reklama

Velký zahradní seriál – Krok za krokem 12

Máte rozmístěné stromy a keře, založený trávník a připravené okrasné záhonky, upravené cestičky. Co tady schází? V neděli by se byla do polévky hodila čerstvá petrželka, v úterý do bramboráku majoránka. Kupované nakládané okurky nějak nebyly to pravé a rybízová marmeláda byla jakási moc kyselá. Zahradníkova duše zatoužila zkrátka alespoň po kousku užitkové zahrádky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – Krok za krokem 12

Pro začátečníky vůbec není třeba vyhrazovat výpěstkům pro kuchyni velký prostor. Ono to přichází postupně, budete zkoušet, učit se a vychutnávat. Jeden přijde na to, že pěstování zeleniny a ovoce ho příliš netěší, druhý mu naopak úplně propadne. Někde uprostřed najdete kompromis, který bude vyhovovat právě vám.

Bylinky, hrášek, jahody a rybíz

Máte zahrádku malou a důležité je pro vás, aby především lahodila vašemu oku? To vůbec neznamená, že se užitku musíte vzdát úplně. Všechny bylinky zdobí záhontruhlíky, ať už jsou zajímavé jen listem nebo i květem. I obyčejná pažitka je krásný trs syté zeleně a v létě ji můžete nechat vykvést půvabnými štětičkami fialových kvítků. Bylinkový záhon pod kuchyňským oknem zkrátka bude mít od jara do podzimu svůj půvab, choulostivější druhy můžete mít v truhlíku nebo v květináčích a na zimu je přenesete do kuchyně. Hrášek a fazole se pěkně pnou třeba pod stromy, stačí jim vyvázat pár provázků, vyzdobí holý kmen, krásně kvetou a nepotřebují kromě vody skoro žádnou péči. S jahodami je to složitější, velkoplodé si žádají vlastní dobře ošetřený záhon. Každému ale porostou maloplodé „měsíční“ jahody. Můžete jimi osadit třeba okraj okrasného záhonu. Jejich velkou výhodou je, že plodí celé léto, několik měsíců tak bude co zobnout nebo čím ozdobit zmrzlinu nebo piškot. Udržované keře rybízu a angreštu také mohou být součástí okrasné zahrádky, zejména stromkové formy  vypadají pěkně. Určitě se najde místo pod vzrostlým jehličnanem nebo u plotu, kde se mohou pnout maliny a ostružiny. Pozor na jejich nekonečné výhony, ať jich nemáte za chvíli plnou zahradu. A ještě jedna nenáročná půvabná rostlina se může plazit od stromu do trávníku – cuketa nebo dýně. Jejich velké listy a žluté květy a bílé, zelené nebo oranžové plody vytvářejí zajímavé aranžmá, v dobré půdě je stačí jen dobře zalévat a plody podložit, aby neuhnily.

Zelinář potřebuje prostor

Chcete být samozásobitelem zeleniny? Pak nejspíš zredukujete květiny, volný růst ponecháte pár okrasným stromům a keřům a zbytek zahrady osázíte stromy a keři ovocnými. Může se stát, že první pokusy nebudou úspěšné, sadaření vyžaduje pečlivé ošetřování dřevin, budete se muset učit správně prořezávat, likvidovat škůdce a chránit proti úpalu i mrazu. Naštěstí stromy rostou pomalu, a tak po pár letech budou mít nejen správný tvar, ale ponesou i pěknou zdravou úrodu. Zeleninové záhony si připravte tak, abyste k nim ze všech stran měli dobrý přístup, je třeba jednotit, okopávat, přihnojovat, vytrhávat plevel – no a nakonec s radostí také sklízet. Menší dobře ohraničené záhony vyvýšené asi o 20 cm nad úroveň cestiček jsou proto praktické. Každá plodina také potřebuje jinou půdu, takže na menších záhonech se vám snadněji bude hnojit pro košťáloviny, cibuli, česnek, kořenovou zeleninu, okurky nebo rajčata a papriky. Tak vzhůru do práce, agrotechnické lhůty nečekají, je nejvyšší čas záhony připravit, za pár dnů už můžete vysévat první ředkvičkymrkev, pak už přijdou opravdu teplé dny a noci bez mrazů a zelinář se až do podzimu nezastaví. Dobrou sklizeň!

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 29. 3. 2012, Autor: