reklama

Co děláme na podzim na zahradě často špatně?

Ani na podzim práce na zahradě nekončí. V první řadě je třeba zazimovat různé typy technologií, které by mohly zimou utrpět. Stejně tak vás bude čekat péče o trávník a květinové záhony. Své bude navíc potřebovat i zeleninová zahrádka. Je ovšem několik prací, které na podzim provádíme zcela špatně a mohou vést i k poškození rostlin během zimy.

i (Zdroj: archiv redakce)
Co děláme na podzim na zahradě často špatně?

Některé práce jsou vázány na určité období. Doporučované termíny proto není dobré podceňovat, vždyť i rostliny mají během roku odlišnou aktivitu a v různé roční době reagují na údržbu zcela odlišně.

Pokud provedete na zahradě pečlivější údržbu již nyní, sice bude zahrada pěkně uklizená a tak říkajíc připravená na další sezonu, ale možná by bylo praktičtější tyto práce ponechat na předjaří nebo na pozdější měsíce. Proto se pojďme společně podívat na to, co se v tomto období opravdu musí udělat a co je lepší odložit na začátek dalšího roku.

Nezapomeňte na…

Údržba technologií určitě nepočká, přeci jenom nelze vše odkládat. Koncem října proto vypusťte automatický závlahový systém a zazimujte čidlo i jednotku systému. Pokud čekáte na znatelnější pokles teplot, určitě nečekejte na první mrazy. Systém by měl být už dávno odvodněný.

Pokud se o váš trávník stará automatická sekačka, tak i ji během podzimu zavčasu zazimujte. Stejně tak je nejlepší doba na údržbu zahradní techniky. Na tu se opravdu často zapomíná, a pak se to dohání na poslední chvíli na jaře, kdy ji už zase znovu potřebujeme. Problém je v tom, že servisy zahradní techniky mají právě na jaře nejvíce práce, takže se může stát, že si na svého pomocníka pěkně dlouho počkáte. Na podzim vám ovšem tu chvíli nebude chybět.

Pravidelně také uklízejte z okrasného trávníku spadané listí. Trávník se pod silnější vrstvou snadno zapaří a je pak mnohem náchylnější na plísně, které se podepisují na jeho stavu.

Stejně tak ošetřete zeleninovou zahradu. Skliďte poslední zbytky ovoce a zeleniny a popřemýšlejte, jestli by se ještě nevyplatil výsev zeleného hnojení, které by se ponechalo na půdním povrchu během celé zimy. Na jaře by se pak zarylo jen mělce rycími vidlemi, takže by se perfektně během několika týdnů rozložilo a vyživilo půdu.

Pokud jste ještě teď nevysadili jarní cibuloviny, máte poslední možnost. Tulipány a narcisy si poradí ještě s výsadbou během října, v pozdějším období už ovšem hrozí, že nestihnou zakořenit. Takové cibuloviny pak většinou odehnijí.

Co děláme na podzim na zahradě často špatně?
Co děláme na podzim na zahradě často špatně? (Zdroj: )
Co děláme na podzim na zahradě často špatně?
Co děláme na podzim na zahradě často špatně? (Zdroj: )
Co děláme na podzim na zahradě často špatně?
Co děláme na podzim na zahradě často špatně? (Zdroj: )

Do čeho byste se opravdu pouštět neměli

Na podzim je zcela nevhodná doba na řez okrasných i ovocných dřevin. Nově narašené výhony by totiž nestihly dostatečně vyzrát a při prvním mrazu by zmrzly.

Každá dřevina má specifické požadavky, které se odvíjí od fyziologických vlastností a charakteru růstu, proto je třeba si u každého druhu zjistit ideální dobu řezu. Zatímco u jádrovin je to zima a předjaří, u peckovin se řez provádí nejčastěji ve chvíli, kdy rostlina nasazuje poupata nebo v době květu.

Většina okrasných keřů se prořezává buď v předjaří, nebo až v jarních měsících. S tvarovacím řezem se nejčastěji začíná opět v červnu. Vše má prostě svůj ideální čas, proto zrovna řez rozhodně neuspěchejte, ačkoliv by vás podzim k tomu lákal.

Co je zbytečné

Někteří zahrádkáři jsou natolik pečliví, že podzimnímu úklidu podrobí i ty rostliny, které by mohly ještě nějakou dobu zdobit záhony. Řeč je hlavně o trvalkách s atraktivními suchými semeníky a o okrasných trávách, které při prvním mrazu a sněhové nadílce vykouzlí překrásnou podívanou. Řez těchto rostlin klidně ponechte až na předjaří, kdy začínají rašit nové listy.

Stejně tak zvažte i údržbu trvalek s přízemní listovou růžicí. Ačkoliv jsou listy na podzim poměrně nevzhledné a brzy je spálí mráz, tato hmota spolehlivě chrání před holomrazy právě přezimující orgány, které se nachází těsně pod zemí. Odumřelé listy vlastně plní funkci přírodního mulče.

Stejně tak zvažte postřik trávníku proti dvouděložným plevelům. Většina postřiků plní svou funkci jen při určité teplotě, což je na podzim většinou už kvůli teplotním výkyvům i vzhledem k nevyzpytatelnému počasí poměrně problém. S postřikem je opět vhodné počkat do jara, až se znovu stabilizují teploty a rostliny opět začnou plně růst.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 5. 9. 2017, Autor: