K velmi oblíbeným atraktivním rostlinám patří také rdesna (Polygonum). Je známo na 150 druhů, ale jako u většiny rostlin, v zahradách se za okrasným účelem pěstuje jen několik z nich. Rdesna dorůstají podle druhu výšky od 20 cm až do 4 metrů, v případě těch převislých, pnoucích se po oporách je to i 10 metrů.
Polygonum capitatum
K jednoletým rdesnům patří Polygonum capitatum. Tento druh vytváří polykormony až porosty lodyh s kopinatými, středně zelenými listy, výraznou střední žilkou a klasovitými květenstvími narůžovělé barvy.
Polygonum compactum
Polygonum compactum dosahuje v růstu výšky okolo 60 cm, má bílo-červené klasovité květy.
Polygonum orientale
U pěstitelů se těší oblibě i odrůda Polygonum orientale díky své nápadně sytě červené barvě květů.
Polygonum affine
Až z Himaláje pochází Polygonum affine. Jeho listy jsou zelené i v zimě.
Polygonum aubertii
Tento druh řadíme k mimořádně bujně rostoucím dřevinám, má bílé až narůžovělé kvítky, které nejsou příliš vzhledné. Jedná se o rostlinu skromnou, nenáročnou na půdu a dobře rostoucí jak na slunci, tak ve stínu.
Polygonum spaerostachyum
Tento druh rdesna na zimu vyžaduje přikrývku z chvojí.
Polygonum baldschuanicum
Velké množství bílých kvítků na sobě nesou rostliny Polygonum baldschuanicum. Tento druh je pnoucí, dokáže se šplhat po zdech i střechách domů. Nárůst jeho hmoty každoročně činí okolo 3 metrů na každém z výhonů. Je to milovník neohraničených prostor, který se snaží dobývat si stále nová teritoria. Vzhledem k tomu, že tento druh rdesna pro svůj bujný růst vyžaduje občasný průklest, nehodí se vysazovat jej do malých zahrádek.
Pěstební podmínky
Všechny druhy rdesna milují vlhkou půdu, slunná stanovištěm, ale snesou i polostín. Kvetou od března do září a množí se nejčastěji dělením, ale rovněž výsevem. U většiny druhů rdesna je dobré počítat s tím, že se jedná o silně expanzivní rostlinu, která může také zplanět a na zahradě při nekontrolovaném šíření zadusit i některé jiné v okolí rostoucí rostliny.
Zkuste variabilní opěry
Rostliny, které dorůstají výšky 10 – 12 metrů se znamenitě hodí k rychlému ozelenění velkých ploch plotů, k popnutí pergol, loubí, sloupů a také starých odumřelých stromů. Aby se rostliny pnuly po stěnách vašeho domu, je potřeba jim zpočátku pomoci. K tomuto účelu se velmi hodí praktické variabilní opěry, které se dají roztahovat do výšky i do šířky. Ke zdi je můžete jednoduše přitlouct hřebíky. Můžete si je rovněž sami vyrobit, či zakoupit ve specializovaných prodejnách.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 29. 7. 2014, Autor: