reklama

Kompostovací toaleta: volba pro nadšence

O eko-toaletách jste určitě slyšeli. Možná je i někteří na vlastní oči viděli. Ale vyzkoušeli jste si je? Udělali jsme to za Vás a bez okolků přinášíme dojmy

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kompostovací toaleta: volba pro nadšence
 

O co jde

Kompostovacích nebo chcete-li přesněji eko-toalet, existuje více druhů. Ve zkratce: na trhu jsou prostorově náročné sofistikované toalety se zařízením přímo na kompostování s minimální nutností vynášení exkrementů i obyčejné pilinové toalety s nutností vynášení dvakrát týdně. Mezitím můžete narazit na záchody se separací, které by se daly považovat za „zlatou střední cestu“ – alespoň cenově určitě.

Proč zrovna eko-toaleta

Člověk musí být alespoň trochu nadšenec, aby si kompostovací toaletu pořídil. Z hlediska životního prostředí jde o geniální řešení, které výrazně ušetří čistou vodu. V našich podmínkách si to tolik neuvědomujeme, ale vody opravdu ubývá. Některé toalety mají i odvod pachu či vysušování. Ovšem pozor, aby nakonec nebyla spotřeba elektřiny neúměrně vysoká a přehnané vysušování nekomplikovalo kompostovací proces! V případě kompostovací separační toalety se investice 20 tisíc korun za pořízení určitě vrátí. Pořídit se tyto toalety dají i levněji a do chalup jsou vhodné nejen jako náhrada za kadibudku.

Dojmy a pocity

Prostě záchod. Trochu robustnější, nedá se pod ním vytírat, ale oproti staré kadibudce naprosto pohodlný záchod. A vlastně ho vůbec není cítit. Tak takhle na první dojem působí separační kompostovací toaleta. Pro pány však přináší hned jednu změnu – každá potřeba musí být vykonávána v sedě, jinak kompostovací toaleta nefunguje správně, protože nedojde k separaci. Druhá změna nastává po použití, kdy je nutné přísun tuhých exkrementů zasypat pilinami. Sofistikovanější toalety to udělají za Vás – například jen stisknutím tlačítka. Třetí změna, často právě ta, která Vás v pořízení odradí, je vynášení. Jednou za čas je opravdu nezbytné materiál vynést na kompost. V případě separační toalety by nemělo být díky „neutralizaci“ pilinami cítit téměř nic. A skutečně ani není, ale pokud jste zvolili nejjednodušší typ pilinové toalety, počítejte s tím, že to tak úplně nebude a ani být nemůže. Zde se dostáváme k zásadnímu problému: pokud nemáte kompost a bydlíte v bytě, musíte buď investovat do výrazně dražší automatizovanější varianty, nebo si prostě pořídit chatu se zahrádkou. Že kompostovací toaletu i bez zahrádky musíte mít? Jedno nízkonákladové řešení bychom pro Vás přece jen měli. Zkuste kempovací verzi, kterou pořídíte již od 3 tisíc korun a můžete ji vzít na cesty…

A jaké jsou Vaše zkušenosti?

Text: Gabriela Šedivcová

Publikováno: 3. 8. 2015, Autor: