reklama

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Rakytník se díky vysokému obsahu mnoha vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek stal oblíbenou rostlinou využívanou v alternativní medicíně. Své místo má ale i na zahradách jako okrasný a užitný keř či stromek, jehož pěstování zvládne i zahradník začátečník.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Rakytník se honosí latinským názvem hippophae (hippo znamená kůň a phae lesk). Pojmenování vzniklo z toho důvodu, protože koně, kteří se pásli na pastvě s rakytníkovými keři, měli krásnou srst. A podle antických mýtů byly plody této dřeviny oblíbenou pochoutkou okřídleného oře Pegase.

O skvělých účincích rakytníku věděli nejen antičtí lékaři, ale i léčitelé a šamani v Tibetu a staré Číně. A naštěstí už jich využívá i medicína moderní, takže na trhu je řada doplňků stravy s jeho obsahem a koupit si můžete i rakytníkové džemy, sirupy a za studena lisované oleje. Rakytník obsahuje spoustu vitaminu C.

Nenáročný krasavec

Rakytníku existuje několik druhů a roste od severozápadní Evropy po východním území. Skvěle se mu daří i u nás, zvláště rakytníku řešetlákovému či úzkolistému, který je nejodolnějším druhem z celé rodiny. Jedná se o opadavou dřevinu, která dorůstá někdy až do výšky 3 metrů. V zahradách se vysazuje jako okrasná rostlina, ale nic vám nebrání využívat jeho léčivé plody k přípravě vlastních zdravých produktů.

Pěstovat rakytník není nijak obtížné, protože prospívá i v extrémních podmínkách, takže ho „nerozhází“ sucho ani vyšší poloha, nepotřebuje nejkvalitnější půdu a nepoškozují ho ani průmyslové exhalace, silný vítr nebo silný sluneční úpal. Jestli mu něco vadí, pak přemokření, trvalý stín či příliš těžké a kyselé půdy.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Sběr plodů vyžaduje trochu odvahy

Rakytník najdete i ve volné přírodě, ale jestli se rozhodnete pro jeho pěstování, raději si kupte sazenici v zahradnictví nebo v ovocné školce. Protože se jedná o rostlinu dvoudomou, vysazují se vedle sebe samčí a samičí rostliny, nejlépe aspoň dvě a dvě.

Zatímco jeho pěstování je skutečně hračka, citlivější povahy může odradit sběr zdravím nabitých plodů. Rakytníkové větve jsou totiž plné dlouhých trnů a dostat se k oranžovým bobulkám není zrovna jednoduché. Sběr za pomoci nejrůznějších pomůcek, například hřebenů, se neosvědčil, takže nezbývá, než si nasadit pevné rukavice a pustit se do ručního sběru.

Balzám pro naše tělo

Určitě nebudete litovat, protože kyselé bobulky obsahují nejen velké množství vitaminu C, díky čemuž si rakytník vysloužil přezdívku „citroník severu“, ale stejně tak jsou bohaté na vitamin E, provitamin D, betakaroten, bioflavanoidy i zdravé omega kyseliny. Pro své unikátní složení je rakytník vynikajícím prostředkem na podporu zdravého trávení a imunity, zvláště při virózách a nachlazení či při rekonvalescenci. Zároveň prospívá správné funkci oběhového systému a pokožce.

 

Publikováno: 27. 3. 2023, Autor: autor: Romana Slaninová | zdroj: www.abecedazahrady.cz, www.ceskestavby.cz, www.lekarna.cz