reklama

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 1. díl – Sítě do oken a dveří

Jaro je dávno tady, všechno kvete a do bytu nám otevřenými okny lítá všemožný hmyz. Pokud vás také nebaví pobíhání s plácačkou a rozmáznuté fleky na zdi nebo neustálé škrabání poštípaných nohou po posezení na terase, přečtěte si několik tipů jak je možné udržet hmyz v uctivém odstupu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 1. díl – Sítě do oken a dveří
 

Staré, ale osvědčené řešení, protože prevence je základ. Již dávno ale nemusí dveře a oka hyzdit nevzhledné sítě, přes které není vidět a které se trhají při neopatrném zacházení, v dřevěných rámech, které se olupují, kroutí a nesedí. Možností je hned několik.

Nalepovací sítě se dají koupit ve většině hobby marketů a jsou nejlevnějším řešením. Jsou k dostání v několika rozměrech a jednoduše se nalepí na rám okna, navíc není problém si požadovaný rozměr přizpůsobit (značky Red Mosquito, Tesa). Sítě se vyrábí obvykle v černé a bílé barvě. Každá má své výhody. Černá barva nebere tolik světla a na okně není skoro vidět. Bílá poslouží i místo záclony a zabrání nevítaným pohledům. Na zimu síť ze suchého zipu jednoduše odlepíte. Většina výrobců garantuje také bezproblémové odstranění samolepícího zipu. Sítě se dají prát ve vlažné vodě.

Pokud zrovna nemáte v dosahu hobby market, můžete si provizorní síť vyrobit sami – postačí tyl, organza nebo zbytek záclony a suchý zip. Drsnější část suchého zipu nalepte na rám okna (lze koupit i samolepící). Tyl by vám měl na suchém zipu držet po přitlačení sám o sobě. Pokud používáte z nouze jiný materiál, přišijte měkčí část suchého zipu po obvodu budoucí sítě.

Pevné sítě v rámu se dají objednat u specializovaných firem. Technici zaměří přesně vaše okna a vyrobí perfektně padnoucí sítě. Rámy jsou hliníkové a obvykle se nabízí ve dvou nebo třech základních barvách, ale za příplatek je možné domluvit se i na jiné barvě rámu tak, aby odpovídala barvě rámu vašich oken. Způsobů uchycení existuje celá řada od závěsného profilu přes upevnění do okenní drážky až po otočné kolíčky. Údržba je velmi jednoduchá – síť vyndáte a zahradní hadicí opláchnete. Na okně je můžete mít celoročně nebo je na zimu uložíte třeba do sklepa. Vyrábí a dodává například: Batima, Minirol, Proalu, Sunsystem a další.

Můžete si pořídit například síť s rámem Red Mosquito, která se prodává v podobě stavebnice – hliníkový rám i sklolaminátovou síť si upravíte přesně na rozměr, který potřebujete.

Roletové sítě jsou originální řešení, a pokud zvažujete například koupi předokenních rolet, stojí za zvážení tato vychytávka. Roleta se sítí totiž může být umístěna ve stejném kastlíku. Má však samostatné ovládání. Jejich výhodou je dokonalé těsnění díky vodícím drážkám s těsnícími kartáčky a snadná manipulace. Vyrábí a dodává např. Proalu, Minirol, Fantom a další. Dají se pořídit také v interiérové verzi, která je vhodná například u střešních oken.

Balkónové dveře jsou obvykle tím největším problémem. Když je horko, často je zapomeneme zavřít a pro hmyz jsou branou do našeho domu. Řešením jsou opět buď sítě v rámech, které mohou být otevírací nebo posuvné, nebo alespoň provázkový závěs, který minimálně část hmyzu odradí. Pořídit můžete také síťované lamely, které se vzájemně překrývají a dole jsou zatížené závažím.

Střešní okna jsou kapitolou sama pro sebe. Nejjednodušší samozřejmě je střešními okny v létě nevětrat (stejně je většinou střecha rozpálená), ale co když to nejde jinak? Zkusit můžete speciální sítě na střešní okna nebo roletové sítě.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 5. 6. 2015, Autor: