reklama

První květy jarní zahrady: Jak pěstovat čemeřici

Čemeřici stačí, aby se v zimě na pár dnů oteplilo – a hned rozkvete, klidně i sněhu navzdory. Po ochlazení se květy zase zkroutí a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené znovu předvedly v celé své kráse. Květy si udržují půvab ještě dlouho po odkvětu, protože plátky neopadávají, jen postupně mění barvu do zelené a ve středu vytvářejí tobolky plodů. Poradíme, jak čemeřici pěstovat a jakou si na zahrádku pořídit.

Bohaté listy i květy čemeřice (Helleborus) zdobí zahrádky už od února až do konce května. Když vysadíme několik hybridů různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáme záhon překrásných jarních květů. Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce v lásce nemá, takže se jí zavděčíme místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí. Rok co rok se bude rozrůstat, takže jí poskytněme dostatek prostoru a nesázejme více čemeřic těsně k sobě. Nejlépe se jí daří v hlubší hlinité, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě (proto serozhodně nehodí pod azalky a rododendrony). Čemeřice lze množit dělením na jaře po odkvětu. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe. Během kvetení vyžaduje pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření naopak škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob.

Čemeřice jsou sice jedovaté, ale vítané atrakce předjarní zahrady
i (Zdroj: istock.com)
Čemeřice jsou sice jedovaté, ale vítané atrakce předjarní zahrady

Pozor: čemeřice je jedovatá!

Čemeřice je jedovatá rostlina, která byla v antických dobách považovanéá za služebnice černé magie. Je fakt, že celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy. Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si nesmíme zapomenout pečlivě umýt ruce. Děti k ní raději nepouštíme, aby krásný květ nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout.

Čemeřice: kterou si vybrat

Čemeřice mají velkou přednost – jsou schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu. Pro začínající zahrádkáře jsou nejvhodnější hybridní druhy, které jsou kříženy tak, aby byly co nejkrásnější i nejodolnější. 

Čemeřice černá (Helleborus niger)
i (Zdroj: istock.com)
Čemeřice černá (Helleborus niger)

Oblíbená je čemeřice černá (Helleborus niger), která své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, až odkvete zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh.

Čemeřice východní (Helleborus orientalis)
i (Zdroj: istock.com)
Čemeřice východní (Helleborus orientalis)

Na našich zahrádkách je velmi rozšířená čemeřice východní (Helleborus orientalis). Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou.

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)
i (Zdroj: pixabay.com)
Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)

Přízni se těší velmi raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s vínovým lemováním a čemeřice zelená (Helleborus viridis).

Čemeřice zelená (Helleborus viridis)
i (Zdroj: pixabay.com)
Čemeřice zelená (Helleborus viridis)

Publikováno: 27. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce