reklama

Výbava, bez které se neobejdete

Budujete zahrádku? Pak jistě také doplňujete svou sadu nářadí a postupně zjišťujete, že vám ještě chybí to, čí ono. Než vám vyroste trávník a budete řešit sekačku, křovinořez nebo dokonce multifunkční traktůrek, pořiďte si sadu ručního nářadí, bez které to na zahradě prostě nejde.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Výbava, bez které se neobejdete

Zahrada stojí a padá s ruční prací. Je to sice dřina, ale odměna v podobě upravených záhonů, pěkného živého plotu, kvetoucích růží či plodů z užitkové zahrady zahřeje vaše srdce. Navíc relaxace při fyzické práci v zeleni je pro každého osvěžující, i když si večer musíte narovnat záda. Takže s chutí do toho, mechanizace vám pomůže, ale základem je pořád rýč, motyčka, hrábě, kolečkonůžky.

Zahradnická elegance

Než se pustíte do práce, zhodnoťte, co máte na sobě. Co je nejpohodlnější? Kalhoty s kapsami – to věděl už Krteček. Dobré je mít na takových pracovních kalhotách měkce vyztužená kolena, protože věřte, že při pleníokopávání prostě klečet budete. Košile s dlouhými rukávy vás ochrání před poškrábáním od větviček, trnů, ale také před útočím hmyzem, který se zvedne z porostu, sotva do něj sáhnete. Slamák nebo kšiltovka zase ochrání vlasy před zacucháním mezi keři a na sluníčku také zastíní oči.

Dobré vyšší boty vám pomohou projít vysokou trávou, roštím i rozmáčeným trávníkem. Oblíbené holínky jsou asi nejlepší, ale dokonce i v teplých dnech je do gumáků dobré si vzít teplé podkolenky, jinak vám nohy prochladnou. Poslední, ale velmi důležitá, je ochrana rukou. Pořiďte si pevné kožené zahradnické rukavice (raději více párů, protože tahle součást oděvu má zvláštní schopnost si s námi neustále hrát na schovávanou), takové, které vám dobře padnou a budete se v nich moci opřít do rýčestříhat nůžkami. Měkčí, k dlani a prstům přiléhající pár, si můžete dopřát na jemnější práce, kde potřebujete větší cit – vytrhávání plevelů nebo zaštipování výhonů.

Rýče a hrábě

Lopata vám nejspíš někde v koutku kůlny zbyla po stavbě nebo renovaci domu. Dejte ji do pořádku, vydrhněte od rzi, případně natřete ekologickým nátěrem, bude se vám určitě hodit nejen na přehazování kompostu. Vybrat rýč špičatý, kulatý nebo rovný? Mnoho na tom nezáleží, špičatým zaryjete snáze do hloubky při převracení půdy na záhonu, oblým nebo rovně zaříznutým zase lépe naberete, co potřebujete odhodit někam dál. Důležité je, aby měl pevnou a zaoblenou nášlapnou hranu. Nářadí z kvalitního silnějšího ocelkového plechu je nejlepší, pozinkované pak nepotřebuje velkou údržbu. Nátěr i plastový potah se totiž přece jen odře. Na barvu tedy nehleďte, hlavně aby vám vše dobře padlo do ruky. Dřevěné násady jsou pevné, i když vyschnou, dají se namočit do vody a znovu se patřičně rozepnou a drží.

Plasty jsou sice lehčí, ale také choulostivější, pokud chcete skutečně špičkový plastový výrobek, musíte si dost připlatit. Pak ovšem bude mít i praktickou rukojeť s neklouzavou měkčenou úpravou. To platí i pro hrábě. Budete potřebovat alespoň dvoje. Vějířové lehké budete používat na pohrabání listítrávy z povrchu trávníku, těžší ocelové s ostrými hroty zase ve chvíli, kdy potřebujete trávník hlouběji provzdušnit nebo na záhonku prohrábnout povrch zeminy.

Nůžky a motyčky

Zahradník nevychází mezi rostliny bez pár potřebných věcí v kapsách nebo zástěře s kapsami. Jedny ostré rovné nůžky potřebujete na ostřihování odkvetlých květů, zastřižení neposlušného trsu trávyzáhonu, kam se nedostala sekačka. Zahnuté nůžky se pak hodí ke stříhání větviček růží a ozdobných keřů – určitě najdete při obhlídce zahrady nějakou, která vaší pozornosti minule unikla nebo nečekaně vyrazila. V kapsáři budete mít i malou motyčku a trojzubec, se kterými vykopnete úporný plevel pěkně i s kořeny a přehrábnete potom zase zeminu do úhledné podoby.

Co dál?

Chystáte se sít nebo sázet? Mějte po ruce dva kolíky spojené dostatečně dlouhým provázkem, abyste si mohli vytyčit pěkné rovné řádky. Další kolík se pak hodí na důlky pro semínka a menší sazeničky. Nezbytnou zahradnickou pomůckou je také velká i menší konev, ta první na záhony, ta druhá na zalévání rostlinnádobách na oknech a na terase.

Pak ještě samozřejmě kolečko. Nejlépe lehké s gumovou pneumatikou, abyste zbytečně netahali váhu samotného kolečka, když ho naložíte shrabanou trávouvětvemi, kompostem, rašelinou nebo pískem, zapotíte se i tak dost. No, do začátku to stačí. Na to další přijdete už při práci na zahradě sami. A brzy začnete řešit, kam s tím vším a vyvstane potřeba pěkného zahradního domku. Ale to už je zase jiné téma.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24. 8. 2011, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat