reklama

Rychlé rady do zahrady: Zahrádkáři nikdy nespí, ani v lednu

I v tomto nehostinném lednovém čase je na zahradě co dělat. Ale hlavně je teď nejvhodnější čas věnovat se zahradě v teple domova. Máme pro vás prima rychlé rady do zahrady, co na ní dělat, protože dobře víme, že správní zahradníci nikdy nespí, ani v lednu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradník ani v lednu nezahálí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Plánování nové zahrádkářské sezóny

V lednu je nutné  si rozmyslet a naplánovat, co budeme a nebudeme, podle toho, jak se nám loni dařilo, letos pěstovat. Možná, že se rozhodneme rozčlenit zahradu novými záhony, konečně vybudovat skleník nebo se věnovat nové skalce. K tomu všemu je potřeba už nyní začít dávat dohromady nejen potřebný materiál, ale zajišťovat si také potřebná semena, cibule a hlízy. 

2. Předpěstování jarní zeleniny

Ve vyhřívaném skleníku připravíme půdu pro výsev a výsadbu. Začínáme s předpěstováním  zeleniny k jarnímu rychlení. Překontrolujeme veškeré osivo z loňského roku a podle potřeby koupíme nové. U skladovaného osiva provedeme alespoň orientačně zkoušku klíčivosti.

Překontrolujeme veškeré osivo
i (Zdroj: istock.com)
Překontrolujeme veškeré osivo

3. Kontrola uskladněné úrody

Pravidelně sledujeme stav uskladněného ovoce a zeleniny, nahnilé a jinak poškozené kusy vyhodíme; podle počasí a potřeby sklep větráme. Nezapomeneme zkontrolovat uložené  hlízy jiřin a mečíků, napadené plísněmi ihned odstraníme. 

4. Výsev letniček

Leden je vhodná doba pro výsev některých letniček, které mají dlouhou dobu vzcházení. Mezi ně patří begonie stálekvetoucí (Begonia semperflorens), petúnie (Petunia) a lobelka (Lobelia erinus). Nezapomínejme, že v lednu je ještě den krátký a intenzita slunečního záření velmi nízká, proto výsevy mějme co nejblíže u okna a zároveň v teple, alespoň 22 ˚C.

V lednu je čas na výsev letniček
i (Zdroj: pixabay.com)
V lednu je čas na výsev letniček

5. Péče o stromy

Na zahradě opravujeme podpěry větví a chrániče na kmenech stromů. Pokud napadalo hodně sněhu, podepřeme slabé větve mladých stromků latěmi spojenými do tvaru X. 

6. Úklid sněhu

Těžký mokrý sníh bychom měli setřásat z větví stromů a keřů. Odhrnujeme také sníh z cest a cestiček, ale necháme ho pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy a zajištujeme vláhu. Práce se sněhem je fyzicky velmi náročná. Výrazně usnadnit nám ji mohou dobře zvolené nástroje, pro úklid sněhu z menších a hůře přístupných ploch je ideální kvalitní lopata. Jestli to jen trochu jde, neměli bychom vůbec chodit po promrzlém trávníku, aby se nepoškodil.

Pravidelně odklízíme napadaný sníh
i (Zdroj: Fiskars)
Pravidelně odklízíme napadaný sníh

7. Starost o rostliny

Pokud dojde k náhlé oblevě, překontrolujeme skalku, aby se voda z tajícího sněhu nehromadila a nepoškodila suchomilné rostliny. Podle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl sníh, mráz nebo nárazový vítr.

8. Sklizeň zeleniny

Zeleninu, která nám zůstala na záhonech (růžičková kapusta, kadeřávek, kořenová zelenina...), podle potřeby sklízíme a konzumujeme.

9. Vánoční stromek jako krmítko 

Jestliže jsme měli o Vánocích doma v nádobě živý vánoční stromek, přechodně rostlinu přemístíme na čas do chladnějších prostor, abychom ji mohli na jaře dát na zahradu. Nebo ho vyneseme na terasu nebo balkon a ozdobíme ho šípky, malými jablíčky nebo latami obilí a trav. Připravíme tak bohatou hostinu drobnému ptactvu.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 5. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce