reklama

Krásné a zdravé drobné ovoce

Už dávno jsou za námi časy, kdy jsme striktně oddělovali vše užitečné od okrasného. A není se rozhodně čemu divit, protože každá zahrada je tím nejkrásnějším místem teprve ve chvíli, kdy v ní rostou krásné trvalky, zajímavé stromy a keře a ve které si sem tam můžeme i něco utrhnout k snědku. Mezi rostliny, které by rozhodně neměly chybět ani na vašem pozemku, bezpochyby patří sortiment všeobecně nazývaný jako drobné ovoce.

i (Zdroj: archiv redakce)
Krásné a zdravé drobné ovoce

Pojem drobné ovoce se váže s mnoha skupinami rostlin, vytrvalými bylinami počínaje a poměrně mohutnými stromy či keři konče. Pokud se i vy rozhodnete, že si na své zahrádce vyčleníte kousek místa právě pro tyto rostliny, které jsou nejen užitečné, ale mnohdy i opravdu krásné, rozhodně neuděláte chybu. Zdravou sklizeň totiž můžete zpracovat různými způsoby, nehledě na to, že ovoce chutná vždy nejlépe čerstvě utržené. Opět se rádi vracíme ke starým osvědčeným receptům, které ovšem můžete mnoha způsoby vylepšit a pozměnit.

Již tradičně se tyto zdravé antioxidanty, do nichž se plody drobného ovoce řadí, dají využít při výrobě džemů a marmelád, některé druhy se výborně hodí pro přípravu zdravých sirupů bez chemických barviv a konzervantů, vždyť barvy ovoce jsou vlastně konec konců ty nejkrásnější, ale sušené plody lze přidat do ovocných či bylinkových čajových směsí, v kombinaci s ovesnými vločkami a ořechy si vyrobíte skvělou snídaňovou směs nebo čerstvé plody přidejte do dnes oblíbených smoothie.

Ochutnali jste někdy pečený čaj s borůvkami a malinami? Pokud ne, blíží se jeho čas.

Krása a užitek v jednom

Kromě toho, že vlastně každé plody jsou krásné a svým způsobem i okrasné, našli bychom mezi těmito rostlinami i krásky, které si mnohdy na svou zahradu koupíme jako okrasné rostliny a při tom vlastně ani nevíme, jaké poklady jsme si přinesli. O jaké druhy se jedná?

Velmi oblíbené jsou například muchovníky (Amelanchier), které nás každý rok v jarním období okouzlí záplavou sněhobílých květů a na podzim pak v závislosti na druhu a odrůdě růžovými či oranžovými listy, které na konci zahradnické sezony připraví skvělý barevný ohňostroj.

Zajímavou rostlinou je stejně tak temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), který nejspíš znáte pod lidovým názvem černá jeřabina. Tuto rostlinu nejčastěji seženete v podobě keře, méně často pak roubovaný na kmínku jako málo vzrůstný stromek. Temnoplodec je vzhledově nejzajímavější především na podzim, kdy barví do sytých růžově oranžových barev, takže na sebe poutá veškerou pozornost.

Jistě také znáte už našimi babičkami oblíbenou mišpuli obecnou (Mespilus germanica). Čím je tento keř atraktivní? Především svými jemnými čistě bílými květy, které se rozvinou začátkem června. Z nich pak vyrostou zajímavě světle hnědé malvičky, které se mnohdy používají jako doplněk přírodních dekorací. Nejlépe chutnají po přemrznutí, takže i začátkem zimy můžete na své zahradě sklízet zdravé plody.

Krásné a zdravé drobné ovoce
Krásné a zdravé drobné ovoce (Zdroj: )
Krásné a zdravé drobné ovoce
Krásné a zdravé drobné ovoce (Zdroj: )
Krásné a zdravé drobné ovoce
Krásné a zdravé drobné ovoce (Zdroj: )

Atraktivní a chutné

Zajímavé možnosti poskytují také druhy, které vznikly šlechtěním nebo rostliny, které se sem dostaly z jiných oblastí. Pokud si potrpíte na výrazné chutě lesního ovoce, určitě vás nadchne malinoostružina, známá pod označením tayberry. Pokud si tuto rostlinu pořídíte, připravte se na její bujný růst, který zkrotíte pomocí loubí nebo jiné stabilní opory.

Mnohem bujnější růst vás ovšem může překvapit u aktinidie význačné (Actinidia arguta). Pokud vám tento název nic neříká, název minikiwi vám ovšem jistě neunikl. Tato opravdu bujná pupínavka každý rok vyžaduje radikální řez, protože během sezony vytvoří dlouhé bujné výhony, které je nutné udržovat pravidelným řezem.

Široké možnosti použití plodů nabízí také u nás nepůvodní rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), kterému se daří v suché, na živiny chudé půdě, ve které si poradí dokonce i se zasolením. Tato rostlina do nepohody každý rok vytváří sytě oranžové plody výrazně kyselé chuti, které jsou sice v čerstvém stavu pro mnohé často až nepříjemně chuťově výrazné, ale sirup nebo marmeláda vás opravdu postaví na nohy. Stejně tak lze plody i sušit a přidávat do bylinkových čajových směsí určených proti nachlazení nebo proti špatné náladě.

Při plánování výsadby drobného ovoce určitě nezapomeňte ani na borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum) nebo zimolez kamčatský (Lonicera camtschatica). Tyto keře vysazujte do zahradní zeminy vylepšené listovkou a dobře zetleným kompostem.

Staré druhy vás neomrzí

Rybíz a angrešt jistě není nutné více představovat, ale možná jste již zapomněli, jak vypadá josta (Ribes nidigrolaria). Jedná se o mezidruhového křížence rybízu a angreštu. Z obou rodičů si vzala něco. Po angreštu má mírně oválné plody, po rybízu pak temně fialové zbarvení. Tento druh není rozhodně žádnou novinkou, jen se na něj v minulosti trošku zapomnělo, dnes si ale jeho rostlinky koupíte v každém kvalitním zahradnictví zaměřeném na prodej drobného ovoce.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 25. 8. 2017, Autor: