reklama

Barevný svět máků

Jsou křehké, krásné a doslova hýří barvami. Jejich stonky se ohýbají ve větru na všechny strany a statečně odolávají nepřízni počasí. Lehounké sukničky okvětních lístků čekají na svou příležitost, aby se na slunci předvedly v plné kráse. To je barevný svět máků.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Barevný svět máků

Od bílé až po téměř černou barvu, a to včetně nádherného odstínu modré, ano, ve všech těchto barvách se nám dokážou máky předvést. Máky patří mezi okrasné rostliny, které se pěstovaly již před 5 tisíci let v Mezopotámii a ve starověkém Egyptě.  Rod máků (Papaver) je velmi bohatý. Zahrnuje téměř sto druhů včetně máků jednoletých, krátkověkých i trvalých. Mnohé z nich našly uplatnění jako okrasné a jiné zase jako užitkové rostliny.

V řecké mytologii byly máky spojovány s bohyní plodnosti a zemědělství Deméter. Ve starověku se pro své narkotické vlastnosti stal mák symbolem boha spánku Hypna, jehož říše je popisována Ovidiem jako jeskyně v horách, u jejíhož vchodu kvete mák a další byliny navozující spánek. Spojitost mu byla kdysi připisována i s Morfeem, synem Hypnovým, bohem snů, věčného spánku – smrti.

Mák východní (Papaver orientale) pochází z Arménie a Kavkazu. Díky svým velkým dekorativním květům je v dnešní době stále velmi oblíbenou květinou našich zahrad, zvláště těch venkovských a přírodních.

Stonek, listy i nezralé makovice jsou prudce jedovaté. Rostlina obsahuje na 30 druhů alkaloidů. Jsou mezi nimi i morfin, působící proti bolesti, kodein na tlumení kašle a také papaverin, který se užívá jako spasmolytikum.

Výhodou máků je až neobyčejně snadné pěstování. Velmi snadno se množí přímým výsevem a rostou bez problémů na většině míst, kde je dostatek slunce.

Některé zajímavé kultivary máku mají pastelové poloplné i plné květy. Některé okrasné odrůdy, jako například ‚Danish Flag‘ mají třepenité bíločervené korunní plátky. Výjimkou ale nejsou ani plnokvěté odrůdy. Bíle kvete například Papaver alaskanum. Středy jeho květů jsou jemně žlutozelenkavé. Do růžova vybarvené květy má odrůda Papaver orientale ‚Kleine Tänzerin‘. Papaver atlanticum ‚Plenum’má poloplné květy nádherné oranžové barvy. Jasně žlutou barvu vám může nabídnout odrůda Papaver alpinum. A nesmíme zapomenout ani na již zmíněný modrokvětý mák himálajský, což je vlastně vytrvalý mákovník ožankolistý (Meconipsis betonicifolia), blízký příbuzný máků.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 5. 2014, Autor: