reklama

Konvalinka – jedovatá kráska

Podle starodávného obyčeje byly konvalinky přidávány do svatebních kytic nevěst, aby zajistily mladému páru štěstí a lásku. Nyní jsou konvalinky v oblibě zvláště proto, že svou krásnou vůní a jemným půvabem dokážou ozvláštnit obytný prostor.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Konvalinka – jedovatá kráska

Domovinou konvalinek je Evropa a Severní Amerika. Dnes už rostou snad všude na světě. Najdeme je často i v našich lesích, kde se však nesmí trhat, neboť jsou přísně chráněné. Bílé zvonečkovité a svou vůní nás opájející květy se objevují na rostlinách od konce jara do začátku léta. Výrazně sytě zelené listy jsou okrouhlé. Ideálním místem pro tyto rostliny je někde ve stínu, třeba pod stromy nebo u zahradní zídky.

K výsadbě těchto bílých krásek připravíme půdu nejlépe tak, že ji do hloubky zryjeme a promícháme ji s kompostem, listovkou nebo hnojem. Oddenky vysazujeme na podzim do sponu 15x15cm. Musíme tak však učinit ještě dříve než půda zmrzne. Vrcholek oddenku by měl končit vždy těsně pod zemí.

Konvalinky lze však pěstovat i v nádobách, kde vypadají velmi efektně. Tam jim však musíme zajistit dostatečné množství vláhy a nádobu s konvalinkami postavit do stínu. K výsadbě do květináčů se používá namíchaná směs kůry a rašeliny. Pak se konvalinky přihnojují tekutým hnojivem, a to pouze v době květu. Brzy z jara přeneste květináčekonvalinkami do tepla, abyste je narychlili. K rychlení se používají tříleté puky. K ranému rychlení je potřeba zatemnění a teplota okolí mezi 25 a 28 °C. Jakmile se na rostlinách prodlouží květní stonky, přeneseme konvalinky v nádobách do místnosti s teplotou okolo 17 °C. Tam by měly zůstat do té doby, dokud nezačnou kvést. Průběh rychlení je záležitost asi 4 týdnů.

Jestliže si chcete vyzdobit byt kytičkou z konvalinek, mějte na paměti, že všechny jejich části jsou jedovaté. Pokud máte v úmyslu nakombinovat konvalinky s jinými květy, měli byste stvoly konvalinek nechat stát několik hodin samostatně ve vodě, kterou z nich pak slijete. Jinak by jedovaté látky z konvalinek rozpuštěné v této vodě otrávily ostatní květiny ve váze. Ty by pak sklopily hlavičky a následně zvadly. Pro aranžování se řežou konvalinky nejméně 15 cm dlouhé a s minimálně šesti nakvetlými kvítky.

V zahradě rostou konvalinky velmi rychle, takže dávejte pozor na to, kam je vysazujete, aby vám neprorostly celým záhonem. Mohlo by se klidně stát, že po několika letech svými hustě prorostlými kořeny zahubí ostatní květiny v záhonu a stanou se takřka obtížným plevelem.

Usušené konvalinkové květy můžeme použít do potpouri. V květomluvě znamená darování konvalinek lásku na první pohled.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 27. 1. 2012, Autor: