reklama

Jak si poradit se svahy

Strmé svahy jsou pro mnohé zahrádkáře doslova postrach, ne zrovna každý se rád pouští do technického řešení, které navíc musí posoudit statik. V praxi se mnohdy snažíme svažitý terén vyřešit pouze výsadbou některých rostlin. Někdy úspěšně, jindy poněkud bez dobrých výsledků. Ovšem i rostlinám se v těchto podmínkách musí většinou pomoci nějakým tím technickým řešením.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak si poradit se svahy

Málokterá zahrada má optimální terén, vlastně je obtížné stanovit, co je to „optimální“. Všeobecně platí, že není zcela perfektní ani zcela rovná parcela kvůli odtoku vody. Mírný svah je naproti tomu spíše výhrou než překážkou. Jenže ne všechny pozemky jsou v takto ideálních podmínkách, některé se celou svou plochou nacházejí v ostrém svahu, jiné mají svah pouze v některých částech. Jedno je ovšem jisté. Pokud svah ohrožuje okolí, je třeba ho zajistit technickým řešením, s nímž pomůže statik. V těchto případech se rozhodně nespoléhejte na půdopokryvné dřeviny nebo hatě, které jsou spíše vhodné pro mírnější svahy, u kterých nehrozí sesuv.

Rostliny vše nevyřeší

Pozvolné svahy lze samozřejmě osázet vhodnými dřevinami. Na trvalky se nespoléhejte, nevytváří dostatečně mohutný a hluboký kořenový systém a navíc jejich nadzemní hmota odumírá na podzim, takže bude svah po celou zimu a předjaří vydán napospas nepřízni počasí.

Vybírejte spíše rostliny ze skupiny půdopokryvných dřevin. Dobrou službu odvedou stálezelené jehličnany, které si poradí i se ztíženými podmínkami, které ve svazích panují. O jaké podmínky jde především?

Ve svahu jen těžko budete měnit zeminu, proto by si měly rostliny poradit i se zeminou horší kvality, případně i s navážkou. Voda ve svahu také příliš dlouho nevydrží, protože se splavuje do nižších částí svahu, rostliny tedy budou muset být odolné suchu.

Někdy jen samotná výsadba dřevin nestačí, budete jim muset podmínky poněkud upravit. Vhodným řešením jsou hatě ze smrkového řeziva, které se pokládají hranou kolmo na svah a zajišťují se několika roxory, které hatě zpevní. Tento systém alespoň částečně brání půdním sesuvům, takže zlepší i podmínky pro kořenění vysazených rostlin. Hatě také zabraňují sesuvům mulčovacích materiálů, které je vhodné použít, aby se zamezilo nadměrnému výparu vody a snížilo se riziko zaplevelení. Do jisté míry se dokonce jedná také o protierozní opatření.

Další pomoc proti sesuvu mulčovacích materiálů

V mírnějším svahu, ve kterém se chcete hatím vyhnout, lze na půdní povrch položit kokosovou rohož. Seženete ji v různých gramážích. Jejím úkolem je zdrsnění půdního povrchu, na kterém pak mnohem lépe drží mulčovací materiály. V praxi se můžete setkat i s kombinacemi hatí a kokosové rohože. Rohož se většinou přichytává pomocí speciálních plastových kolíků nebo opět pomocí slabých roxorů, jejichž horní část se zahne.

Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy (Zdroj: )
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy (Zdroj: )
Jak si poradit se svahy
Jak si poradit se svahy (Zdroj: )

Stabilizace svahu pomocí kamene

S menším terénním převýšením si může poradit dokonce i suchá kamenná zídka. Toto řešení ovšem neplní nosnou funkci, proto u větších strmých svahů raději použijte zídky s pojivem a se stavebním základem.

Poměrně účinnou metodou zpevnění svahů je instalace větších kamenných bloků, které se zahloubí do stávajícího terénu. Jednoduše řečeno vytvoří se kamenné suťoviště nebo je vhodná úprava v podobě skalky. Je ovšem opravdu nutné použít rozměrné bloky, menší kámen nemá větší stabilizační funkci.

Kombinujte více možností

Nejlépe uděláte, když zkombinujete více možných stabilizačních technik. U svahů ohrožených sesuvy budete muset samozřejmě použít metody stavební povahy v podobě teras či opěrných zdí. U mírnějších svahů je vhodné vždy terén stabilizovat hatěmi a výsadbou dřevin, které za několik let půdní povrch zakryjí a tím ochrání před vnějšími vlivy. V optimálním případě zvolte hustší spon rostlin, efekt bude mnohem rychlejší.

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 14. 8. 2018, Autor: