reklama

Rychlé rady do zahrady: Zahrádkáři nikdy nespí, ani v lednu

I v tomto nehostinném lednovém čase je na zahradě co dělat. Ale hlavně je teď nejvhodnější čas věnovat se zahradě v teple domova. Máme pro vás prima rychlé rady do zahrady, co na ní dělat, protože dobře víme, že správní zahradníci nikdy nespí, ani v lednu.

Zahradník ani v lednu nezahálí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Plánování nové zahrádkářské sezóny

V lednu je nutné  si rozmyslet a naplánovat, co budeme a nebudeme, podle toho, jak se nám loni dařilo, letos pěstovat. Možná, že se rozhodneme rozčlenit zahradu novými záhony, konečně vybudovat skleník nebo se věnovat nové skalce. K tomu všemu je potřeba už nyní začít dávat dohromady nejen potřebný materiál, ale zajišťovat si také potřebná semena, cibule a hlízy. 

2. Předpěstování jarní zeleniny

Ve vyhřívaném skleníku připravíme půdu pro výsev a výsadbu. Začínáme s předpěstováním  zeleniny k jarnímu rychlení. Překontrolujeme veškeré osivo z loňského roku a podle potřeby koupíme nové. U skladovaného osiva provedeme alespoň orientačně zkoušku klíčivosti.

Překontrolujeme veškeré osivo
Překontrolujeme veškeré osivo (Zdroj: istock.com)

3. Kontrola uskladněné úrody

Pravidelně sledujeme stav uskladněného ovoce a zeleniny, nahnilé a jinak poškozené kusy vyhodíme; podle počasí a potřeby sklep větráme. Nezapomeneme zkontrolovat uložené  hlízy jiřin a mečíků, napadené plísněmi ihned odstraníme. 

4. Výsev letniček

Leden je vhodná doba pro výsev některých letniček, které mají dlouhou dobu vzcházení. Mezi ně patří begonie stálekvetoucí (Begonia semperflorens), petúnie (Petunia) a lobelka (Lobelia erinus). Nezapomínejme, že v lednu je ještě den krátký a intenzita slunečního záření velmi nízká, proto výsevy mějme co nejblíže u okna a zároveň v teple, alespoň 22 ˚C.

V lednu je čas na výsev letniček
V lednu je čas na výsev letniček (Zdroj: pixabay.com)

5. Péče o stromy

Na zahradě opravujeme podpěry větví a chrániče na kmenech stromů. Pokud napadalo hodně sněhu, podepřeme slabé větve mladých stromků latěmi spojenými do tvaru X. 

6. Úklid sněhu

Těžký mokrý sníh bychom měli setřásat z větví stromů a keřů. Odhrnujeme také sníh z cest a cestiček, ale necháme ho pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy a zajištujeme vláhu. Práce se sněhem je fyzicky velmi náročná. Výrazně usnadnit nám ji mohou dobře zvolené nástroje, pro úklid sněhu z menších a hůře přístupných ploch je ideální kvalitní lopata. Jestli to jen trochu jde, neměli bychom vůbec chodit po promrzlém trávníku, aby se nepoškodil.

Pravidelně odklízíme napadaný sníh
Pravidelně odklízíme napadaný sníh (Zdroj: Fiskars)

7. Starost o rostliny

Pokud dojde k náhlé oblevě, překontrolujeme skalku, aby se voda z tajícího sněhu nehromadila a nepoškodila suchomilné rostliny. Podle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl sníh, mráz nebo nárazový vítr.

8. Sklizeň zeleniny

Zeleninu, která nám zůstala na záhonech (růžičková kapusta, kadeřávek, kořenová zelenina...), podle potřeby sklízíme a konzumujeme.

9. Vánoční stromek jako krmítko 

Jestliže jsme měli o Vánocích doma v nádobě živý vánoční stromek, přechodně rostlinu přemístíme na čas do chladnějších prostor, abychom ji mohli na jaře dát na zahradu. Nebo ho vyneseme na terasu nebo balkon a ozdobíme ho šípky, malými jablíčky nebo latami obilí a trav. Připravíme tak bohatou hostinu drobnému ptactvu.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 5. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce