reklama

Okrasné obruby záhonů zdobí vaši zahradu

Prorůstání trávníku do záhonů nejlépe vyřeší lem z nerezového plechu zapuštěný do země. Ne vždy nám jde ale jen o účel. Záhon s obrubou vypadá uspořádaně a správně vybraný materiál i proporce zahradu zdobí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Okrasné obruby záhonů zdobí vaši zahradu

Takové lemy také plní jistý účel – omezují vyplavování zeminy ze záhonků. Při jejich vytváření nám jde ale hlavně o onen dekorativní prvek, takže si na nich dáváme záležet. Na výběr jsou dvě možnosti – trvalé lemy, které vytvarují záhonek na mnoho let, nebo dočasné obruby, které nám naopak umožní tvar záhonků po čase změnit. Architektonický styl zahrady s perfektně zastřiženým trávníkem, tvarovanými dřevinami a geometricky přesnými proporcemi záhonků přeje tomu prvnímu. Venkovský styl je ležérnější a proměnlivější, takže nevyžaduje ani strohé linie ani chladné technické materiály.

Pevné bariéry

Příměstské zahrádky často zakládají u nových domků lidé, kteří nemají žádné zkušenosti s pěstováním rostlin. Hodně práce jim dá už jen vypěstovat pěkný trávník a zpravidla si na něm zakládají. Také jednoduchý styl zejména řadových domků podporuje představu o architektonické zahradě. Pokud je to váš případ, budou se vám nejlépe ošetřovat menší záhony vymezené obezdívkou. Postavte ji z cihel červených nebo bílých, podle toho, co se hodí k domu. Betonové obezdívky jsou sice trvanlivé, ale počítejte s tím, že časem přece jen budete chtít něco pozměnit.

Likvidace betonového obrubníku je pak velmi obtížná. Kdo má rád kámen, může cihlovou obezdívku obložit třeba štípanou břidlicí, kdo dává přednost pravidelným obrysům, ponechá cihly nebo je ozdobí obkladem z venkovní dlažby, aby snášela mráz. Geometrickým liniím by mělo odpovídat i osázení záhonků ve stylu francouzských zahrad – maximálně tři až čtyři druhy rostlin (podle velikosti záhonu) vysázejte tak, aby se vzájemně neprorůstaly. Výrazný kontrast barev je na místě, protože ještě podtrhne geometrické linie výsadby. Nejste si jistí, jestli takové záhonky jsou pro vás to pravé? Vyzkoušejte to levnější a snadno změnitelnou formou. K dostání jsou plastové nebo plechové ohrádky, které špicemi ukotvíte do země – a pevný záhonek je hotový, stačí vyplnit ho zeminou a sázet. Na podzim můžete takovou ohrádku vyjmout, prostor osít trávou a další rok umístit záhonek jinde.

​Nepřesnost může být krásná

Původní české zahrádky si na přesnost moc nepotrpěly. V chaosu nepostrádajícím přirozený půvab v nich na velkých záhonech letničky obklopují růžové keře, druhy se volně mísí, je jim ponechána i možnost přirozeného výsevu. I tady je ale zvykem záhony lemovat. Obvykle se to dělá brzy z jara, kdy ryjeme, okopáváme a promýšlíme, čím si na zahrádce uděláme radost. Když je zemina na záhonku zkultivovaná, pustíme se do zpevnění jejích okrajů. Zdůrazněme si znovu, že to děláme hlavně pro okrasu, protože to nás motivuje k tomu, abychom této práci věnovali patřičný čas. K venkovským stavením se nejlépe hodí dřevo nebo kámen. Můžete použít prkna, která polovinou šířky zapustíte do rýhy vyryté kolem záhonu.

Moc elegantní to ale nebude, takže tuto praktickou metodu si spíše ponechte do zákoutí zeleninové zahrádky, skryté po většinu času očím. Dobře bude ale vypadat nízká dřevěná palisáda z půlkulatých špalíků. Dá se koupit na metry, zpevněná drátem a sesekaná do špic, které pak snadno zatlučete do země. Domácí výroba bude samozřejmě mnohem pracnější. Další variantou jsou kameny – u malých záhonků menší valounky, u velkých to mohou být klidně větší balvany.

Kam na ně vyrazíte, je na vás. Zahradnické kameny se prodávají, ideální je ale získat materiál, který je ve vašem kraji obvyklý. I tím se propojuje život zahrady s přirozeným okolím. Mnoho zahrádkářů nenechá na vycházkách po okolí na pokoji žádný pěkný kámen, sbírají oblázky do tašek a pro velký valoun neváhají vyrazit s pořádným vozem. Poskládat kameny kolem záhonu tak, aby působily nedbale elegantně, je docela kumšt. A také tak trochu věčná práce, tu a tam se některý odkutálí, protože déšť si pod ním vymele cestičku a musíte úpravu provést znovu. Efekt ale za tu námahu stojí.

TIP : Plastové palisády

Pokud si chcete usnadnit práci, můžete nakoupit na metry umělé palisády s praktickými bodci na zasazení do země. Ani plast ale není věčný, v mrazivých zimách rychle zkřehne, pak praská a po dvou až třech letech ho budete muset vyměnit. Navíc esteticky vaší zahradě moc nepřidá. Je to zkrátka levná a rychlá pomůcka spíše pro místa, kterými se nechcete každodenně kochat pohledem.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23. 6. 2011, Autor: