reklama

Péče o zahradu během března

Zatímco jste si během zimních měsíců od zahradních prací nejspíš odpočinuli, v březnu už počítejte s větším vytížením. Zahrada se začíná pomalu probouzet a nás čeká celá řada činností, které už určitě nepočkají. V první řadě se budete muset věnovat užitkové zahradě, bude třeba dokončit řezy okrasných dřevin i jádrovin, aktuální bude péče o trávník i spuštění různých zahradních technologií.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o zahradu během března

Dobrý start pro trávník

V průběhu března se při plánování prací na zahradě řiďte vývojem počasí. Některý rok je v tomto období možné provádět různé úkony, které jsou běžné spíše pro následující měsíce, jindy to může být ale také naopak. Ve třetím měsíci už většinou můžeme započít s údržbou okrasného trávníku, ale není to pravidlo. Právě v tomto případě je nutné se řídit právě počasím.

Vertikutace a hnojení prováděné v období, kdy hrozí pokles teplot, není pro zelený koberec to nejlepší. Opatrní buďte i se spuštěním automatického závlahového systému, který mohou nízké teploty poškodit. Pokud je ale průběh teplot příznivý, můžete se do péče o trávník klidně už pustit bez obav.

Nezapomínejte ani na úpravu terénu, hlodavci a jiní živočichové se na něm totiž během zimy často neblaze podepíší. Skvělým „dorovnávacím“ materiálem je například křemičitý písek nebo jeho kombinace s trávníkovým substrátem. Pokud nemáte okraje trávníku oddělené od okraje záhonů obrubníkem, odrýpněte je ostrým rýčem.

Péče o zahradu během března
i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o zahradu během března

Probuďte k životu užitkovou zahradu

Na užitkové zahradě je v průběhu března asi nejvíce práce. Ačkoli se pod širé nebe ještě nedá vysazovat choulostivá sadba, je možné už vysévat zeleninu s delší dobou klíčení. Právě z toho důvodu bychom měli mít pečlivě připravenou půdu a záhony. Kompost a hnůj jsou tím nejlepším hnojivem, které můžete půdě dopřát. Pokud máte k dispozici kamenný prach pro doplnění minerálů, určitě jím posypte záhony. Můžete také vysévat zelené hnojení jako předplodinu.

Generálka skleníku

Času už moc nezbývá, a pokud jste si skleník nepřipravili už během zimních měsíců, pak s touto potřebnou činností už neotálejte. Pohnojte výsadbové záhony, vydezinfikujte stěny skleníku a připravte si vše potřebné včetně polic, stolů a výsevních nádob.

Odstraňte chvoj a doplňte mulč

Jakmile přestanou hrozit nízké teploty, odstraňte ze záhonů jehličnatou chvoj, pokud jste jí chránili pěstované rostliny. Její odstranění je nutné i z toho důvodu, že si pod ní vytváří úkryty hlodavci. Zkontrolujte výšku mulčovacích materiálů a případně je doplňte, později s touto činností budete zbytečně ztrácet čas. Pokud po zimním řezu nevíte, co si počít se vší tou dřevní hmotou, co ji rozdrtit na štěpku a tu využít co by součást pěstebního substrátu nebo jako přírodní mulč?

Péče o zahradu během března
Péče o zahradu během března (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o zahradu během března
Péče o zahradu během března (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o zahradu během března
Péče o zahradu během března (Zdroj: Lucie Peukertová)
Péče o zahradu během března
Péče o zahradu během března (Zdroj: Lucie Peukertová)

Dokončete řezy okrasných keřů

Následující měsíc už se začnou objevovat drobné lístky na okrasných dřevinách, proto v březnu dokončete všechny potřebné řezy. Ty se týkají takřka všech běžně pěstovaných druhů. Některé dřeviny vyžadují hluboké zmlazení, do jiných není zase téměř nutné zasahovat. Veškerou dřevní hmotu se snažte na zahradě opět využít. Je to skvělý základ do kompostérů nebo materiál pro výrobu štěpky.

Blíží se finále řezu jádrovin

Pokud vám na zahradě rostou jabloně a hrušně, nezapomeňte na jejich prořez. Péče o jádroviny začíná v průběhu prosince a většinou s ní končíme nejpozději v dubnu. Dřeviny se v tomto období s řezem vyrovnají nejlépe.

Výsevy a jiné množení rostlin

Březen je ve znamení množení rostlin. Výsevy v početnosti samozřejmě vedou. Právě teď je vhodná doba pro výsev většiny běžně pěstovaných rostlin, tedy zeleniny, bylinek i květin. Některé trsnaté druhy je možné množit také dělením trsů.

Publikováno: 26. 2. 2019, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Lucie Peukertová