reklama

Probuďte své zahradní jezírko k životu

Nejlepší způsob, jak probudit na zahradě své jezírko opět k plnému životu, je nastolit v něm biologickou rovnováhu a nabídnout jak rostlinám, tak i živočichům v něm žijícím zdravé životní podmínky. Voda v jezírku musí mít určité vlastnosti, aby vyhovovala živým tvorům i rostlinám. V nekvalitní vodě malé i větší organismy, ale i rostliny odumírají.

i (Zdroj: archiv redakce)
Probuďte své zahradní jezírko k životu

Nejdůležitější úkol – vysoká kvalita vody

Tím nejdůležitějším úkolem v péči o jezírko ve vaší zahradě je udržovat v něm neustále vysokou kvalitu vody. Ideální situace je, pokud je kvalita vody udržována přirozenou cestou a zároveň nevyžaduje velké množství péče.

Vznik biologické rovnováhy

Stejně důležitá jako je kvalita vody, je i biologická rovnováha nastolená v jezírku. Jde tedy o to, nechat na sebe vzájemně působit vodu, flóru, mikroorganismy a veškerý v jezírku obsažený živočišný svět, a to již od samého začátku. Tento úkol přenecháme samotným rostlinám a živočichům, aby se sami postarali o dobrý stav vody.

Když jsou v jezírku ryby

Máte-li jezírko osazené rybami, ty budou požírat některé vodní rostliny, čímž zároveň zabrání tomu, aby se některé druhy, které rostou bujněji, příliš rozšířily. Ovšem protikladem k tomuto prospěšnému chování ryb je jejich znečišťování vody exkrementy a spotřeba kyslíku. Obsah kyslíku ve vodě se díky rybám snižuje, což způsobuje záporné projevy na kvalitě vody. Z toho vyplývá, že přítomnost ryb v zahradním jezírku může ovlivnit kvalitu vody jak negativně, tak pozitivně.

Podobně je tomu s rostlinami

I ve vodě vysazené rostliny mají vliv na kvalitu vody. Z části je kvalita vody určována jejich hospodařením se živinami. Pokud je rostlin v jezírku mnoho a navíc je jejich výběr nevhodný, je v jezírkové vodě až příliš mnoho živin. To ve svém důsledku snižuje kvalitu vody.

Ovšem na druhou stanu si musíme uvědomit, že rostliny v jezírku jsou nepostradatelné z hlediska produkce kyslíku a právě touto schopností jsou neocenitelné pro to, aby byla dodržena biologická rovnováha. Bohužel právě biologická rovnováha je v zahradním jezírku vždy o mnoho křehčí, než je tomu v přírodě. A právě my lidé máme na svých bedrech úkol udržovat tuto rovnováhu v potřebném stavu.

Probuďte své zahradní jezírko k životu
Probuďte své zahradní jezírko k životu (Zdroj: )
Probuďte své zahradní jezírko k životu
Probuďte své zahradní jezírko k životu (Zdroj: )
Probuďte své zahradní jezírko k životu
Probuďte své zahradní jezírko k životu (Zdroj: )

Nejdůležitější faktory – tvrdost vody

Je mnoho činitelů, které ukazují na kvalitu vody v zahradním jezírku. Především se jedná o obsah živin, tvrdost vody a hodnotu jejího pH, tedy kyselosti. V mnoha případech má rozhodující slovo teplota vody.

Podle obsahu minerálních solí ve vodě se zjišťuje její tvrdost. Zjišťuje se tzv. celková tvrdost vody a následně rozlišujeme tři hlavní stupně tvrdosti vody: 1. stupeň – voda měkká od 0 až do 8°dH, 2. stupeň – středně tvrdá voda od 8 do 17°dH, 3. stupeň je tvrdá voda od 17 do 30°dH.

Živočichové a rostliny pro svůj správný rozvoj potřebují vodu středně tvrdou. Jestliže hodnoty tvrdosti vody klesnou výrazně, a to pod 10°dH nebo naopak nad 20°dH, musí už zasáhnout člověk.

Nejdůležitější faktory – kyselost vody

Nenajdete jezírko, které by mělo pH konstantní. PH se snižuje hlavně po vydatných deštích. Spadané rozkládající se podzimní listí má také výrazný vliv na kyselost vody. To jsou nejčastější důvody, proč si musíme pořídit přípravek regulující pH vody a zasáhnout. Cenově výhodným a také poměrně snadným způsobem úpravy je výměna části vody v jezírku.

O tom, jak kvalitu vody ovlivňuje kyslík, pohyb vody, fotosyntéza, teplota a živiny si povíme v následujícím díle.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29. 5. 2017, Autor: