Lidé i jejich čtyřnozí přátelé mají své hotely už dávno, proč je tedy nepřipravit i svým pomocníkům na zahradě – hmyzím opylovačům. Postavením hmyzího hotelu si vlastně zajistíme bohatou úrodu, protože přilákáme na svou zahradu včely, čmeláky, motýly a pestřenky, slunéčka sedmitečná a další užitečný hmyz. Ti všichni jsou totiž nepostradatelní pro naše zahrady, bez nich by naše rostliny, keře a stromy neplodily a škůdci by se na nich přemnožili.
Pro nadcházející zahradní sezónu můžete připravit pro hmyzí opylovače hotel. Není to nic složitého, jelikož se nejedná o žádnou mega stavbu. Hmyzí hotel může mít například velikost ptačí hnízdní budky a bude naprosto postačující. Menší varianty hmyzích hotelů vám dnes nabídnou i některá zahradnická centra k nákupu přes internet. Ale věříme, že vy si budete chtít vyrobit takovéto dílo sami.
Hmyzí hotely vytváříme pro samotářské druhy hmyzu. Možná byste ani nevěřili, že jich v oblasti našeho pásma žije opravdu mnoho, až 500 druhů. Na celém světě jich existuje na tisíce druhů. Samotářsky žijící včely medonosné, některé vosy ani čmeláci nevytvářejí kolonie. Proto potřebují své hnízdní chodbičky, aby si zajistili pokračování svého rodu. Hmyzí hotely se tak pro ně stávají důležitými náhradními biotopy.
Pro začátek si můžete vytvořit domek pro hmyz například z dřevěného hranolu. Postačí tvrdší dřevo typu dubu nebo buku. Do takového hranolku pak navrtejte na hloubku vrtáku otvory o průměru 5 nebo 6 mm. Dřevo není zapotřebí již dále nijak upravovat. Dá se předpokládat, že ještě týž den, kdy upevníte takto připravený hranol na venkovní stanoviště, se v něm objeví první hmyzí obyvatelé. Do otvoru si nejprve nanosí potravu ve formě pylu, pak nakladou vajíčka a nakonec otvor zavíčkují. Každý hmyzí druh používá k zavíčkování jiný materiál. Jakmile se z vajíček vylíhnou larvičky, které využijí ke svému krmení uskladněné zásoby k nabrání sil, rychle vyrostou. Asi po 4 týdnech si tyto larvy upředou kokon a zakuklené přežijí zimu. Ven se prokoušou až v následujícím roce na jaře. Prokousají se víčkem ven, a celý vývojový cyklus se pak opakuje v další hmyzí generaci.
Slunéčka, škvoři a zlatoočka se živí mšicemi, takže budou vaší zahradě velmi užiteční při lovu mšic, které dovedou na zahradách napáchat značné škody.
K výrobě většího hmyzího hotelu můžete použít třeba i dřevěné palety. Do otvorů vzniklých po naskládání několika palet na sebe můžete naskládat duté stonky rákosu nebo sušených stébel některých mrkvovitých rostlin, do dalšího otvoru vsunete třeba polínko z pokáceného stromu s předvrtanými otvory nebo navrstvíte malá naštípaná dřívka na ležato na sebe a hmyz se tak může zabydlet v meziprostorech, které tím vzniknou. Použít můžete i dutá bambusová stébla upravená na jednotnou délku nebo malé plastové květináče, či střepy z rozbitých květináčů, pórobeton nebo duté cihly. Cokoli s otvory se hodí.
Ať už vytvoříte větší či menší hmyzí hotel, vaše zahrada vám za něj bude vděčná a uvidíte, že se to pozitivně projeví i na její úrodnosti. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 15. 2. 2013, Autor: