reklama

Svažité zahrady – výhra nebo komplikace

Mnohé zahrady, které jsou zbudovány ve svahu, jsou sice složitější na výsadbu i péči, ale v mnohém jsou zároveň i zajímavější. Poskytují svým majitelům a návštěvníkům mnohem větší množství zajímavých pohledů a také možností ztvárnění. Svažité zahrady vytvořené s láskou, citem a umem jsou doslova šperkem mezi zahradami.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace

Stejně jako na rovině, tak i ve svahu mohou vzniknout velmi líbezné a rovněž užitečné zahrady. Potvrdí to snad každý zahradník, že majitel svažitého pozemku si může k vytvoření zahrady na takovémto místě jen gratulovat. Nerovný pozemek totiž skýtá mnohem více možností pro vytvoření zahrady než rovinatá plocha bez členění. Na rovinatých plochách často majitelé doslova vyžadují, aby zahradní architekti jejich zahradu ozvláštnili například umělým náspem, jezírkem anebo na nich vymodelovali terénní vlny a zahrada se tak stala zajímavější.

Vedle teras, náspů, zdí, výklenků a schodů se na svažitých zahradách dají také vytvářet dlouhé plynulé přechody přizpůsobující se výškovým rozdílům v zahradě. Stejně tak dobře mohou vzniknout zahrady stupňovité či odpočinkové plochy se záhony anebo zahrady s kontrujícími ostrými hranami nejrůznějších typů zídek. Užitnou plochu zahrady díky svažitému terénu můžeme také zvětšit a následně ji vnímat jako prostor dynamický.

Zbudovat zahradu ve svahu je poměrně pracnější než vytvářet zahradu v rovinatém terénu. Z toho vyplývá již následná složitější údržba svažitých zahrad. Od toho se pak odvíjí i finanční náročnost výsadby a následné údržby zahrad ve svahu. Majitel takové zahrady musí zvážit, zda bude na její údržbu stačit sám a také zda tuto poměrně časově náročnou úlohu bude pravidelně moci zajišťovat jen vlastními silami anebo si vyhradí prostředky na profesionální úpravu a údržbu svažité zahrady. Ve svahu je často potřeba zabránit erozi půdy, což souvisí s osazováním svahu rostlinami. Na svah můžeme vysazovat totiž jen určité k tomu vhodné druhy rostlin.

Svažité zahrady – výhra nebo komplikace
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace (Zdroj: )
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace (Zdroj: )
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace
Svažité zahrady – výhra nebo komplikace (Zdroj: )

Klíčovou otázkou svažitosti je náklon pozemku. Do 20° je svah považován za mírný, a jako takový jej lze modelovat výrazně velkoryseji. Mnohem obtížněji lze zpracovat pozemek se sklonem 40 až 45°, který je již výrazně prudší a také náročnější na jakékoli obhospodařování. Logicky platí přímá úměra: čím je svah prudší, tím je práce na něm náročnější.

Pro svažité zahrady jsou k osázení ideální hluboko kořenící rostliny, které napomáhají zpevnění svahu. Zcela nevhodné jsou naopak rostliny s mělkými kořeny, jako jsou kupříkladu smrky. Takové rostliny se snadno vyvrátí a pro zahradu ve svahu se stanou spíše pohromou než užitečným okrasným prvkem. Obecně se dá říci, že pokud se cítíte bezradní a nevíte, co do vaší svažité zahrady máte vysadit, je dobré projít se po okolí a vypozorovat, kterým rostlinám se na takových pozemcích daří a nechat se inspirovat divoce rostoucími rostlinami z nedalekého okolí vaší zahrady. Obvykle se do svahů doporučuje z keřů výsadba dřišťálů, keřových růží, pámelníků ptačího zobu a ze stromů duby, břízy a borovice. Malý svah je možné osázet půdopokryvným břečťanem, barvínkem anebo skalníkem.

Svažité zahrady jsou ideálním místem pro zbudování zahradních potůčků anebo miniaturních vodopádů, které ozvláštní zajímavým způsobem zvláště větší pozemky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 12. 6. 2014, Autor: