Možná máte pocit, když si děláte rekapitulaci rostlin ve své vlastní zahradě, že jste si snad taky vysadili jedovatou zahradu. Tu rododendron, tam lýkovec, na skalce barvínek a v záhonu pivoňka… Možná by bylo lepší hledat rovnou rostliny, které nemohou ublížit ani vám, ani vašim dětem ani vašim zvířecím mazlíčkům. Ty by se ale možná daly spočítat na prstech jedné ruky.
Bohužel je to tak, rostlin jedovatých nebo alespoň nebezpečných, či rostlin způsobujících alergie je opravdu v každé zahradě mnoho, často tomu tak je, aniž by to její majitelé tušili. Jsou však i zahrady, do nichž jsou jedovaté rostliny vysazovány zcela záměrně, a to proto, aby se s nimi mohli lidé seznamovat a vyvíjet proti účinkům jejich jedů protilátky. Takové zahrady také často navštěvují studenti veterinárních škol, kteří se zde seznamují s rostlinami, jež mohou být častou příčinou zdravotních obtíží jejich pacientů.
V průběhu 225 let staré historie The College of Physicians of Philadelphia bylo zbudováno i Mütter muzeum a Historická lékařská knihovna. Zde je možné se dopodrobna seznámit i s doslova hrůzostrašnými záležitostmi z historie lékařství. Mnohé z těchto hrůzostrašných historek se týkají právě jedovatých rostlin a těm je věnována zahrada v The College of Physicians.
Špičková Montrealská botanická zahrada má také svou zahrádku toxických rostlin. Je sice menší a oplocená, ale jedovaté rostliny v ní vysazené mají stejnou sílu jako kdekoli jinde. Na vlastní oči zde můžete vidět například škumpu jedovatou (Rhus toxicodendron).
Kromě jiných anglických (irských) hradů má i Blarney Castle na Corku svou jedovatou zahradu.
Jednu z největších sbírek jedovatých rostlin však naleznete v jedovatých zahradách v Alnwicku v Northumberlandu. V zahradách obklopujících středověký hrad Alnwick můžete na vlastní oči spatřit zahradu doslova oplývající nebezpečím v rostlinné podobě. K vidění jsou tu nejrůznější jedovaté rostliny od tabáku, přes rulík, konopí až po blín.
O trochu blíž, v Padově nedaleko Benátek najdeme nejstarší univerzitní botanickou zahradu světa. I její součástí je velmi obdivuhodná sbírka jedovatých rostlin. I zde, stejně jako ve všech ostatních zahradách, nemá návštěvník při běžném pohledu ani tušení, jak nebezpečné mohou být všechny ty rostliny zde pěstované.
Ani celosvětově proslulá zahrada v Chelsea na tom není jinak. V této slavné londýnské zahradě najdete opravdu velké množství jak jedovatých, tak i léčivých rostlin. Někdy se jedná o jeden a tentýž druh rostliny, kdy její užití v malém množství může být lék, zatímco ve velkém množství se stává rostlina pro člověka a často i pro zvířata jedem.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 10. 6. 2014, Autor: