reklama

Růže z Jericha není růže!

Pnoucí, poměrně rychle rostoucí rostlina se správně jmenuje zimolez (Lonicera caprifolium L.), říká se jí také kozí list.

Nejenže zakryje nevzhlednou stěnu nebo vytvoří krásné zákoutí, ale potěší krásnými květy, při včasném sestříhnutí i dvakrát a ani červené kulaté plody se za svou krásu nemusí stydět.

Kozí list neboli růže z Jericha

je ovíjivá liána, která roste ve světlých teplých lesích také divoce. Je známo kolem dvoustovek druhů. Na zahradě se spokojí i s neúrodnou, spíše vápnitou půdou, vyhovuje jí polostín, ale poroste i ve stínu, ale pokvete slaběji. Na slunci ji musíme častěji zalévat. Na opoře dorůstá až do čtyř, pěti metrů. Temně zelené přisedlé a vstřícné listy na podzim opadávají. Květy svou krásou mohou směle konkurovat orchidejím. Jsou dlouze trubkovité s výraznými tyčinkami. Narůžovělá nebo načervenalá poupata se promění v impozantní květy bílo – žlutavé, s červenými skvrnami a intenzivní vůní. Ta se nejvíce rozvine pozdě večer a na sladký nektar láká noční lišaje.

Když po prvním odkvětu během května a června nenecháme vyvíjet plody, pokvete na nových výhoncích ještě jednou v časném podzimu. Ale i červené lesklé bobule budou ozdobou zahrádky alespoň do té doby, než je odnesou ptáci. Chutnají i papouškům. Množit lze buď koupenými sazenicemi či polovyzrálými řízky.

Velká inspirativní galerie rostlin

Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )
Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )
Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )
Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )
Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )
Růže z Jericha není růže!
Růže z Jericha není růže! (Zdroj: )

Původně byla domovem  v jihovýchodní Evropě, na Krymu a na Kavkaze, ale díky své nenáročnosti se rychle rozšířila a také zplaňuje.

Na okraj: hříčka přírody, která prý přináší štěstí

Existuje ještě jedna Růže z Jericha, tzv. Ruce Panny Marie.

Legenda říká, že tuto květinu věnovala P. Marie jako poděkování za pomoc při útěku do Egypta.

Tuto zázračnou rostlinu však celkem nepoeticky, ale realisticky popsal již Švejk slovy, že se jedná o takové suché h…, které když zalijeme, tak rozkvete. Skutečně vypadá jako uschlý trus, ale když ji na talíři polijeme větším množstvím vody,  už za několik minut se suchá a zdánlivě neživá koule začne otvírat a zelenat. Nejlepšího výsledku dosáhneme, když první noc zůstane ve vodě. Ráno se zcela otevře a vytvoří svěží kořeněné klima příjemné pro dýchání. Pak růži udržujeme jen z části ve vodě. Po asi 5 až 8 dnech rostlinu opět necháme vysušit. V hrobkách faraonů přečkaly ve své suché fázi přes 4000 let.

Jindřiška Kodičková
Foto: de.academic.ru, clematisonline.co.uk, biopix.com, flora.nhm-wien.ac.at, swiatkwiatow.pl, fioriperlanima.com, luirig.altervista.org, ellisplants.co.uk, colinknight.blogspot.com, colinknight.blogspot.com, herbariovirtualbanyeres.blogspot.com, swiatkwiatow.pl, colinknight.blogspot.com, lonicera.nl, viridis.nu, tribes.tribe.net, luirig.altervista.org, botanikus.de, destigianni.com, perryhillnurseries.co.uk, actaplantarum.org, webalice.it, fungoceva.it, essenceofwild.co.uk, boutique.aujardin.info, pro-faber.info, molbiol.ru, fotopedia.com

Publikováno: 17. 10. 2006, Autor: