Co zrovna teď v předjaří potřebují naše zahrady, aby byly na letošní sezonu dobře připraveny? Vůbec nejdůležitější je půdě dodat ty správné živiny. Bez nich nově vysévané a vysazované rostlinky nejsou schopny nabrat tu správnou sílu pro klíčení a růst. Co to letos vyzkoušet jaro na zahradě bez chemie a vsadit na dusíkaté vápno, které nastartuje růst rostlin a zničí slimáky i úporný plevel?
Jaro na zahradě bez chemie: dusíkaté vápno nastartuje růst
Prvotním hnojivem je dusíkaté vápno. Nejde o žádnou chemickou látku, která do půdy nepatří. Základním materiálem pro jeho výrobu je vápenec a uhlí, kdy za dodání vysokého množství elektrické energie vzniká karbid vápníku. V dalším procesu výroby se dodává separovaný vzdušný dusík a vznikne kyanid vápenatý. Ten se dále zpracovává, přidává se voda, dolomitový vápenec a dusičnan vápenatý a dochází ke granulaci za vzniku vápno-dusíku. Obsahuje 19,8 % celkového dusíku a 22 % vodorozpustného vápníku.

Právě teď je ideální doba na aplikaci dusíkatého vápna na všechny zahrádkářské plochy, tedy na záhony, trávník, pod stromy i keře. Hnojivo zlepšuje velmi rychle strukturu půdy a vápník se stává pro rostliny rychle využitelný. Použijete-li dusíkaté vápno později, když už na záhonu budete mnít vysazené sazeničky zeleniny, dbejte na to, aby rostlinky nebyly vlhké – to by je mohlo popálit. V tomto případě je lepší hnojivo do záhonu pečlivě zapravit, nikoli rozhazovat. Odborníci doporučují aplikovat dusíkaté vápno v množství až 3,5 kg na jeden ar, tedy 100 m², minimální množství je půl kilogramu.

Jaro na zahradě bez chemie: dusíkaté vápno zničí slimáky i plevele
Dusíkaté vápno rovněž snižuje výskyt škůdců a je skvělým nástrojem v boji proti plzákům, neboť účinně zlikviduje jejich vajíčka, která jsou ukryta v půdě nebo v okrajových částech záhonků. Jejich výskyt se díky použití dusíkatého vápna snižuje podle zkušeností drobných pěstitelů až o 80 %.

Kromě toho, že dusíkaté vápno dodá půdě nezbytné živiny pro start rostlinek na jaře, působí také jako účinná dezinfekce proti celé škále houbových chorob. Zjara lze s dusíkatým vápnem úspěšně bojovat také s pampeliškami a dalším úporným plevelem v trávnících. Aplikujeme ho co nejdříve po zimě, kdy je půda ještě dostatečně vlhká, a tím se zvyšuje jeho účinnost.
Nespornou výhodou dusíkatého vápna je i skutečnost, že urychluje zrání kompostu (rozklad organické hmoty). Zároveň pomáhá eliminovat zápach a výskyt hmyzu, které jdou ruku v ruce s procesem zrání kompostu.
Publikováno: 16. 3. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová