reklama

Jak úsporně zavlažovat

Naše země naštěstí nespadá do pásma, kde je zapotřebí vodou obzvláště šetřit a zvažovat, kolik litrů dodáme ke které rostlině. I přesto je ovšem na místě vodou neplýtvat, což platí zvláště u té pitné. Mnoho lidí bohužel nemá takové možnosti a pitná voda představuje i více než 80 % jejich zásob. Jak minimalizovat použití pitné vody a naopak maximalizovat a zefektivnit použití vody dešťové?

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak úsporně zavlažovat

S čím je třeba počítat?

Zpočátku počítejte s tím, že na zefektivnění zálivky budete potřebovat i nějaké finanční prostředky, které sice nejsou ve výsledku tak velké, ale bez nich nebudete schopni mnohé řešení vhodně realizovat a ušetřit tak případně za vodné a někdy i stočné, pokud nemáte podružný vodoměr.

Věřte, že při správných postupech se vám vložené finanční prostředky vrátí. V potaz je potřeba vzít i to, že rostliny jsou živé organismy a každá tak reaguje na potřebu vody jinak, záleží na lokálních podmínkách. Obrňte se tak i trochu trpělivostí, protože zpočátku je možné, že se vám na první pokus nepovede vše přesně vyladit a bude zapotřebí technické řešení i několikrát zkoušet znovu a znovu.

Lze zefektivnit zálivku i bez finančních prostředků?

Jak je psáno výše, lze to, ale celý proces bude náročnější a bude vás stát více času a úsilí a nebudete dosahovat takových výsledků jako v opačném případě. Na následujících řádcích najdete obecné zásady, které by měly platit vždy.

1. Nezalévejte zahradu v době, kdy je slunce nejsilnější a mnoho vody se tak odpaří pryč. Optimální je zalévat zahradu pozdě večer, kdy už slunce spíše zapadlo za obzor.

2. Zalévejte cíleně. Nejčastěji používaný způsob zalévání je vzít hadici a kropit záhony bez jakéhokoli systému. Tím ovšem více jak 50 % vody přijde nazmar. Nejenže rostliny nedokážou spotřebovat tak ohromné množství vody najednou, ale také nemají po celém záhonu kořenový systém. Při lokální zálivce se navíc rostlina naučí hospodařit s málem a pustí kořeny více do hloubky, kde zůstává voda po delší čas než na povrchu. Toto vede k lepší odolnosti rostlin před případným dlouhotrvajícím suchem.

3. Zalévejte vodou bohatou na živiny. To platí hlavně o vodě dešťové či říční apod., rozhodně ne o pitné vodě ve vodovodním řadu, která je mnohých organismů zbavena průmyslovým čištěním. S říční vodou buďte opatrní, nikdy nevíte, co kdo do ní vylije nebo permanentně vypouští. Ne vždy se jedná zrovna o dvakrát zdravé látky.

Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat (Zdroj: )
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat (Zdroj: )
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat (Zdroj: )

Technika ušetří váš čas

Představte si, že zaléváte rajčata, kdy ke každé rostlině zvlášť dodáte určitě množství vody. Dříve nebo později se spíše vrátíte ke konvi a ke kropení celého záhonu během dne. Ne vždy budete mít večer náladu, síly a čas zalévat s rozvahou.

Tato situace přímo vybízí k pořízení techniky, kterou naprogramujete dle potřeby. Dále je vhodné natáhnout ke každé rostlině kapkovou závlahu nebo závlahu pomocí kapilárního vedení. I přestože se to nezdá, není to řešení na jeden rok, postačí u realizace trochu přemýšlet a dané řešení můžete využívat i více let. Navíc je to i zábavná skládačka, která přitáhne každého zvědavého kutila.

Na záhony můžete dále použít vhodný mulč, postupem času se pod mulčem vytvoří vlhké mikroklima a rostliny tak nebudou potřebovat takové množství vody. Určitě se také neobejdete bez větší nádrže na vodu, kam umístíte čerpadlo, které bude řízenou ovládací jednotkou.

Je technika vždy zapotřebí?

Ne nezbytně. Ovládací jednotky lze sice napájet i bateriemi, ale vodu není vždy možné rozvést všude. Zde vám dobře poslouží porézní nádoby na vodu nebo kapilární knot či zavlažovací trubka s otvory. Výhoda těchto řešení spočívá v jednorázovém plnění zásobních nádob vodou. Není třeba soustavná distribuce vody. Pokud navíc celý systém nádob obohatíte o jednu velkou zásobní nádobu, ze které budete vodu samotíží distribuovat do menších nádob, nebude třeba vodu tak často doplňovat. U těchto řešení je téměř vždy zapotřebí umístit potřebné nádoby či knoty do bezprostřední blízkosti rostlin.

I mnohé z těchto řešení vám při správné údržbě bude sloužit i několik let. Při správném fungování zjistíte, že je možné za měsíc dodat rostlinám namísto 50 litrů vody například pouze 5 litrů vody, stačí se jen držet daných zásad a najít vhodné řešení zálivky.

Možností je vždy více, než se zdá

Možných řešení závlahy je samozřejmě mnohem více a ne všechny rostliny jdou zavlažovat lokálně jako například mrkev nebo ředkvičky a další jim podobné. Zde je zapotřebí zvolit jiné řešení například v podobě natažení průsakové hadice na vodu, které po celé délce propouští konstantní množství vody.

Text: Jan Vrbata
to: Shutterstock.com

Publikováno: 27. 7. 2018, Autor: