reklama

Vypěstujte si letos vlastní brambory – a začněte hned!

Když vám kupované brambory příliš „nevoní“, vypěstujte si vlastní – a začít můžete hned! Velmi rané a rané odrůdy dejte naklíčit, abyste získali náskok a mohli dříve sklízet. Poradíme vám, jak na to. Věřte, že je to zážitek, když své vlastnoručně vypěstované brambory poprvé ochutnáte. A už nikdy nebudete chtít jíst jiné.

Jak naklíčit sadbu brambor

Začátkem března je nejvyšší čas začít s předklíčením sadbových brambor velmi raných a raných odrůd. Jak na to? Na dno lísky nebo mělké bedýnky rozložte slabou vrstvu vlhké rašeliny a na ni naskládejte brambory vedle sebe tak, aby část hlízy s více očky byla nahoře. Postavte do světlé místnosti (světlo je důležité pro zajištění silných klíčků) s teplotou 12–14 °C. Než vyraší, trvá to zhruba pět týdnů. Občas je mírně zavlažte. Brambory by měly vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně 2 cm. Nikdy nesmíte dát předkličované hlízy do tmy! Klíčky by se pak vytahovaly a sadba by nebyla kvalitní. Zhruba týden před výsadbou na záhon snižte teplotu na 6–8 °C, aby se hlízy připravily na teplotu půdy. Pokud chcete zajistit sadbě určitý náskok a sklízet brambory co nejdříve, prosypejte opatrně naklíčené hlízy v lísce 7–10 dnů před výsadbou rozleželým kompostem, aby do něj zapustily kořínky.  

Prima tip: využijte staré obaly od vajec

Na předklíčení brambor využijte staré obaly od vajec. Brambory do nich svisle s očky nahoru „posaďte“ – další postup je stejný. 

Pěstování brambor: na naklíčení hlíz využijte staré obaly od vajec
Pěstování brambor: na naklíčení hlíz využijte staré obaly od vajec (Zdroj: istock.com)

Výsadba naklíčených brambor

V druhé polovině dubna podle aktuálního počasí vysazujte hlízy se silnými klíčky dlouhými 1 až 2 cm. Na hlíze nechte jen dva až tři silné klíčky, ostatní vylomte. Naklíčené hlízy sázejte přibližně 10 cm hluboko, 20–30 cm od sebe do řádků vzdálených nejméně 60 cm. Ke každé hlíze dejte lopatku dobře vyzrálého kompostu a zahrňte je zeminou. První vlastní brambory můžete sklízet a ochutnat už v červnu.

Pěstování brambor: naklíčené hlízy sázejte přibližně 10 cm hluboko
Pěstování brambor: naklíčené hlízy sázejte přibližně 10 cm hluboko (Zdroj: istock.com)

Vhodné odrůdy brambor k naklíčení

Odrůda Rosara má červenou slupku, ale dužina je klasicky tmavě žlutá. Je odolná vůči virovým nemocem i strupovitosti.

Pěstování brambor: odrůda Rosara
Pěstování brambor: odrůda Rosara (Zdroj: archiv redakce)

Skvěle chutnající odrůda Astoria má střední hlízy se žlutou slupkou. Je to ideální odrůda pro předklíčení.

Pěstování brambor: odrůda Astoria
Pěstování brambor: odrůda Astoria (Zdroj: archiv redakce)

Léty prověřená odrůda Impala nabízí hlízy velké, oválné se žlutou dužinou. Po uvaření netmavnou. Má vysokou odolnost k mechanickému poškození a strupovitosti.

Pěstování brambor: odrůda Impala
Pěstování brambor: odrůda Impala (Zdroj: archiv redakce)

Publikováno: 8. 3. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce