reklama

Využití fazolí je rozmanité

Luštěniny by měly být jednou ze základních potravin vašeho jídelníčku. Proč si je ale kupovat? Můžete si vybrat druhy vhodné k pěstování právě do vaší zahrady, které můžete sklidit ve formě plodů nebo lusků. Využití fazolí po sklizni je opravdu pestré. Najdou své uplatnění nejen v kuchyni, ale mohou sloužit i jako zajímavá dekorace. Poradíme, jaké druhy si k pěstování zvolit, kdy a kde je vhodně vysadit a jak je co nejlépe zužitkovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro budoucí rozličné využití fazolí je vhodné si je vysadit třeba v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití fazolí

Využití fazolí je velmi široké. Tyto zajímavé luštěniny se opravdu na vaší zahradě vyplatí vysadit. Jako potravina jsou velmi zdravé. Obsahují velké množství bílkovin, cukrů a vitaminů skupiny B. Působí nejen močopudně, ale snižují hladinu cukru v krvi, a proto jsou vyhledávanou potravinou diabetiků. Můžete je využít nejen v teplé, ale i studené kuchyni. Jsou vhodnou přílohou k masům, ale také do různých salátů (inspirovat se můžete mexickou kuchyní). Můžete je zamrazit, ale i konzervovat.

Vyžití fazolí ve zmraženém stavuje je ideální v zimním období
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyžití fazolí ve zmraženém stavuje je ideální v zimním období

Tyto bobovité rostliny jsou původem z tropické Ameriky. Patří mezi teplomilné rostliny, které mají rády slunná a chráněná místa. Dařit se jim bude ve středně těžkých až lehčích humózních půdách, kterým dopřejete dostatek vápníku. Mají rády vlhčí podnebí, v suchém počasí však počítejte se zpomalením růstu. Pozor na houbové choroby, které mohou fazole napadnout při přílišném vlhku. Především houbová skvrnitost - antraktóza je velmi nepříjemná. Postačí odstraňovat pravidelně všechny napadené části rostlin, opadané listí shrabujte a palte. Napadené rostliny ošetřete vhodným postřikem. Dalšími nepříjemnými škůdci jsou slimáci, mšice, třásněnky, housenky, molice nebo svilušky.

Před výsadbou do půdy je výhodné semena namočit, podpoříte tak klíčení. Půda by měla být vyhřátá na 16–18 °C. V chladnějších oblastech využijte k výsadbě skleník. Ten, kdo nemá zahradu, je může vysadit do truhlíků nebo květináčů. Každá odrůda má svá specifika, co se týče rozestupu vysazování a hloubky výsevu. Základem pro dobré pěstování je vhodná opora podle konkrétního druhu rostliny. Opora může být z tyček, které jsou zkřížené v řadě nebo v podobě jednoduché pyramidy, či můžete využít síťovou oporu.

Opora je pro fazole nezbytná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opora je pro fazole nezbytná

Druhy fazolí

Využít můžete celou řadu druhů fazolí. Nejznámější je fazol šarlatový, též známý pod názvem fazol malokvětý. Dorůstá do délky 3 m. Lusky jsou ploché a 25 cm dlouhé. Fazole jsou využívány k vaření, ale i jako nedozrálá nebo zralá suchá semena. Fazol měsíční je známý pod názvem limské boby. Některé jeho formy jsou popínavé (dorůstají do výšky 4 m), jiné jsou nízké a rozvětvené. Mladé lusky i vyvinutá semena se konzumují vařené. Pro konzumaci jsou vhodná také suchá semena nebo klíčky semen naklíčených ve tmě.

K pěstování máte na výběr mnoho druhů fazolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K pěstování máte na výběr mnoho druhů fazolí

Fazol obecný je podobný fazolu šarlatovému. Lusky těchto fazolí nikdy nejezte syrové, protože nezralá semena obsahují jedovaté látky. Po uvaření jsou však bez problému jedlé.

Sklizeň fazolí

Je závislá na době výsevu, ale obecně platí, že zelené lusky se sklízejí postupně. Období sklizně je od poloviny července do poloviny září. Srpen je však hlavním měsícem sklizně. Zralý fazol musí být po rozlomení šťavnatý, křehký a zpravidla bez vláken. Fazole na semeno se sklízejí až po seschnutí lusků.

Dekorace z fazolí

Fazole mají mnoho druhů, které se rozlišují velikostí a barvou semen. Využití fazolí k různým dekoracím do interiéru jistě bude bavit i ty nejmenší. Mohou vytvořit různé obrázky z nalepených fazolí.

Barevné fazole se hodí k dekoracím do interiéru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barevné fazole se hodí k dekoracím do interiéru

Barevně složené ve skleněné nádobě budou krásným designovým prvkem, který můžete umístit třeba v obývacím pokoji. Navlečené na provázku mohou sloužit jako závěs nebo si z nich můžete udělat šperk. Kdo nemá rád experimenty, může si je jen nasypat do mělké misky a umístit vhodně do interiéru. 

Tip:

S dětmi si můžete zahrát na výzkumníky. Fazole rozprostřete na misku s vlhkým savým papírem. Můžete pozorovat každodenní změny při klíčení a rovněž, pokud semeno zasadíte do květináče, můžete pozorovat postupný vývoj rostliny. 

Zdroj informací: abecedazahrady.cz; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie (ISBN: 80-7202-569-4)

Publikováno: 25. 5. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská