reklama

Mandevila – exotická novinka, která ovládne váš balkon

Exotické jméno i vizáž, nádherné květy a tvary listů a hlavně úplná nenáročnost na pěstování! Mandevila si postupně klestí cestičku na české balkony a svou popínavostí jim dodává neodolatelný šmrnc. Že jste o ní ještě neslyšeli? To je chyba! Mandevila totiž rozhodně stojí za pozornost.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Mandevila – exotická novinka, která ovládne váš balkon

Pochází ze střední a jižní Ameriky, najdete ji volně růst v oblastech od Mexika až po Argentinu. K nám se dostala až v posledním desetiletí, a o to víc je třeba se jí věnovat. Možná jste ji v obchodech zahlédli, ale odrazila vás vysoká cena. Ta by teď měla jít postupně dolů, a i pokud ne – ozdobná mandevila za ty peníze rozhodně stojí. V sousedním Německu jí říkají Královna balkonů, a vědí proč.

Stačí jí polostín a závětří

Mandevila je spíše keř, v létě má ráda polostín na balkoně, pokud ale zvládnete její zazimování, nejlépe na světlém místě, kde nebude mrznout, můžete si užívat její obrovské květy, které mají 5 až 10 cm a jsou většinou v bílé, červené, růžové nebo žluté barvě, i několik let. Nejlepší je nevytápěný pokoj nebo světlá chodba, na které je nižší teplota, nejlépe pod 10 stupňů. Počítejte ale s tím, že místa bude potřeba skutečně dostatek.

Za jediné léto totiž dokáže mandevila poporůst až o dva až pět metrů, takže vám za několik roků zvládne okupovat celý balkon. I proto je třeba dbát na oporu, nejlépe mříž nebo síť či pletivo, do kterého se může rostlina zaplést.

Pozor, roste nebezpečně rychle!

Zároveň ji hned po donesení z obchodu přesaďte do většího květináče. Poté, co se rostlina rozroste, už se s ní bude manipulovat těžko. Nejlepší je drenáž na dně a zemina pro balkonové rostliny nahoře. Uspějete i s rašelinou v kombinaci s pařeništní zeminou. Ve chvíli, kdy vám připadá, že rostlina přestává růst a kvést, je čas na ještě větší nádobu.

Vyberte jí místo, kde je dostatek tepla, ale zároveň na ni nebude pálit celý den slunce. To by jí mohlo zdeformovat krásné tmavě-zelené až 20 cm dlouhé listy. Ani vítr není vhodný, mohl by ji totiž zlomit. Větší nádoba je jistě samozřejmostí, tekuté hnojivo snad taky. S nedostatečnou zálivkou si umí rostlina výborně poradit.

Zvládne to i bez vody

Dokáže regulovat vypařování vody tak, že uzavře průduchy na listech a utvoří si zásoby vody v kořenech. Nicméně to neznamená, že ji můžete zalévat pravidelně jen jednou za měsíc. Spíš tuto vlastnost oceníte, když odjedete na dva týdny na dovolenou a mandevila se po tu dobu hravě obejde bez vás. Obrovským plusem je i to, že rostlina téměř netrpí houbovýmiplísňovými chorobami.

Ale přece jen je tu jedna nevýhoda: exotická mandevila je jedovatá, proto dávejte pozor, pokud ji někam přenášíte nebo s ní jinak manipulujete. Tekutina, která vyteče z ranky, umí podráždit pokožku. Proto ji dejte daleko od dětí nebo koček a psů. Výhod je ale celá řada a ta největší je v kráse, kterou mandevila propůjčí vašemu balkonu.

Martina Gajdošová

Publikováno: 25. 8. 2011, Autor: