reklama

Rychlé rady do zahrady: Zahrádkáři nikdy nespí, ani v lednu

I v tomto nehostinném lednovém čase je na zahradě co dělat. Ale hlavně je teď nejvhodnější čas věnovat se zahradě v teple domova. Máme pro vás prima rychlé rady do zahrady, co na ní dělat, protože dobře víme, že správní zahradníci nikdy nespí, ani v lednu.

1. rada do zahrady: plánování nové zahrádkářské sezony

V lednu je nutné  si rozmyslet a naplánovat, co budeme a nebudeme, podle toho, jak se nám loni dařilo, letos pěstovat. Možná, že se rozhodneme rozčlenit zahradu novými záhony, konečně vybudovat skleník nebo se věnovat nové skalce. K tomu všemu je potřeba už nyní začít dávat dohromady nejen potřebný materiál, ale zajišťovat si také potřebná semena, cibule a hlízy. 

2. rada do zahrady: předpěstování jarní zeleniny

Ve vyhřívaném skleníku připravíme půdu pro výsev a výsadbu. Začínáme s předpěstováním  zeleniny k jarnímu rychlení. Překontrolujeme veškeré osivo z loňského roku a podle potřeby koupíme nové. U skladovaného osiva provedeme alespoň orientačně zkoušku klíčivosti.

Rychlé rady do zahrady: překontrolujeme veškeré osivo z loňského roku a podle potřeby dokoupíme. 
Rychlé rady do zahrady: překontrolujeme veškeré osivo z loňského roku a podle potřeby dokoupíme.  (Zdroj: istock.com)

3. rada do zahrady: kontroly uskladněné úrody

Pravidelně sledujeme stav uskladněného ovoce a zeleniny, nahnilé a jinak poškozené kusy vyhodíme; podle počasí a potřeby sklep větráme. Nezapomeneme zkontrolovat uložené  hlízy jiřin a mečíků, napadené plísněmi ihned odstraníme. 

4. rada do zahrady: výsev letniček

Leden je vhodná doba pro výsev některých letniček, které mají dlouhou dobu vzcházení. Mezi ně patří begonie stálekvetoucí (Begonia semperflorens), petúnie (Petunia) a lobelka (Lobelia erinus). Nezapomínejme, že v lednu je ještě den krátký a intenzita slunečního záření velmi nízká, proto výsevy mějme co nejblíže u okna a zároveň v teple, alespoň 22 ˚C.

Rychlé rady do zahrady: leden je čas na výsev letniček, které mají dlouhou dobu vzcházení jako třeba petúnie (Petunia)
Rychlé rady do zahrady: leden je čas na výsev letniček, které mají dlouhou dobu vzcházení jako třeba petúnie (Petunia) (Zdroj: pixabay.com)

5. rada do zahrady: péče o stromy

Na zahradě opravujeme podpěry větví a chrániče na kmenech stromů. Pokud napadalo hodně sněhu, podepřeme slabé větve mladých stromků latěmi spojenými do tvaru X. 

6. rada do zahrady: úklid sněhu

Těžký mokrý sníh bychom měli setřásat z větví stromů a keřů. Odhrnujeme také sníh z cest a cestiček, ale necháme ho pod korunami stromů, protože tím chráníme kořeny před silnými mrazy a zajištujeme vláhu. Práce se sněhem je fyzicky velmi náročná. Výrazně usnadnit nám ji mohou dobře zvolené nástroje, pro úklid sněhu z menších a hůře přístupných ploch je ideální kvalitní lopata. Jestli to jen trochu jde, neměli bychom vůbec chodit po promrzlém trávníku, aby se nepoškodil.

Rychlé rady do zahrady: lopata na sníh Fiskars SnowXpert má zesílenou pracovní část.
Rychlé rady do zahrady: lopata na sníh Fiskars SnowXpert má zesílenou pracovní část. (Zdroj: archiv Fiskars)

7. rada do zahrady: starost o rostliny

Pokud dojde k náhlé oblevě, překontrolujeme skalku, aby se voda z tajícího sněhu nehromadila a nepoškodila suchomilné rostliny. Podle potřeby přitlačujeme a znovu upevňujeme rostliny, které nadzdvihl sníh, mráz nebo nárazový vítr.

8. rada do zahrady: sklizeň zeleniny

Zeleninu, která nám zůstala na záhonech (růžičková kapusta, kadeřávek, kořenová zelenina...) podle potřeby sklízíme a konzumujeme.

9. rada do zahrady: vánoční stromek jako krmítko 

Jestliže jsme měli o Vánocích doma v nádobě živý vánoční stromek, přechodně rostlinu přemístíme na čas do chladnějších prostor, abychom ji mohli na jaře dát na zahradu. Nebo ho vyneseme na terasu nebo balkon a ozdobíme ho šípky, malými jablíčky nebo latami obilí a trav. Připravíme tak bohatou hostinu drobnému ptactvu.

Publikováno: 5. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce