reklama

Sníh je zahradníkův pomocník

Zahradní rostliny pod sněhovou přikrývkou vypadají mnohdy ještě zajímavěji než ve vegetačním období. Pod bílou peřinou nacházejí ochranu nejen proti mrazu, ale i proti větru a vysychání. Krása zimní zahrady pod sněhem je mnohdy doslova nepopsatelná. Sníh na zahradě však není jen okrasou, ale je i pomocníkem všech zahradníků a zahrádkářů.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Sníh je zahradníkův pomocník

Suchý prachový sníh je nejpříznivější

Nejpříznivější je pro zahradu vždy suchý, lehký prachový sníh, který se vytváří při několika stupních mrazu a tvoří na zahradě jen lehkou přikrývku, která nic neláme a neničí. Vytváří v důsledku své vlastní teploty a 80% obsahu vzduchu v něm uzavřeného mohutnou izolační vrstvu . V takovém případě je možné naměřit pod sněhovou vrstvou o tloušťce 30 – 40 cm a při exteriérové teplotě -30°C okolo 1 až 3°C.

Co rostlinám vyhovuje

Rostlinám vyhovuje kyprý sníh propouštějící vzduch. Při teplotě okolo 0°C padají velké vločky, které se snadno slepují. Při opakovaném roztávání a následném zamrzávání vzniká sníh ulehlý, který nepropouští k zasněženým rostlinám dostatek vzduchu. Takže ani jedna z těchto alternativ pro rostliny není vhodná. V takovém případě musíme tedy my zahrádkáři zakročit a zledovatělou vrstvu sněhu narušit nejlépe kypřičem nebo plecí motyčkou.

Sníh pomáhá hnojit a navíc čistí vzduch

Házíme-li do zahrady sníh (ovšem ne posolený!), zlepšujeme tím nejen hnojivý účinek, ale zároveň se tím zahradě staráme i o větší množství vody z tajícího sněhu ( 1m3 dodá zahradě 100 litrů vody).

Sníh je zahradníkův pomocník
Sníh je zahradníkův pomocník (Zdroj: )
Sníh je zahradníkův pomocník
Sníh je zahradníkův pomocník (Zdroj: )
Sníh je zahradníkův pomocník
Sníh je zahradníkův pomocník (Zdroj: )

Pozor na sněhovou zátěž

Jsou-li v předpovědi hlášeny silné vánice, obzvláště ty se zvodnatělým sněhem, zabezpečte dostatečně dřeviny, aby se pod těžkým sněhem nepolámaly anebo nerozlomily ve dví. Pod těžkým sněhem ztrácejí dřeviny svůj hezký tvar. Chráníme sloupcovité jalovce tak, že z nich sníh opatrně střásáme. Bohužel již malé množství sněhové pokrývky může větve jalovce od sebe odtlačovat. Ovšem nejsou to jen jalovce, ale i jedle a smrky vyššího vzrůstu, které trpí pod tíhou sněhu. I u nich se tedy vyplatí opakované setřásání sněhu. A jalovce, u těch svazujeme větve raději již na podzim. Ovšem někdy je sněhu tolik, že je třeba setřásat sníh i z živých plotů, rododendronů a dalších dřevin. Jen na kleči může zůstat sníh, té sněhová přikrývka neuškodí.

Oblasti bohaté na sníh

Tam, kde jsou klimatické podmínky takové, že se sníh zdržuje dlouho a je ho větší množství , opatřujeme okrasné keře kůly a k nim dřeviny přivazujeme. Konifery zde přivazujeme a využít na jejich ochranu můžeme i pyramidu z tyčí. Větve tak budou chráněny před sněhovou masou a nebude je k zemi tlačit ani tající sníh.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30. 12. 2014, Autor: