reklama

Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně?

V přírodním jezírku nejde jen o samotné jezírko a jeho hodnotu pro zahradu, ale také o jeho funkci životního prostředí pro mnohé živočišné druhy. Volnou ruku tu má v mnoha směrech matka příroda. Ovšem bez lidského zásahu se takovéto vodní prostředí také neobejde.

i (Zdroj: archiv redakce)
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně?

Co je třeba promyslet předem

Zaobíráte-li se vážně myšlenkou na stavbu zahradního jezírka, zvažte nejen typ, ale i estetický vzhled jezírka. Aby dobře sloužilo vám i vodním organismům a nevyžadovalo mnoho dodatečných zásahů, je třeba promyslet víc než je jeho velikost a výběr místa. Jezírka se časem zazemňují a je třeba jejich dno pravidelně čistit. Časem bude nevyhnutelné prořezávat rozrůstající se rostliny a prosvětlovat je.

Oblázkové nebo lesní jezírko

U oblázkového jezírka, které působí opravdu kouzelným dojmem, netvoří jeho dno substrát, ale oblázky různých velikostí a barevných odstínů. Dále jej tvoří hrubý písek, štěrk a na jeho svažité břehy se využívají především oblé přírodní kameny. Právě díky oblázkovému dnu působí tato jezírka velmi čistým dojmem. Hodí se do zahrad geometrických tvarů.

Lesní jezírka si nacházejí své místo spíše ve stínu keřovitého porostu. Vzhledem k tomu, že většina vodních rostlin ale potřebuje slunce a světlo, možnost jejich výběru bude omezená. Sázkou na jistotu budou kapradiny a vlhkomilné trávy.

Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně?
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně? (Zdroj: )
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně?
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně? (Zdroj: )
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně?
Přírodní koupací zahradní jezírka – jak na ně? (Zdroj: )

Koupací jezírko navazující na terasu

Stále rozšířenějším typem jezírek, která majitelé prostornějších zahrad na svých pozemcích s oblibou budují, jsou okrasná koupací jezírka. Dají se u nich kombinovat různé geometrické tvary s přirozeně působícími břehy. Výběr materiálů lze přizpůsobit celkové úpravě zahrady. Majitelé nejsou vázáni pouze na substrát, zeminu anebo přírodní kámen, materiálově nejsou nijak omezováni. Velký prostor se dává opracovanému dřevu. Může mít formu palisád, prken ale i jinou podobu. Břeh pak může mít zpevnění v podobě přírodního kamene. Zajímavě a efektně zároveň působí, pokud jezírko přímo navazuje na terasu a stejný materiál je použit tady i na břeh jezírka.

Výběr místa pro jezírko

Při výběru místa pro jezírko je třeba zvážit, zda mu chceme dát podobu dominanty zahrady, anebo bude jen jednou z mnoha jejích součástí. Je třeba probrat otázku umístění i velikosti. Jezírko, které bude v zahradě hlavním objektem, bude po celou dobu přitahovat mnohem větší pozornost než to, které bude umístěné někde na okraji a bude zabírat menší plochu. Je třeba počítat s tím, že časem se jezírko promění a nebude zcela odpovídat rozměrům stanoveným při jeho založení. Část hladiny zaroste bahenními rostlinami a rostlinami mělké zóny a voda bude často až o 10 cm níže. To pak vede k optickému zmenšení plochy.

Prostor pro rostliny a živočichy

Pokud jezírko hodláte využívat jako místo oddechu a uvolnění, mělo by zaujímat místo v blízkosti domu nebo terasy, případně zahradního posezení. Pouze v případě, že chcete dát ve svém biotopu větší prostor rostlinám a hlavně živočichům, jako jsou mloci a žáby, pro něž je velmi důležitá velká bažinná a mělká zóna, umístěte jezírko do odlehlejšího klidného kouta zahrady.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 11. 7. 2018, Autor: