reklama

Nejkrásnější kultivary japonských javorů

Krása a barevnost podzimních listů se dá do zahrad nejsnáze vnést snad právě pomocí výsadby pestrolistých japonských javorů. Jsou to obvykle nižší stromy, jejichž krásu tak budeme mít na svých zahradách v úrovni očí a nemusíme za nimi otáčet hlavy, jako to činíme do korun klasických vysokých listnáčů.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Nejkrásnější kultivary japonských javorů

Zachovejte volný růst javorů

Javory japonské (Acer palmatum) čili dlanitolisté javory rostou poměrně pomalu. Krása jejich listů nám tak díky tomu zůstává dlouho na dosah a také na očích. Různorodost javorů vyplývá nejen z barvy listů, ale i z odlišností v jejich tvaru a velikosti. Od samého začátku pěstování javorů dlanitolistých myslete na to, že jejich krása nejvíce vynikne při zachování volného růstu, a proto se je nesnažte tvarovat ani řezat. Pokud bychom pěstování japonských javorů poněkud zevšeobecnili, dalo by se konstatovat, že čím atypičtější kultivar budeme pěstovat, tím bude jeho pěstování náročnější.

Základní druhy japonského javoru

Dlanitolisté japonské javory, jejich základní druhy, jsou spíše keřovitě rozkladitého druhu. Jejich větve rostou nejčastěji do stran a několikanásobně se rozvětvují až těsně nad zemí. Časem mohou větve převisat. Od jarní bronzové přes letní zelenou mění japonské javory barvu svých listů na oranžovou, nebo také purpurovou.

Další druhy japonských javorů

Mezi další zajímavé kultivary bezesporu patří i A. p. ‚Higasayama‘, s listy jasně zelenými, který může zvládnout jak plně osluněná místa, tak i lehký polostín. Dorůstá výšky okolo 6 metrů.

Kultivar A. p. ‚Rainbow‘ patří mezi nově vyšlechtěné. Upoutá pozornost všude, kde je vysazen. Miluje světlo. Dosahuje výšky do 2,5 metru.

Nejkrásnější kultivary

Mrazuvzdorný až do – 27°C je kultivar Acer palmatum ‚Butterfly‘ dorůstající do výšky okolo 2 metrů. Jeho listy jsou hluboce vystříhané s narůžovělým nebo bílým lemem.

‚Red Pygmy‘ je zakrslá forma menšího vzrůstu jen do 2 metrů. Má červenohnědé listy měnící se v zelené.

Dosti vysoký, a to okolo 3 – 4 metrů je kultivar ‚Atropurpureum‘, který je široce rozkladitý s pěticípými sytě červenými listy. Je plně mrazuvzdorný a pomalu až středně rychle rostoucí.

Výšku od 1 do 2,5 metru a celkově vzpřímenější tvar do vaší zahrady přinese kultivar ‚Shishio‘, pro který jsou charakteristické větve vyrůstající pod úhlem 45°. Dá se roubovat na kmínek, je plně mrazuvzdorný do -24°C a má dlanité ploché listy zelené barvy.

Další kultivary japonských javorů naleznete ve fotogalerii u článku. Jak je vidno, je z čeho vybírat.

Aby se každý z těchto i mnoha dalších kultivarů japonských javorů dobře vyvíjel, nezapomeňte se ihned při koupi informovat u prodejce o požadavcích toho kterého kultivaru na jeho pěstování. Ve většině případů je rozhodujícím faktorem bezvětrná lokalita, vlhčí vzduch a několikahodinové oslunění místa výsadby javoru.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16. 10. 2014, Autor: