reklama

Jaro na zahradě bez chemie: Dusíkaté vápno nastartuje růst a zničí slimáky

Co zrovna teď v předjaří potřebují naše zahrady, aby byly na letošní sezonu dobře připraveny? Vůbec nejdůležitější je půdě dodat ty správné živiny. Bez nich nově vysévané a vysazované rostlinky nejsou schopny nabrat tu správnou sílu pro klíčení a růst. Co to letos vyzkoušet jaro na zahradě bez chemie a vsadit na dusíkaté vápno, které nastartuje růst rostlin a zničí slimáky i úporný plevel?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dusíkaté vápno je váš velký pomocník

Dusíkaté vápno nastartuje růst

Prvotním hnojivem je dusíkaté vápno. Nejde o žádnou chemickou látku, která do půdy nepatří. Základním materiálem pro jeho výrobu je vápenec a uhlí, kdy za dodání vysokého množství elektrické energie vzniká karbid vápníku. V dalším procesu výroby se dodává separovaný vzdušný dusík a vznikne kyanid vápenatý. Ten se dále zpracovává, přidává se voda, dolomitový vápenec a dusičnan vápenatý a dochází ke granulaci za vzniku vápno-dusíku. Obsahuje 19,8 % celkového dusíku a 22 % vodorozpustného vápníku.

Právě teď je ideální doba na aplikaci dusíkatého vápna na všechny zahrádkářské plochy, tedy na záhony, trávník, pod stromy i keře. Hnojivo zlepšuje velmi rychle strukturu půdy a vápník se stává pro rostliny rychle využitelný. Použijete-li dusíkaté vápno později, když už na záhonu budete mnít  vysazené sazeničky zeleniny, dbejte na to, aby rostlinky nebyly vlhké – to by je mohlo popálit. V tomto případě je lepší hnojivo do záhonu pečlivě zapravit, nikoli rozhazovat. Odborníci doporučují aplikovat dusíkaté vápno v množství až 3,5 kg na jeden ar, tedy 100 m², minimální množství je půl kilogramu.

Dusíkaté vápno nastartuje růst
i (Zdroj: archiv Fertistav)
Dusíkaté vápno nastartuje růst

Dusíkaté vápno zničí slimáky i plevele

Dusíkaté vápno rovněž snižuje výskyt škůdců a je skvělým nástrojem v boji proti plzákům, neboť účinně zlikviduje jejich vajíčka, která jsou ukryta v půdě nebo v okrajových částech záhonků. Jejich výskyt se díky použití dusíkatého vápna snižuje podle zkušeností drobných pěstitelů až o 80 %.

Dusíkaté vápno pomáhá proti slimákům
i (Zdroj: archiv autorky)
Dusíkaté vápno pomáhá proti slimákům

Kromě toho, že dusíkaté vápno dodá půdě nezbytné živiny pro start rostlinek na jaře, působí také jako účinná dezinfekce proti celé škále houbových chorob. Zjara lze s dusíkatým vápnem úspěšně bojovat také s pampeliškami a dalším úporným plevelem v trávnících. Aplikujeme ho co nejdříve po zimě, kdy je půda ještě dostatečně vlhká, a tím se zvyšuje jeho účinnost.

Dusíkaté vápno snižuje výskyt škůdců
i (Zdroj: archiv Fertistav)
Dusíkaté vápno snižuje výskyt škůdců

Nespornou výhodou dusíkatého vápna je i skutečnost, že urychluje zrání kompostu (rozklad organické hmoty). Zároveň pomáhá eliminovat zápach a výskyt hmyzu, které jdou ruku v ruce s procesem zrání kompostu.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 27. 3. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová