reklama

Perila – bylinka pro alergiky

Postupně k nám pronikají rostliny využívané v asijské kuchyni i medicíně. Jednou z takových novinek je hluchavkovitá rostlina perila křovitá. Můžete jí mít trs na záhonu nebo plný letní truhlík na okně, její lístky určitě spotřebujete podobně jako bazalku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Perila – bylinka pro alergiky

Perila křovitá (Perilla frutescens) má s bazalkou kromě širokého kuchyňského využití podobné i to, že je to rostlina velice dekorativní. V truhlíku vypadá krásně celé léto. Bylinka pochází z Číny, kde se používá dlouhá staletí, proto se i zahradníci zabývali jejím šlechtěním. Z původní zelenolisté a červenolisté rostliny tak bylo vyšlechtěno množství dekorativních variet s listy žlutavými, vícebarevnými i panašovanými, prý to není na úkor léčivých vlastností. Pokud si ale chcete být jistí, že skutečně pěstujete léčivku, volte červenolistou a zelenolistou směs.

Pěstování perily je snadné. Je to v našich podmínkách typická jednoletá rostlina s rychlým průběhem života. Osivo je dobré přes noc namočit do vlažné vody a pak vysít na povrch substrátu, jen mělce zasypat a udržovat vysokou vlhkost. Semínka vyklíčí za pár dnů a brzy z nich vyrostou rostlinky, které košatí do keříku tím víc, čím víc je stříháte. Keřík naroste až do šedesáticentimetrové výšky a několik sazeniček bohatě zaplní truhlík. Pro bohatý růst potřebuje dobře propustnou zeminu, kterou je třeba udržovat stále mírně vlhkou a přihnojovat. Perile se dobře daří na slunci a mírném stínu.

Lístky této bylinky můžete sklízet po celé léto až do pozdního podzimu – chladná rána vzrostlým rostlinám nevadí. V zahradě je výhodné pěstovat perilu ve společnosti rajčat. Odpuzuje totiž nevítaný hmyz a naopak přitahuje motýly.

Perila má mnohostranné využití v kuchyni, lístky s lehce citronovou vůní a nasládlou chutí jsou lahodnou součástí letních salátů, v kombinaci s tymiánem a rozmarýnem se hodí k přípravě grilovaných ryb i masa, můžete je sušit a používat tak i v zimě.

Perila – bylinka pro alergiky
Perila – bylinka pro alergiky (Zdroj: )
Perila – bylinka pro alergiky
Perila – bylinka pro alergiky (Zdroj: )
Perila – bylinka pro alergiky
Perila – bylinka pro alergiky (Zdroj: )

Jako léčivka má perila velký potenciál. V asijské medicíně se tradičně používá při léčbě kašle, a to i astmatického. Éterický olej obsažený v listech a nati působí antimikrobiálně, a proto se používá i jako konzervační prostředek do pokrmů. Nejzajímavější je ovšem tato rostlina pro možnost léčby alergických reakcí, obsahuje totiž látky, které působí jako antihistaminikum. Lidé, kteří trpí alergickou rýmou, mohou její účinky rozhodně vyzkoušet, řada osob, která perilu v období například pylové alergie pravidelně konzumuje, tvrdí, že jim při nejmenším umožňuje snížit dávky užívaných léků. Výtažek z rostliny je možné užívat také jako koncentrovaný doplněk stravy. Vzhledem k tomu, že takové kapsle obsahují v jedné dávce asi 8 g čerstvých listů perily, je poměrně snadné si potřebnou dávku listů dopřát v čerstvé formě z vlastních výpěstků.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 24. 5. 2013, Autor: