reklama

Kde se vzala maracuja

Možná jste již někdy ochutnali šťavnaté plody zvané maracuja, chutné ovoce které přináší oblast tropického pásma. Plody, které jsou takto označovány, jsou známy i v Evropě, avšak rostlina, která se jimi může při vhodných podmínkách růstu pyšnit, se jmenuje jinak. Bohužel v našem mírném klimatu je dosti problematické docílit toho, aby tyto rostliny plodily.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kde se vzala maracuja

Vraťme se tedy od plodu zpět k rostlině, už tušíte, o které je řeč? Jedná se o mučenku jedlou (Passiflora edulis). Ano, právě jejím plodem je nám známá maracuja. Mučenky, tyto krásky s trnovou korunou vládnou opravdu nevšedním kouzlem. Mají v sobě cosi éterického. Své pojmenování dostaly s odůvodněním, že jejich květ připomíná Kristovu trnovou korunu.

O jejich pěstování byla mezi zájemci vždy velká poptávka, a tak se díky zájmu o tento exoticky vyhlížející rostlinný skvost  do dnešních dob podařilo vypěstovat dokonce 450 odrůd.

Ačkoli květy mučenky působí křehce, celá rostlina vyžaduje dostatek prostoru a má poměrně složité nároky na pěstování. Je třeba jí připravit poměrně rozměrný květináč a do něj vhodnou oporu. U jednotlivých druhů zaznamenáváme různý stupeň schopnosti snášet mráz, spíše je třeba ale počítat s tím, že budou potřebovat přezimovat v domě.

 

Existují však i druhy, které snesou celoroční pobyt venku na zahradě, jako například mučenka modrá (Passiflora caerulea), která je relativně mrazuvzdorná, i když s klesající teplotou začíná shazovat listy. K odolným druhům řadíme i Passifloru incarnatu a také mimořádně půvabnou  Incense, která vznikla jejich křížením. Na té jsou fascinující rozčepýřené květy jemné šeříkové barvy.

 

Mučenka révolistá s karmínovým květem je neméně úchvatná. Ta však patří k nejchoulostivějším druhům a nehodí se tudíž pro pěstitele začátečníky, bohužel se jim obvykle nedaří uchovat rostlinu ani přes první zimu. Pěstitelům začátečníkům lze směle doporučit odrůdu Passiflora x violacea s fialovými květy, či mučenku banánovou (Passiflora mollisssima) s převislými nádherně lososově zbarvenými květy.  Její jméno vzniklo díky jejím plodům, které opravdu připomínají tvarem banány. V našem zeměpisném pásmu však nedoufejte, že se těchto plodů na mučence dočkáte, léto je na to u nás příliš krátké. Chutné ovoce však přinášejí v tropickém klimatu i další druhy. Především mučenka jedlá (Passiflora edulis), o které jsme se již výše zmiňovali, neboť právě její plody jsou známé pod názvem maracuja. Pokud se spokojíte s rostlinou, která vám udělá parádu květem, ale plodit nebude, klidně můžete vyzkoušet vysazení semen ze zakoupené maracuji. Je docela dobře možné, že vám při pokojové teplotě vyklíčí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 31. 10. 2012, Autor: