reklama

Hokkaido – stále oblíbenější tykve

Pěstování těchto tykví je zvláště rozšíření mezi labužníky a milovníky zdravé stravy. Dříve byly zeleninou málo pěstovanou, ale společně s mnoha dalšími rostlinami jako jsou třeba lilky anebo patisony se neustále zvyšuje zájem o tento druh zelenin. Ze všech stran se dozvídáme nejrůznější návody a recepty, jak tuto zeleninu v našich končinách pěstovat a využívat k přípravě zdravých pokrmů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Hokkaido – stále oblíbenější tykve

Je však dobré vědět, že čistou odrůdu sami nevypěstujeme. Všechny tykve jsou totiž jednodomé, cizosprašné a k opylování potřebují hmyz. Na jedné rostlině tedy najdeme květy obou pohlaví, samčí i samičí. Hmyz je velkými oranžovými květy tykví velmi přitahován a snadno tak přenese pyl z jedné odrůdy na druhou. To ve výsledku způsobí nežádoucí hybridizaci. Jestliže chceme sklízet odrůdově čistá semena vhodná pro další výsev, je nutné zajistit opylení samičího květu pylem téže odrůdy. Jednodušší tedy rozhodně bude nakoupit každoročně semena u renomovaných firem, které zaručí jak pravost deklarované odrůdy, tak její vysokou klíčivost.

Pro tykve je dobré zvolit maximálně osluněný pozemek. V průběhu svého vegetačního období vytvoří mnoho organické hmoty, takže budou vyžadovat dostatečně živinami zásobenou zeminu s dostatečným množstvím humusu. Propustná půda bude pro tykve to pravé, a pokud je občas přihnojíme dobře rozloženým kompostem anebo chlévskou mrvou, jistě budou také velmi vydatně plodit. Kořenová soustava tykví je velmi bohatá a zasahuje hluboko do půdy. Proto tykve nepotřebují příliš zavlažovat. Právě díky hlubokým kořenům si dokážou obstarat dostatek vláhy i živinpůdy samy.

Hokkaido – stále oblíbenější tykve
Hokkaido – stále oblíbenější tykve (Zdroj: )
Hokkaido – stále oblíbenější tykve
Hokkaido – stále oblíbenější tykve (Zdroj: )
Hokkaido – stále oblíbenější tykve
Hokkaido – stále oblíbenější tykve (Zdroj: )

Vegetační období těchto druhů tykví se pohybuje v rozpětí od 110 do 130 dnů. Tykve zimní je nutné sklízet, až jsou plně vyzrálé. To znamená v době, kdy do jejich tvrdých slupek nelze zarýt nehet.  Tykve na dlouhých výhonech nasazují plody postupně. Ty nejmladší, které mají ještě měkkou slupku, nebudou vyzrálé ještě ani před příchodem prvních mrazíků. Proto je musíme zpracovat jako první, velmi rychle se kazí a hnijí a v žádném případě se nehodí k uskladňování.

Všechny plody sklízíme nejpozději před příchodem prvních mrazíků a na každém plodu necháme asi tak 3 až 5cm stopku. Po sklizni je dobré umístit plody asi na týden na slunce anebo alespoň na vzdušné chráněné místo, kde slupka pěkně vytvrdne.  Tímto způsobem skladování a sklizně výrazně prodloužíme trvanlivost tykví.

Celkově rozlišujeme u těchto tykví tři typy: kabocha, hubbard a buttercup, které se od sebe liší hlavně tvarem plodů a jejich hmotnosti. Na výrobu tykvového pyré a polévek je nejoblíbenější odrůda Golden Delicious mající jasně červené srdcovité plody o váze 3 až 6 kg. Velmi tmavě zelenéčerné bradavičnaté plody má odrůda Green Hubbard, která je velmi dobře skladovatelná a skvěle se hodí pro kuchyňskou úpravu. Tvrdou šedomodrou slupku mají tykve odrůdy Blue Hubbard se zvrásněným a mírně rýhovaným povrchem. V posledních letech si mezi pěstiteli celého světa získává oblibu zvláště odrůda Sunshine typu kabocha. Při dobré péči může mít každá jednotlivá rostlina až 8 plodů. Velikost plodů je závislá na velikosti prostoru, který rostlinám poskytneme.

Text: Zuzana Bohdalová

 

Publikováno: 30. 8. 2013, Autor: