reklama

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady, aby se mohl každoročně kochat tou kvetoucí nádherou. Některé druhy však nejsou dostatečně odolné, aby překonaly všechny nástrahy našeho zeměpisného pásma, a tak se jimi můžeme těšit pouze při pohledu na krásné fotografie pořízené šťastlivci žijícími na slunném jihu. Jedním z těchto nádherných stromů je flamboyant, tedy vlastně delonix královská, tento název jí jistě sluší mnohem víc.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Delonix královská je ohnivá kráska z tropů

Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit o její kráse, musíte se za ní vypravit do tropů či subtropů. V těchto oblastech patří k základním druhům vysazovaným v městských parcích. Její domovinou je ostrov Madagaskar. Jedná se o původně endemický druh. Daří se ji pěstovat ale i v soukromých zahradách, kde si získala oblibu u pěstitelů svým krásným habitem, jemnými efektně složenými listy a obdivuhodně krásnými květy tvořenými bohatou násadou květenství.

Delonix královská je někdy nazývaná též květem z ráje, ohněm lesa, ohňovým stromem a také mnoha dalšími přízvisky, všemi velmi přiléhajícími, neboť záplava jejích květů viděná z dáli opravdu připomíná ohňové plameny. Stavba jejích květů je poměrně složitá. Jednotlivé květy se skládají z pěti kališních a pěti korunních lístků, horní přitom bývá odlišně zbarven. Takto květ vydrží 2 dny, přičemž odlišně zbarvený horní lístek se začíná svinovat již po jednom dni, a to vždy navečer. Zářivá červenooranžová barva je nepřehlédnutelná, známé jsou však i kultivary s květy nažloutlými (odrůda Flavida), oranžovými anebo čistě červenými.

Delonix královská je někdy nazývaná též květem z ráje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Delonix královská je někdy nazývaná též květem z ráje

Strom lze zcela bezpečně rozlišit i v neolistěném nebo nekvetoucím stavu. Na jeho větvích totiž zůstávají viset až 60 cm dlouhé ploché zdřevnatělé lusky, které v sobě ukrývají velice tvrdá semena. Lusky na stromech zůstávají obvykle ještě v průběhu následujícího kvetení stromu.

Díky velmi tvrdému osemení je klíčivost semen bohužel velmi omezená. Semena si navlékají ženy jako náhrdelníky. Chrastící lusky se naučily domorodci využívat jako hudební nástroj. Zvláštní chrastivý zvuk a jejich tvar jim daly název – jazyk ženy. K tomuto jevu však dochází pouze u tří z mnoha druhů. Lusky se také sbírají jako palivo.

Kůra tohoto stromu obsahuje ve vodě rozpustnou gumu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kůra tohoto stromu obsahuje ve vodě rozpustnou gumu

Kůra tohoto stromu obsahuje ve vodě rozpustnou gumu. Strom je považován za léčivou rostlinu. Dorůstá obvykle do výšky mezi 10 až 15 m. Délka jeho listů je až 50 cm. Tvar koruny je deštníkovitý a jeho větve vyrůstají vodorovně. Kmen stromu má kořenové náběhy. Jeho kořeny jsou mělké, a tak často poškozují chodníky, ale i budovy v jeho blízkosti.  Při silnějším větru se může strom i vyvrátit. Má rád slunná stanoviště a teploty neklesající pod 18 °C.

Delonix královskou lze díky jejímu nezvyklému a překrásnému vzhledu zcela jistě označit za šlechtičnu mezi okrasnými rostlinami

Zdroj: Zuzana Bohdalová, www.fascinujicipaulownia.cz, sazenicka.cz

Publikováno: 10. 10. 2013, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce