reklama

Ovoce pěstované v květináčích

Komu by se nelíbilo mít stále po ruce vlastní zásoby vitamínových pochoutek? I když nemáte zahradu, a nebo nechcete její prostor narušovat výsadbou užitkových rostlin, můžete si vlastní ovocnou sklizeň vypěstovat v květináčích.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Ovoce pěstované v květináčích

Klasika nebo exotika

Na balkonu či terase můžete pěstovat jak osvědčené klasické rostliny, tak i některé exotické plodící druhy. Z naší domoviny se v nádobách nejčastěji pěstují jahody (opakovaně plodící i drobné měsíční), keříčkové borůvky a rajčata (ano, rajčata se opravdu řadí mezi ovoce). Vyzkoušet můžete i zakrslé odrůdy ovocných stromků, například broskve, meruňky, jabloně, hrušky či švestky. U stromků pěstovaných v květináči je však třeba dbát na jejich ochranu proti větru – v nádobě si nevytvoří dostatečnou kořenovou kotvu a prudký vítr by rostlinu poškodil.

Z cizokrajných rostlin můžete vyzkoušet vypěstovat drobné narančily (připomínající malé pomeranče), melounový keřík pepino, fíkovník nebo psidium. Oblíbeným plodícím stromkem je i marhaník granátový a stále více se v českých domácnostech objevují citrusovníky. Jedná se o poměrně nenáročné druhy, je však třeba dodržovat doporučení uváděná u jednotlivých rostlin.

Jaké podmínky jsou ideální?

Pro plodící rostliny pěstované v květináčích je nejvhodnějším místem balkon či terasa orientovaná jižně či jihovýchodně. Zde má rostlina zajištěno dostatek slunečního světla a je chráněna před silným větrem.

Každá rostlinka má své specifické potřeby, které je nutné dodržovat. Na začátku vašeho pěstebního úsilí bude výběr vhodných nádob, který je ovlivněn především místem pro pěstování rostlin. Nejlepší volbou pro terasové a balkonové rostliny je terakota, která vám díky své savosti velmi usnadní zavlažování rostliny. Tato volba s sebou ale nese hned několik negativ – oproti plastovým obalům je dražší a těžší. Zejména na podzim při zazimování rostlinek oceníte lehčí plastové květináče.

Dalším krokem bude nákup zeminy. Na půdě pro rostlinky příliš nešetřete a vybírejte speciální zeminu, případně si nechte poradit zahradním specialistou. Zejména exotické druhy potřebují adekvátní propustnou zeminu obohacenou o vhodné živiny (v nabídce objevíte například speciální pro citrusovníky). Po první sezoně si všimnete, že zemina kolem rostlinky je výrazně propadlá a bude nutné ji pravidelně dosypávat. Máte-li možnost, jak zeminu uskladnit, nakupte si ji i do rezervy.

Nepodceňujte ani nákup hnojiv pro rostlinky, i zde objevíte speciální přípravky pro plodící rostliny pěstované v nádobách. Pravidelné hnojení pomůže rostlinám nasadit květ, je však nutné dodržovat doporučené dávkování. Máte-li problém si vybavit, kdy jste naposledy rostlinku hnojili, zaznamenejte si termíny hnojení do diáře či stolního kalendáře.

Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích (Zdroj: )
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích (Zdroj: )
Ovoce pěstované v květináčích
Ovoce pěstované v květináčích (Zdroj: )

Předcházejte obvyklým problémům

Pro rostliny je důležitá zálivka. Ideální je dešťová voda, použít můžete samozřejmě i kohoutkovou, ta by ale měla být několik hodin odstátá. Nejčastějším problémem, se kterým se rostlinky pěstované v květníku mohou setkat, je přemokření. Pokuste se zálivku dodávat rostlinám pravidelně – nenechte rostliny přeschnout, ale ani je nepřelévejte.

Pokud není rostlinka spokojená, dá vám to velmi rychle najevo změnou barvy listů. Abychom předešli žloutnutí či tmavnutí listů je vedle pravidelné zálivky nutné dodržovat ještě několik pravidel. Zbytečně rostlinu během vegetace nepřemisťujte a dodržujte doporučené umístění. Například citrus, ač se to zdá neuvěřitelné, nemá rád přímé jižní slunce a naopak se mu bude dařit v polostínu. Však v přirozených podmínkách roste v hájích, kde si stromky vzájemně stíní.

Dalším neduhem pro rostliny mohou být drobní škůdci, nejčastěji se jedná o svilušky, octomilky a puklice. Chcete-li plodící rostliny pěstovat absolutně přirozenou cestou, zkuste květníky s rostlinami vhodně osázet aromatickými bylinami, které škůdce odhánějí. Typickým příkladem je pěstování rajčat společně s bazalkou. Proti vlezlým octomilkám by mohla zabrat babská rada – nalijte přímo ke kořenům rostliny sklenku mléka. Přirozené metody ale vyžadují trpělivost a nezaručí vám stoprocentní výsledky. Chcete-li se problému s drobnou havětí zbavit rychleji, pořiďte si postřik. Vybírejte ale zdravotně nezávadné na bázi olejů.

A co když neplodí?

Zaplnit si terasu či balkon vitaminovými pochoutkami a nemít žádnou úrodu žádného pěstitele nepotěší. V prvé řadě dodržujte doporučení ohledně zálivky, hnojení a samotného umístění rostlin. Pokud pěstujete (týká se pravděpodobně exotických druhů) rostliny celoročně v interiéru, je nutné pomoci jim s opylením. Pořiďte si proto štěteček, který budete pro danou rostlinku používat.

Dále je potřeba rostlinkám zajistit dostatek prostoru pro dozrávání plodů. Rajčatům vyštipujte postranní výhonky. Rostlinám bohatým na květ a plod (časté u citrusovníků) plody včas zredukujte, aby měla rostlina dostatek energie na dozrání alespoň části z nich.

Lenka Malá

Publikováno: 2. 7. 2015, Autor: