:

  • Pro brambory je ideální konstantní teplota mezi 4 a 6 °C a vysoká vzdušná vlhkost. Po sklizni je nechte rozprostřené oschnout přibližně dva týdny. Skladujte je v přepravkách v maximální vrstvě 60 cm, aby mohly dýchat.
  • Mrkev a kořenovou zeleninu je nejlepší umístit do bedýnky s pískem, aby se v nich udržela vlhkost a nescvrkávaly se. Vlhkost ve sklepě by se měla pohybovat mezi 70 až 80 % a teplota by neměla klesnout pod 4 °C.
  • Česnek a cibule se snadno kazí a základem je správné sušení. Zavěste svazky na vzdušné místo, kde mohou zůstat i dlouhodobě nebo je po pěti dnech následně přesuňte do přepravek ve sklepě či na balkóně. 
Je ale důležité nepodcenit přípravu, aby vám plodiny nenapadl hmyz nebo plíseň
i (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)
Je ale důležité nepodcenit přípravu, aby vám plodiny nenapadl hmyz nebo plíseň
  • Cukety jsou citlivé na vlhkost a je dobré je skladovat v suchu a chladu.
  • Dýně před uskladněním nechte dva dny proschnout na slunci a odstraňte z nich zeminu. Skladujte je v přepravkách vystlaných slámou v teplotě kolem 10 °C a vlhkosti mezi 50 a 80 %.
  • Jablka a hrušky skladujte v přepravkách tak, aby se jednotlivé kusy navzájem nedotýkaly. Přepravky můžete vystlat slámou, abyste zabránili otlučení a šíření plísní. Potřebují chlad a hrušky ideálně i vysokou vlhkost.
Brambory skladujte v přepravkách v maximální vrstvě 60 cm, aby mohly dýchat
i (Zdroj: Farma Hanč Vraňany)
Brambory skladujte v přepravkách v maximální vrstvě 60 cm, aby mohly dýchat

Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a větrání

Čas od času vše prohlédněte a odstraňujte nahnilé kusy, aby se infekce nerozšířila na celou úrodu.

Zdroj informací: Farma Hanč Vraňany

Publikováno: 6. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce