reklama

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače

Stejně jako u sít i u odpuzovačů hmyzu můžeme volit mezi několika variantami. Každá z nich má svá pro i proti. Chemické odpařovače (Raid, Orion, Biolit a další) jsou nejběžnějším typem odpuzovačů, které seženete v každém hobby marketu nebo drogerii.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 2. díl – odpuzovače a lapače

Odpuzovače

Náplň se do nich dodává v podobě tekutiny nebo pevných destiček, ze kterých se působením elektrického proudu uvolňují chemické látky, které hmyz odpuzují. Jejich hlavní nevýhodou je jejich podstata – tedy chemické složení. Výrobci samozřejmě deklarují, že uvolňované látky nejsou pro člověka nebezpečné, ale stejně na většině difuzérů najdete upozornění, že by neměly být používány v místnostech, kde spí malé děti. Vyrábí se sice i takové, které jsou dle výrobců pro použití v dětské ložnici vhodné, ale přeci jen jde o chemii. Ceny odpařovačů se pohybují od 140 Kč.

Ultrazvukové odpuzovače fungují podobně jako chemické difuzéry po zastrčení do elektrické zásuvky. K odpuzování hmyzu ale využívají vysokofrekvenční tón, který je pro lidské ucho obvykle neslyšitelný. Nicméně citlivější jedinci ho mohou podvědomě pociťovat jako nepříjemný. Někteří výrobci nabízí tyto odpuzovače také ve formě přívěsků na klíče, které můžete použít například při posezení na terase. S funkcí ultrazvukového odpuzovače existuje také celá řada aplikací pro mobilní telefony. O jejich spolehlivosti se však vedou rozsáhlé debaty. Odpuzovače seženete již od 100 Kč výše.

Zahradní odpuzovače se prodávají v podobě vonných svíček nebo loučí, které uvolňují dým obohacený přírodními esencemi, který hmyz odpuzuje. Louče se dají pořídit od 35 Kč, lampový olej proti hmyzu pak od 55 Kč (1000 ml).

Přírodní alternativy mnoho lidí opomíjí, a to přesto, že řada odpuzovacích svíček, loučí či bytových difuzérů je obohacena právě přírodními esencemi. Účinné jsou vůně citrusů nebo levandule, citronové trávy a máty, cedru nebo rozmarýnu, afrikánů či pelargonií, ale také pažitky, eukalyptu, bazalky či molice. Osázejte truhlíky na vašem okně či balkonu těmito rostlinami a sami uvidíte výsledek. Chybu neuděláte prakticky s žádnou bylinkou. Minimálně je využijete v kuchyni. Výborně také funguje citron, do kterého zapíchnete několik hřebíčků (mimochodem výborně eliminuje také nepříjemné pachy v lednici), nebo miska s hřebíčky zalitými čistou vodou.

Lapače

Pokud chcete hmyz nejen odpudit, ale také zlikvidovat, měli byste se rozhlédnout po lapačích.
Plácačka je nejjednodušší, ovšem je s ní také potíž. Ano, zasportujete si, ale zároveň můžete v zuřivém lovu shodit nějakou tu vázu nebo rozmáznout hmyz na čistě vymalované stěně. Trochu snazší práci můžete mít s elektrickou plácačkou, která hmyz zabije při pouhém doteku. Obyčejná plácačka vás přijde na 15-30 Kč, elektrickou seženete v ceně od 70 Kč.

Mucholapky patří mezi tradiční metody a vyskytují se ve vzpomínkách na dětství mnohých z nás. Jedná se o nejjednodušší formu lapače, která však rozhodně není pohledná a o její povlávání ve vzduchu a namotání do vlasů asi nikdo nestojí. Modernější mucholapky se vyrábí v zajímavých vzorech a mají podobu průsvitných samolepek, kterou jsou napuštěné feromony a insekticidy. Nalepí se na rám okna, sklo nebo jinou vhodnou plochu, kde vydrží plnit svou funkci i několik měsíců. Cena se pohybuje okolo 80 Kč.

Elektronické lapače se vyrábí v mnoha velikostech a designech, takže se hodí prakticky kamkoliv. Lze je zakoupit jako samostatně stojící zařízení, ale dají se také přimontovat na zeď. Fungují buď na bázi kombinace UV světla a elektrického výboje, sacího ventilátoru nebo lepící fólie. Jejich spolehlivost je vysoká. Hmyz je nalákán UV světlem k lapači a pak je buď zneškodněn pomocí elektrického výboje, přilepen k fólii nebo pomocí ventilátoru vtažen do sběrné nádobky. Ceny se pohybují v závislosti na jejich velikosti od 1500 Kč výš.

Lapače vlastní výroby pokud si chcete vyrobit lapač sami, postačí vám pet láhev, kterou rozříznete napůl a horní polovinu vložíte obráceně (hrdlem dolů) do té spodní. Spodní část lahve naplňte buď kouskem droždí s cukrem a vodou (na komáry), pivem (na vosy), na většinu hmyzu zabere také oslazená voda nebo ovocná šťáva. Můžete však zkusit přidat také trochu insekticidu pro rychlé zahubení hmyzu nebo aromatické látky, které hmyz přilákají. V neposlední řadě můžete zkusit pěstování masožravých rostlin.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 1. 7. 2015, Autor: