reklama

Jak na vermikompost v městských podmínkách

Z odpadu vytvořeného běžnou domácností je zhruba 40 % bioodpadu. Je škoda ho vyhazovat, když se dá velmi snadno využít jako velmi účinné hnojivo. Bioodpadem můžete nakrmit žížaly a vytvořit si tak vlastní malou vermikompostárnu, jejíž výsledný produkt bude velmi užitečný třeba právě na hnojení vaší úrody, kterou pěstujete na balkoně.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak na vermikompost v městských podmínkách

Pokud s vermikompostem teprve začínáte, bude vám pro začátek stačit jen pár žížal. Potřebovat budete žížaly kalifornské nebo žížaly hnojní. Budou-li mít žížaly vše potřebné pro svůj vývoj, budou se zároveň dobře množit. Když se vám bude jevit, že je ve vermikompostu mnoho malých nových žížalek, najděte pro na jiné vhodné umístění. Žížaly je třeba umístit na dno nádoby i s nějakou podestýlkou, následně postupně přidávejte bioodpad. Žížaly ho během pár měsíců přemění na vermikompost.

Co je to biopad

Do biodpadu řadíme vše, co se dá běžně kompostovat. Mohou to být stejně tak sáčky od čajů jako skořápky, slupky ze zeleniny a ovoce nebo kávová sedlina. Vše je pak nutné uložit co nejrovnoměrněji do horní nádoby a pokaždé dobře zahrabat.

Jak vypadá vermikompostér

Váš bioodpad vyprodukovaný v domácnosti můžete skvěle zužitkovat a pomocí žížal a kompostovací nádoby jej přeměnit na užitečný vermikompost. Při správném složení žížalího krmení se nemusíte obávat ani zápachu, a tak můžete vermikompostér umístit jak v domácnosti, tak na balkoně.

Pokud chcete použít vermikompostér zároveň jako zajímavou výukovou pomůcku pro vaše děti, udělejte jeho zadní stěnu ze skla, ať děti mohou celý proces, kterým bioodpad přes žížaly prochází až k fázi vzniku hnojiva, pozorovat pěkně na vlastní oči a pomáhat vám s přípravou „jídla“ pro žížaly.

Jak na vermikompost v městských podmínkách
Jak na vermikompost v městských podmínkách (Zdroj: )
Jak na vermikompost v městských podmínkách
Jak na vermikompost v městských podmínkách (Zdroj: )
Jak na vermikompost v městských podmínkách
Jak na vermikompost v městských podmínkách (Zdroj: )

Kde sehnat vermikompostér

Vyhlášené, velmi esteticky působící a navíc plně funkční vermikompostéry ve vysoké kvalitě vyrábějí firmy Plastia a sdružení Kokoza. Někdy se dají sehnat i v chovatelských potřebách.

Pokud jste trošku kutilové, můžete si ho vyrobit i sami. Budete potřebovat tři nejlépe tmavé nádoby, které lze stohovat a dobře do sebe zapadnou, a víko na horní nádobu. Dvě nádoby mohou mít dno například z hustého pletiva nebo drátěné síťky. Spodní nádoba musí mít dno pevné a nepropustné. Do dna středových nádob udělejte otvory, aby do dolní části mohl putovat takzvaný žížalí čaj, což je tekutina, vzniklá při zpracování odpadu. Když ho zředíte vodou v poměru 1 : 1, získáte výborné hnojivo nejen pro pokojovky, ale i pro bylinky nebo zeleninu.

Pozor na octomilky

Někdy se stane, že pach ovoce a zeleniny umístěné ve vermikompostéru přiláká otravné octomilky. Zbavíte se jich však jednoduše. Vezměte nádobu, kterou umístíte poblíž kompostéru a do ní připravte roztok vody s 1 lžící octa a několika kapkami saponátu. V téhle lákavé tekutině se nakonec všechny mušky lapí.

Důležité!

Žížaly dobře snášejí teploty mezi 18 až 25 °C, takže nikdy vermikompostér neumisťujte na přímé slunce, ale vždy jen v zastíněném prostoru. Žížaly ke svému zdárnému vývoji potřebují vlhko, proto je vhodné kompost v období sucha postříkat vodou anebo do kompostéru uložit karton tvrdého papíru nasátého vodou. Naopak situaci s přebytkem vlhkosti uvnitř kompostéru řešíme vsypáním hrsti pilin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com, Plastia.cz, Kokoza.cz

Publikováno: 24. 6. 2016, Autor: