reklama

Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Majitelé dlouhých a nepříliš širokých pozemků se obvykle dosti zapotí, než naplánují svou zahradu k obrazu svému. Je pravdou, že tento typ zahrad je nejčastější ve městech. Tam se majitelé pozemků potýkají s tímto problémem rozhodně častěji než v prostředí venkovském. Někdy si dlouhý a úzký pozemek vyžádá dokonce i zásah zahradního architekta, když už si majitelé s takovýmto prostorem opravdu nevědí rady.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Co s dlouhým a úzkým pozemkem

Použijte některé dobré triky a nápady

Ano, je pravda, že dlouhý a úzký pozemek je svým způsobem dosti znevýhodněn, ale existují i pro komplikované prostory mnohdy velmi zajímavá řešení. Jejich využitím se i z protáhlé zahrady může stát příjemná oáza klidu pro váš každodenní odpočinek. K jedněm z nich patří rozdělit zahradu na několik menších úseků a každému z těchto úseků dát jinou funkci. Tato samostatná zahradní místa může spojovat například užší cestička, která se bude zahradou vinout jako had v několika obloucích.

Využijte rostliny podle celkového konceptu zahrady

Čím menší a užší pozemek, tím menší a lehčí rostlinné formy volte. Není možné úzkou a malou zahradu osázet několika řadami stromů, které budou stínit jak vám a vašemu domu, tak i sousedům. Optický předěl jednotlivých úseků zahrady nemusí zabezpečovat vždy jen stromy a vysoké živé ploty, jako náhradní řešení často efektněji poslouží výsadba vyšších okrasných trav.

Co dělat v případě menší zahrady

Pro vylepšení pocitu soukromí na takové malé zahradě bude ideálním řešením rozdělení pozemku do bloků. Každému bloku dejte jinou funkci a uvidíte, že to celkově opticky zvětší i malý prostor. Zapomeňte ale na přímé zahradní cesty. Rozhodně raději zvolte zvlněnou cestičku, ideální bude, povede-li trávníkem. Mnohdy stačí jen položit do trávníku několik nášlapných kamenů. Jako předěl v zahradě využívejte hlavně vyšší trvalky typu topolovky růžové, náprstníku červeného nebo ostrožky velkokvěté. Využít můžete i sporýše argentinské, krásenku zpeřenou nebo titónii okrouhlolistou.

Vizuální rozdělení větších úzkých zahrad

Velmi hezky budou v takových zahradách vypadat altánky z kovové konstrukce, ideálně, když jejich části obrostou popínavými rostlinami. Podobnou službu udělá i několik sloupků, po kterých se budou pnout popínavé letničky, například povijnice, černooká Zuzana nebo vilec čili cobea.

Nezapomeňte, že při tvorbě úzké a dlouhé zahrady mají velký vliv na vnímání takovéhoto prostoru i použité materiály a jejich barevná skladba. Plot se zde stává obvykle zcela nechtěnou dominantou, a to je hlavní důvod, proč je třeba jej změkčit.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 10. 2014, Autor: