reklama

Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7

S přibývajícími týdny roku se prodlužuje den, sluníčko získává na síle a trpělivost zahradníkova je u konce. Co dělat, když na zahrádce ještě leží sníh, noci jsou ledové, dny plné plískanic a vy marně vyhlížíte první sněženky?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký zahradní seriál – zahrada krok za krokem 7

Nenechte se rozhodně ukolébat k lenivému odpočívání, to by vás jaro zaskočilo docela nepřipravené. Určitě už toužíte pozorovat, jak pukají semínka a ze země vylézají klíčky, zazelenají se první lístky. Zatím na záhony nemůžete dát nic, zato v teple domova je ta pravá chvíle na předpěstování sazeniček. Probrali jsme možnosti rozmístění stromů, určitě už máte všechno promyšlené. Pokud země není promrzlá, nejvyšší čas připravit stromům jámy na výsadbu.

S rýčem a drenáží

Příprava jam pro výsadbu stromů je fuška pro fyzicky zdatné, na druhou stranu na chladném předjarním vzduchu se při ní pěkně zahřejete a rozdýcháte. Určitě už máte rozmyšleno a na plánku vykresleno, kde porostou okrasné a kde ovocné stromy, takže můžete vyrazit na zahradu s rýčem a lopatou. Dopředu si nachystejte také drenáž – hrubý písek nebo jemný štěrk, protože na většině míst u nás je potřeba na spodek výsadbové jámy drenážní vrstvu připravit, jinak nebude voda odtékat a kořeny se v prvním období po výsadbě budou obtížně rozrůstat.

Do hloubky a do šířky

Jáma pro výsadbu musí být hluboká jako kořenový bal. Ve skutečnosti ji ovšem musíte připravit hlubší, protože na dno dáte asi 10 cm drenážní vrstvy. Než ji nasypete, proryjte ještě dno jámy rýčem. To je důležité hlavně tam, kde je v hloubce zemina nepropustná, sesedlá, takže kořeny by se do ní obtížně prodíraly. Jáma by měla být kruhová, do hloubky pak kónická – nahoře širší, dole užší, přičemž dolní průměr by měl být nejméně jeden a půlkrát  větší než průměr kořenového balu. Jak vidíte, než se do vykopávání pustíte, je potřeba si zajít do zahradnictví a buď změřit baly na sazenicích stromů (ať už v kontejnerech nebo jen obalené jutou), nebo se alespoň podrobně vyptat zahradníka – sadaře, jak velkou jámu pro který strom máte připravit.

Opora pro mladé kmínky

Máte vykopáno? Mladé stromky potřebují oporu, na šířku balu tedy do jámy zarazte dva dosti dlouhé kůly, mezi které pak stromek usadíte. Vykopanou zeminu si samozřejmě ponechte, při výsadbě ji zlepšíte humusem, ale určitě ji použijete. Jámy pro stromy prozatím překryjte prkny, trocha dešťové vody by do nich ale napršet měla – nejlépe tak uvidíte, jestli jste připravili správnou drenáž. Pokud by se vám v jámě hromadila voda, musíte ji opravit, „květináčový efekt“ by to tiž způsobil uhnívání kořenů.

Kdy pro sazenice

Stromy s kontejnerů ne v nezaschlém balu ovázaném jutou nebo ochrannou textilií můžete vysadit prakticky kdykoliv, když země není promrzlá. Pokud ovšem ještě hrozí velká zima, je třeba kořeny ochránit z vrchu teplou kůrou nebo pilinovou mulčí. Rozložte ji asi pět centimetrů od kmene pěkně, aby k němu netáhla vodu. Kolem rabátka udělejte hrázičku ze zbylé spodní vykopané zeminy, vznikne tak mísa, v níž voda bude stékat do středu a vsakovat  přímo ke kořenům. Ale pozor, k přemokření nesmí dojít, tahle mísa nesmí být nikdy louže vody. Také mladý kmínek potřebuje až do úplného oteplení chránit před mrazem. Obalte ho jutou nebo jinou textilií zaručující prodyšnost a teplo. Stromek přivažte k opěrným kůlům, v suchých bezmrazých dnech nezapomeňte na zálivku. A už můžete očima probouzet k životu první pupeny, ze kterých se za pár týdnů vykulí květy, jehnědy a lístky.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23. 2. 2012, Autor: