reklama

Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina

Krásná, nápadná medinila bude potřebovat v každém interiéru dostatečné místo, aby dostatečně vynikla a zároveň dala stejnou možnost další domácím květinám a nezastínila je svou velikostí a krásou. Jedná se o bujně rostoucí květinu, která pozornost nejen přitahuje, ale rovněž i vyžaduje. Jestliže pátráte již delší dobu po vhodném solitéru do vašeho moderního interiéru, pak by právě medinila mohla být tím pravým.

i (Zdroj: archiv redakce)
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina

Medinilla magnifica a její druhy a odrůdy

Medinilla magnifica – medinila nádherná (česky tupoušek) je keřovitě rostoucí rostlina původem z filipínských pralesů. Známý je i druh Medinilla formosana – původem z Thaiwanu a Číny.

Nejnověji se začala pěstovat odrůda piccollini, která je, jak poznáte již podle názvu růstově menší variantou druhu Medinilla magnifica. Pěstitelé jí dávají větší šanci v rozšíření v našich domácnostech, protože pro její umístění stačí mnohem méně místa než pro její klasickou velkou „sestru“. Původní druh totiž dosahuje velikosti až 1 metr, a to jak na šířku, tak i na výšku.

Celkový vzhled rostliny

Medinily mají vzpřímený růst. Jejich listy jsou velké, kožovité krásně lesklé a mají výraznou žilnatinu. Stonky jsou převislé a na jejich koncích se objevují neobvyklá soukvětí.

Růžová poupata medinily vypadají jako perličky skryté do dlouhých rovněž růžových lat visících nad květy v délce až třiceti centimetrů. Květy se na rostlinách tvoří poměrně dlouhou dobu, a to od února až do srpna. Vzhledem k bujnému růstu celé rostliny je třeba zabezpečit pro ni dostatečnou plochu a vhodné umístění.

Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina (Zdroj: )
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina (Zdroj: )
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina
Medinila – nepřehlédnutelná pokojová rostlina (Zdroj: )

Vhodné stanoviště pro rostlinu v interiéru

Medinilu je možné letnit, avšak pozor: Nesnáší přímé slunce, by ji popálilo. S tím počítejte hlavně v případech, kdy rostlinu letníte na terase, zahradě či na balkoně.

V průběhu zimy je nutné dodržet teplotu nižší než 15 °C alespoň po dobu 2 měsíců. V ostatním období medinile vyhovují teploty mezi 18–22 °C. Pro zajištění bohaté násady květů je třeba dodržet teplotu prostředí optimálně na 16 °C. Pokud by byla teplota vyšší, je třeba zvýšit i vzdušnou vlhkost prostředí.

Jakmile se na rostlině objeví poupata, přeneseme ji na místo s vyšší teplotou vzduchu a dále s ní již nehýbáme. Zde ji pak více zaléváme, přihnojujeme hnojivem na rododendrony nebo jiným podobným hnojivem, ovšem bez obsahu vápníku. Od března až do srpna, tedy v období, kdy medinila kvete, ji přihnojujeme pravidelně, a to každý týden.

Vždy rostlinu zaléváme pouze měkkou odstátou vodou o pokojové teplotě. Kořenový bal rostliny je třeba udržovat mírně vlhký. Na jaře je vhodné rostlinu přesadit vždy do nového kyprého humózního substrátu, který má pH mezi 5 až 5,8.

Suchý vzduch je příčinou obtíží

V případech, kdy je medinila pěstována v příliš suchém prostředí, bývá často napadána roztoči a mšicemi. Jestliže zachytíme takovéto napadení včas, můžeme se mšic jemným oplachem rostliny poměrně snadno zbavit.

Stejně můžeme zasáhnout i tehdy, objeví-li se na rubu listů jemné pavučinky. Ty jsou známkou napadení rostliny roztoči. Poté vždy dbáme, aby byla rostlina ve vlhčím prostředí, takže ji ještě navlhčenou můžeme nakrátko zabalit do mikrotenového sáčku. Zásah chemickými prostředky volíme teprve tehdy, je-li to nevyhnutelné.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 22. 1. 2018, Autor: