reklama

Zimní zavlažování zahrady

Pro zásobení vodou náročných zahradních rostlin nestačí jen přírodní srážky a spodní voda. Nedostatek vody vede k vadnutí rostlin. A ačkoli se nám to často nezdá vhodné doplňovat zálivku rostlinám i v zimě, u některých druhů je to nutné. Nedostatek zálivky vede k omezení růstu, kvetení i výnosu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zimní zavlažování zahrady

Množství dodatečné roční závlahy

Závlaha rostliny celkově povzbudí. V zimně stálezelené rostliny mohou trpět nedostatkem vody stejně tak jako v létě. Jsou zde však jistá specifika, při kterých v zimě zálivka vhodná je a kdy naopak není. Obvyklá potřebná dodatečná vláha dodávaná zahradním rostlinám formou zálivky činí 300 – 500 litrů vody na 1 m2 . Jestliže nevíme, jak správně změřit dodatečné množství vody, použijeme měřič vlhkosti nebo sondu.

Zima a práce na zahradě

I když zimní měsíce nejsou zrovna ideální pro práci na zahradě, přece jen se naší zahradě musíme občas věnovat i v tomto ročním období. A jakkoli paradoxní se vám to může zdát, jde v první řadě o závlahu. Ta je v nejen v zimě, ale celkově v průběhu celého vegetačního období, velmi důležitá.

Stálezeleným rostlinám vegetační období nekončí

U stálezelených rostlin totiž vegetační období nekončí se začátkem zimy, ale přetrvává celoročně. Pro rostliny platí, že vláha, kterou posbírají z okolí ještě před zamrznutím půdy, je tím množstvím vláhy, se kterou budou muset hospodařit po celé období mrazu. Konifery, neopadavé listnaté keře, jako například rododendrony, buxusy a další, všechny musí počítat s předem daným množstvím závlahy.

Zimní zavlažování zahrady
Zimní zavlažování zahrady (Zdroj: )
Zimní zavlažování zahrady
Zimní zavlažování zahrady (Zdroj: )
Zimní zavlažování zahrady
Zimní zavlažování zahrady (Zdroj: )

Co se děje za slunných zimních dnů

Jakmile nastoupí slunečné zimní dny, nastupuje období, kdy se i v tomto ročním období vypařuje z rostlin velké množství vody, vody potřebné pro výživu rostlin. To je důvod, proč jim opravdu každý doušek vody může pomoci přežít nehostinné zimní období. Jakmile tedy nastoupí bezmrazé období v kterékoli části zimy, nemeškejte a svým rostlinám dopřejte zálivku. Ovšem i v tomto případě buďte obezřetní. Méně někdy znamená více a neměli bychom to tedy ani s množstvím závlahy přehnat. Vždy je lepší zalévat rostliny po menších dávkách, voda se tak lépe stihne vstřebat do půdy.

Stálezeleným rostlinám dopřejte závlahu vždy, když dojde k rozmrznutí půdy. Na jaře a v létě pak zcela jistě nemusíte mít obavy, že vaše keře nerostou nebo nekvetou tak, jak jste očekávali.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 5. 1. 2015, Autor: