reklama

Vistárie nás oslní vodopády fialových květů. Co pro to musíme na jaře udělat?

Kdo trpí netrpělivostí, vistárie asi neocení. Kvetou totiž, až oči přecházejí, ale až po více než pěti letech. Pak to ovšem opravdu stojí za to. Tomáš Vencálek z Botanické zahrady hl. města Prahy nám poradí, jak se o vistárie starat a co pro ně musíme udělat teď na jaře.

Vistárie je liána s bohatými květy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro bohaté kvetení vistárie je důležitý výběr stanoviště, a především správný řez. Pro řez vistárií jsou určeny dva termíny. Jeden je pozdně zimní nebo předjarní, záleží na průběhu počasí a druhý termín je v období vegetace, kdy už rostlina vyhání dlouhé výhony. Pak je potřeba zkracovací řez.

Předjarní řez

Je důležitý proto, aby vistárie nasadila bohaté květní pupeny, a provádí se tak, že se loňské, jednoleté výhony zkrátí na dvě až tři očka.

Předjarní střih vistárie
Předjarní střih vistárie (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Řez v období vegetace

Provádí se po celou dobu vegetace, tedy od května až do začátku srpna. Pak se dlouhé zelené výhony zkracují asi na šest oček. Tím podpoříme kompaktnost rostliny a ve výhonech se udrží více zásobních látek pro kvetení v příštím roce. Vyvarovat se však musíme příliš hlubokého řezu, který u teplomilných vistárií způsobuje stres, a rostliny by v zimě mohly namrznout.

Vistárie potřebuje na jaře ostříhat
Vistárie potřebuje na jaře ostříhat (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Množení vistárie

Rozmnožování semeny je velmi zdlouhavé. Pokud vůbec semena vyklíčí a rostliny vyrostou, pak čekáme velmi dlouho, až mladá vistárie vykvete.

Semena vistárie
Semena vistárie (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Mnohem lepší je množení vegetativní, tedy řízky, které se odebírají na konci května až začátkem června a řežeme je na délku asi 20 cm. Asi nejjednodušším způsobem množení vistárií je tzv. hřížení. Vistárie se takto množí většinou samovolně, ale můžeme dlouhé výhony i sami zanořit do země.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Vistárie nás ohromují fialovou záplavou květů
Vistárie nás ohromují fialovou záplavou květů (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 29. 1. 2023, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký