reklama

Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu

Krásné a poutavé rostliny v zahradách nejlépe zvýrazní rostliny v pozadí. Právě díky nim dominanty působí tak impozantně, a proto je celkový dojem mnohem zajímavější. K rostlinám, které dokážou vytvořit právě takové prostředí, náleží kapradiny jako nepostradatelný doprovod jiných zahradních krásek.

i (Zdroj: archiv redakce)
Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu

Kapradiny nejsou stejnorodou skupinou rostlin

Ty největší kapradiny jsou schopny vyrůst až do výšky 150 cm, zatímco ty nejmenší dosáhnou jen něco mezi 15–20 cm.

Valná část kapradin na zimu zatahuje. Na jaře nám pak poskytnou úchvatnou podívanou, kdy se během několika dnů až týdnů rozvinou jejich typické spirálky nových výhonů do velikosti klasických kapradin, tak jak je známe z období léta.

Kam všude se kapradiny hodí

Kapradiny nalezneme v tolika druzích, že do každé zahrady jich můžeme vybrat hned několik. Ale nemusíme pochopitelně vybírat kapradiny jen do záhonů. Mohou se stejně dobře uplatnit v předzahrádkách, v okolí jezírek, jako podrost pod dřevinami, pro odpočinkový kout nebo dokonce i na skalku.

Snad nejlépe budou vypadat tam, kde majitelé mají to štěstí a zahrada přechází rovnou v les. Právě tam poslouží jako ideální rostliny pro přechod z jednoho rostlinného pásma do druhého. Je však důležité pro každé místo vybrat ten správný druh. Ačkoli jsou kapradiny vysoce odolné rostliny, ne každý druh je vhodný pro jakékoli umístění. Kapradiny málokdy vymrzají, hodí se většinou na stinné polohy a do vlhkých půd. Nesmí ale na místě jejich výskytu trvale stát voda. V takovém případě by jim hrozilo vyhnití.

Ideální kombinace určuje dobré načasování

Specifický charakter kapradin předurčuje tyto rostliny ke kombinacím s barevnými dřevinami a také s mnoha druhy květin. Těm všem jsou kapradiny schopné poskytnout neutrální zelené prostředí, před kterým se budou ostatní květin skvěle vyjímat. Harmonicky budou společně působit pouze tehdy, vybereme-li pro dobu květu rostlin vhodný druh kapradiny. Například jarní cibuloviny kvetou příliš brzy na to, aby jim pozadí mohly vytvářet jiné druhy kapradin, než ty stálezelené, jako jsou žebrovnice nebo jelení jazyk.

Díky kapradinám si můžete vytvořit na své zahradě i malý kousek lesa. Ve společnosti kapradin vysaďte zakrslé jehličnany a máte-li možnost sehnat někde i čarověníky, pak to bude ideální trojice rostlin pro kombinování. Čarověníky jsou samy o sobě tak zajímavé, že se do jejich společnosti nevysazují žádné výrazné květiny, aby nepředstavovaly přílišnou konkurenci těchto zajímavých miniatur.

Kapradiny poskytnou coby rostliny v pozadí také skvělé prostředí pro zakomponování uměleckých děl anebo plastik v zahradách. Ve skalkách nebo kamenných zídkách se skvěle uplatní kapradiny s nižším vzrůstem, což je například kyvor lékařský (Ceterach officinanum). Roste na skalách a nemá problém ani se sluncem. Před tím se chrání sklopením lístků, které zamezí nadměrný odpar vody.

Kapradiny – nejstarší rostliny

O kapradinách je všeobecně známo, že se jedná o jedny z  nejstarších rostlin na Zemi. Vyskytovaly se již v prvohorách. Kapradiny neměly vždy jen současnou podobu, v minulosti dorůstaly do velikosti stromů.

Společně s přesličkami, plavuněmi, šídlatkami a vranečky patří do skupiny kapraďorostů. Díky své jednotné barvě dokážou vytvořit neutrální pozadí jak barevným dřevinám, tak mnohým druhům květin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 8. 12. 2017, Autor: