Čemeřici stačí, aby se v zimě na pár dnů oteplilo – a hned rozkvete, klidně i sněhu navzdory. Po ochlazení se květy zase zkroutí a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené znovu předvedly v celé své kráse. Květy si udržují půvab ještě dlouho po odkvětu, protože plátky neopadávají, jen postupně mění barvu do zelené a ve středu vytvářejí tobolky plodů. Poradíme, jak čemeřici pěstovat a jakou si na zahrádku pořídit.
Bohaté listy i květy čemeřice (Helleborus) zdobí zahrádky už od února až do konce května. Když vysadíme několik hybridů různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáme záhon překrásných jarních květů. Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce v lásce nemá, takže se jí zavděčíme místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí. Rok co rok se bude rozrůstat, takže jí poskytněme dostatek prostoru a nesázejme více čemeřic těsně k sobě. Nejlépe se jí daří v hlubší hlinité, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě (proto serozhodně nehodí pod azalky a rododendrony). Čemeřice lze množit dělením na jaře po odkvětu. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe. Během kvetení vyžaduje pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření naopak škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob.

Pozor: čemeřice je jedovatá!
Čemeřice je jedovatá rostlina, která byla v antických dobách považovanéá za služebnice černé magie. Je fakt, že celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy. Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si nesmíme zapomenout pečlivě umýt ruce. Děti k ní raději nepouštíme, aby krásný květ nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout.
Čemeřice: kterou si vybrat
Čemeřice mají velkou přednost – jsou schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu. Pro začínající zahrádkáře jsou nejvhodnější hybridní druhy, které jsou kříženy tak, aby byly co nejkrásnější i nejodolnější.

Oblíbená je čemeřice černá (Helleborus niger), která své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, až odkvete zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh.

Na našich zahrádkách je velmi rozšířená čemeřice východní (Helleborus orientalis). Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou.

Přízni se těší velmi raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens), mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s vínovým lemováním a čemeřice zelená (Helleborus viridis).

Publikováno: 27. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce