reklama

Tráva s vůní citronu

Vypadá jako plochá pažitka a krásně voní. Původně exotická citronová tráva je bylinková trvalka, která si našla cestu do našich zahrad i kuchyní.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Tráva s vůní citronu

Citronová tráva (latinsky Cymbopogon, anglicky lemon grass), česky správně voňatka a lidově citronela či vousatka citronová je statná, vytrvalá tropická tráva. Botanicky patří mezi trávy, konkrétně lipnicovité. Rod Cymbopogon zahrnuje přes 30 druhů a jeho původní domovinou je Malajsie, ve starém Egyptě tuto aromatickou rostlinku znali už před třema tisíci lety. Vyniká silnou citronovou vůní a využívá se zejména k dochucení pokrmů asijské kuchyně. Úzké dlouhé, tenké šedozelené listy dorůstají až do výšky 150 cm.

V létě venku

U nás se voňatka prodává ve svazcích, můžete ji ale také pěstovat doma. Ideálně se jí daří v nádobě, kterou od jara do podzimu umístíte v zahradě, na terase či balkoně, každopádně však na slunném místě. To vám zaručí vysoký obsah vonných silic. Citronela se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo v bytě, na parapetu směřujícímu k jihu. Při letních vedrech jí však umístění za okenním sklem nemusí zrovna prospívat. Začne-li osychat, pomůže jí v tuto dobu přistínění nebo posunutí o kousek dál od okna.
Nejraději má dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Potrpí si na vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření, proto je vhodnější zalévat ji, až když půda vyschne. Vodu používejte odstátou v pokojové teplotě. Pro zdárný růst potřebuje jednou týdně přihnojit vhodným kombinovaným hnojivem.

Na zimu dovnitř

Citronela je choulostivá na zimu. Krátkodobě sice snese i mírné mrazíky a zasněžení, ale před příchodem mrazivé zimy je třeba ji chránit. Umístěte ji v chladné, ale světlé místnosti s teplotou okolo deseti stupňů, kde při mírné zálivce přečká do jara. Můžete ji přechovat i v bytě. Na jižním okně s přiměřenou zálivkou zimu přestojí bez úhony a můžete dále sklízet.

Jak ji seženeme?

Donedávna se voňatka množila převážně dělením trsů, protože semena byla jen ojediněle dostupná. Nyní se již v nabídce zahradnických obchodů a prodejen se semeny objevuje. Pro klíčení vyžadue vyšší teplotu 20–25 °C. Ze semen klíčí jen malé procento, kolem 20–30 % (zbylá semena jsou tzv. „spící“, nevyklíčí v prvním roce). Doba klíčení trvá čtrnáct až třicet dnů. Vyséváme na povrch kvalitního substrátu, lehce zasypeme. Opatrně zalijeme. Poté zakryjeme výsevnou misku sklem nebo dáme do průhledného sáčku. Průběžně rosíme, aby vzcházející semínka nezaschla. Ale voňatku můžeme množit i „postaru“ dělením trsů – ve sklenici vody necháme zakořenit čerstvou lodyhu, odlomenou od matečné rostliny.  Jakmile vyrostou kořínky, přesadíme ji do zeminy v kořenáči.

Použití v kuchyni

Pokud si citronovou trávu koupíte v obchodě, vybírejte jen tu s pevnými stonky – měkké a pružné znamenají, že je přestárlá.  Spodní část stonku by měla být světle žlutá (téměř bílá), zatímco vrchní část má být zelená. Citronová tráva má pikantní chuť a aroma podobné citronu, přesto pokrmy neokyselí. Vyrovnává chuť ostrého koření, zdůrazňuje chuť máty. Voňatka se hodí do pokrmů z rýže, kuřete a ryb, výborně dochutí také jídla z krevet a darů moře. Zužitkuje se prakticky celá rostlinka, jemně pokrájené spodní části výhonků a cibulek se přidávají čerstvé do zeleninových salátů. Stonky jsou příliš tuhé k jídlu, ale můžete je nakrájet a osmahnout na oleji jako cibulku. Tužší konce stonků se používají k dochucení vývarů – před podáváním se ale odstraní. Čerstvou citronovou trávu lze nasekat do zeleninových salátů, sušené kousky se zase často přidávají do čajových směsí. Zvláště vynikající je kombinace se zeleným čajem. Nápoje z voňatky jsou opravdu lahodné. Listy se dají zmrazit i sušit, ale sušená podoba má méně výrazné aroma, proto se jí ke kuchyňským účelům používá méně.

Voňatka jako lék

Voňatka má pozitivní vliv na trávení a ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citronové trávy podporuje schopnost koncentrace. Zevně se citrónová tráva používá při svalových bolestech, na rány a otoky. Voňatky se často používají k přípravě osvěžujících koupelí. Tráva má antiseptické a antibakteriální účinky, osvěžuje tělo i duši a povzbuzuje podporu trávení. Ošetřuje ústní dutinu. Výborně působí na imunitní systém, krevní oběh, proti depresím a bolestem zad. Citronela léčí nejen špatné trávení, infekce, edémy, zvětšené póry, ale i mastnou pokožku. Vůně voňatky je vhodná při aromaterapii na dlouhé cesty a při špatném vstávání. Projasňuje kožní skvrny a osvěžuje pleť.

TIP

Citronová polévka s krevetkami

Na lžíci oleje opečeme 100 g krevetek smíchaných se čtyřmi stroužky rozetřeného česneku. Osolíme, opepříme a vyjmeme. Citron nebo limetku umyjeme horkou vodou, nakrájíme na plátky a orestujeme nasekaným kouskem zázvoru, pokrájeným stonkem citronové trávy a dvěma pokrájenými šalotkami. Podlijeme 100 ml silného vývaru a 100 ml bílého vína a trochou rybí omáčky, vaříme asi 15 minut na mírném ohni. Přecedíme přes síto, přivedeme znovu k varu, přidáme krevety a ochutíme rybí omáčkou. Ozdobíme kouskem čerstvého koriandru.

Jehněčí kotlety v koriandrovo-sójové omáčce

Jehněčí kotlety naporcujeme, ochutíme solí a pepřem. Naložíme je do marinády, kterou připravíme ze sladké sójové omáčky, oleje, rozdrcených semínek koriandru, špetky pepře a nakrájené citronové trávy. Necháme asi 12 hodin marinovat v chladničce. Opečeme je po obou stranách na grilu a podáváme s dresinkem z bílého jogurtu, utřeného česneku a čerstvého oregána.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31. 10. 2011, Autor: