reklama

Vylepšete kondici trávníku správnou péčí a rozplánujte si výsadbu rostlin

Plánování zahrady je první krok k tomu, abyste nějakou zahradu vůbec měli. Pokud ji už máte a její skladba se vám nelíbí, je potřeba v ní změnit dispozice tak, aby byla funkční, abyste v ní našli všechny důležité zóny a aby to nestálo miliony. Někdy postačí jen správný nápad.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vylepšit kondici trávníku můžete správnou péčí a přitom si rozplánujte výsadbu rostlin (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plánování zahrady

Zrekonstruovali jste dům nebo chatu či chalupu? Nyní je na řadě také vaše zahrada. I když třeba na první pohled vypadá dobře, chce to si udělat trochu času a zamyslet se, jestli je vše zahrada doopravdy funkční a jestli by nestálo zato ji trochu vylepšit. Plánování zahrady není zrovna snadný krok, pokud nejsme odborníci na zahradní architekturu. 

Naplánovat si dokonalou zahradu je dobrý začátek, který můžeme (ale nemusíme) probrat s odborníkem na zahrady. Pokud vám rovnou nenavrhne sám nějaké řešení, doporučí vám jistě nezbytné kroky, které je k tomu potřeba udělat. Ty budou zahrnovat minimálně:

  • péči o trávník
  • skladbu výsadby stromů a keřů
  • rozmístění zón
Není nic krásnějšího než postupně rozkvétající zahrada, kterou jste si dobře naplánovali
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Není nic krásnějšího než postupně rozkvétající zahrada, kterou jste si dobře naplánovali

Péče o trávník

Začněte odspodu, tedy od trávníku. Péče o trávník bude především zahrnovat jeho posekání, vertikutaci, doplnění trávníku tam, kde jsou holá místa, pohnojení a dobrou zálivku.

Pokud je trávník nízký, začněte s vertikutací. Vertikutace znamená prořezávání trávníku. Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Tím se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav. Neuvěříte, kolik mechu a plsti z trávy vyčešete, pokud vertikutátor použijete. 

Vertikutátor použijte pro vyčesání mechu a stařiny z neudržovaného trávníku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vertikutátor použijte pro vyčesání mechu a stařiny z neudržovaného trávníku

Tip redakce:

Abyste docílili správného vyčesání trávníku, je potřeba s vertikutátorem jezdit do kříže, resp. nejprve stále jedním směrem a poté na druhou stranu.

Po vertikutaci přijdou na řadu mechanické úkony, a sice vyhrabání všech vyčesaných částí mechu, plevelů a ostatních zbytků, které v trávníku nechcete. Použijte plastové nebo kovové švédské hrábě a trávník důkladně shrabte.

Stařinu a mechy vyhrabte hustými hráběmi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stařinu a mechy vyhrabte hustými hráběmi

Vyhrabané zbytky uskladněte do kompostu a můžete se chopit sekačky a trávník posekat. Je jedno, zda použijete benzínovou nebo elektrickou zahradní sekačku, ale pro ulehčení práce použijte takovou, která má sběrný koš a nastavitelné sekací nože. 

Zvertikutovaný trávník posekejte sekačkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvertikutovaný trávník posekejte sekačkou

Travní substrát a travní osivo

Kvalitní substrát, který se používá při výsevu travního semene, by měl obsahovat humózní složky, které zadržují vodu, kvalitní trávníkový písek, který zabraňuje promokření trávníku, aktivátor kořínků a železitou složku, která dodá trávníku hustotu a svěží zeleň.

Substrát rozsypejte po ploše trávníku a rozhrabejte do roviny. Zde bude praktičtější použít kovové hrábě s většími rozestupy mezi zuby, aby se substrát rozhrnul rovnoměrně. 

Do substrátu pak rozsypte travní osivo. Vyberte ideálně takové, které je rychle klíčící a které vám již za týden začne zaplňovat prázdná místa na trávníku.

Tip redakce:

Doplňování osiva do trávníku zvládnete ručně rozhozem, na větší plochy si raději pořiďte rozmetadlo, které vám zaručí stejnoměrný osev.

 

My jsme vyzkoušeli COMPO SANA® Substrát pro trávníky. Speciální substrát pro opravy, regeneraci a bezpečné zakládání nových trávníků obsahuje více než 50 % udržitelných surovin a snižuje CO₂ stopu. Poskytuje ideální základ pro trávníky a mladé rostlinky, se speciálním aktivátorem kořenů zlepšujícím hospodaření s vodou a živinami a zaručujícím ideální prokořenění, takže je vhodný i pro vyrovnání nerovností v trávníku.

Kromě toho jsme použili COMPO Turbo-dosev, mnohostranně použitelnou směs osiva, vhodnou pro všechny druhy půd. Mimořádně rychle klíčící osivo, které se používá pro dlouhodobě zatížitelný a odolný a sytě zelený travní koberec, aby bylo možné trávník rychle znovu používat. Obzvláště rychle a spolehlivě vyplňuje holá místa v trávníku.

Prázdná místa doplňte vhodným travním osivem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prázdná místa doplňte vhodným travním osivem

Posledním krokem k vylepšení kondice trávníku je zapravit hráběmi osivo do substrátu a uválcovat zahradním válcem. Menší plochy trávníku postačí udusat hráběmi. Předejdete tak tomu, že si na vašem travním osivu pochutnají ptáci z celého okolí.

Proč použít zahradní válec? Aby se osivo zatlačilo do půdy a nevyzobali je ptáci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proč použít zahradní válec? Aby se osivo zatlačilo do půdy a nevyzobali je ptáci

Výsadba rostlin

Plánování zahrady není jen péče o trávník, ale také vhodná výsadba rostlin. Zahrada (i vy sami) ocení přítomnost stromů a keřů. Stromy dají zahradě potřebný stín a mohou po čase díky nim vzniknout i příjemná zákoutí dotvořená právě okrasnými keři. Nezapomeňte ani na potěchu oka a nosu a vysaďte i okrasné květiny. Nemusíte pro ně tvořit záhony, některé druhy květin se budou velmi dobře vyjímat i v trávníku. Stejně tak si můžete postavit na vhodném místě skalku nebo ji kombinovat se záhonem trvalek či letniček.

Pro výsadbu stromků a keřů musíte mít připravené dostatečně velké jámy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro výsadbu stromků a keřů musíte mít připravené dostatečně velké jámy

Pro stromky a keře vykopejte dostatečně velkou jámu, kterou nejprve prolijte vodou. Potom na dno vysypte granulované hnojivo. V případě, že půda na vaší zahradě není příliš kvalitní, vytvořte jámu větší a vysypte ji humózním substrátem pro vybrané druhy rostlin.

Tip redakce:

Nezapomeňte na to, že některé druhy rostlin jsou tzv. kyselomilné a potřebují zcela odlišnou skladbu substrátu.

 

Pokud použijete COMPO SANA® Univerzální květinový substrát, neuděláte chybu. Je to takový substrát, který lze použít na výsadbu většiny běžných okrasných rostlin.

Jako vhodná výživa pro stromky či keře je tu COMPO Turbo-keře. Výživa zajišťuje turbo růst nových keřů i stávajících živých plotů, s přídavkem hořčíku pro zdravé listy a prevenci proti hnědnutí jehličí je to vysoce výkonné hnojivo pro dostatečnou zásobu živin po celou dobu vegetace.

Ani kořeny rostlin nepřijdou zkrátka. Pro ně se hodí COMPO Turbo-kořeny. Je to ideální přípravek pro podporu zakořeňování a lepší odolnosti vůči suchu, pro rychlé a bezpečné zakořeňování růží, trávníku, keřů, stromků stejně jako všech zelených a kvetoucích balkonových rostlin. Jeho unikátní kombinace 20% fosfátu stimuluje kořeny a dlouhodobě působící silikátový koloid pro optimální příjem a ukládání vody a živin zajistí až půlroční příjem živin vysazeným rostlinám.

Důkladná zálivka pomůže rostlinám lépe a rychleji zakořenit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důkladná zálivka pomůže rostlinám lépe a rychleji zakořenit

Kromě keřů a stromků si vysaďte oblíbené trvalky, doplňte je letničkami a udělejte si na zahradě místo i na záhony s bylinkami do kuchyně a zeleninou, která bude téměř zadarmo a bude vám chutnat rozhodně víc než ta ze supermarketu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; COMPO

Publikováno: 13. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová