reklama

Šanta kočičí navodí euforii

Ne všem lidem je vůně šanty příjemná, ale zato kočky, ty si ji přímo zamilovaly. Ty se její vůní dokážou doslova opájet. Šanta totiž produkuje silici, která v kočičím mozku dokáže navodit doslova euforický stav. Některé kočky je doslova ve velkém okusují, a pak se v ní ještě vyválí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Šanta kočičí navodí euforii

Šanty (Nepety) patří k trvalkám nápadně podobným mátě. Jejich šedozelené listy je zdobí i tehdy, když už rostliny odkvetou. V zahradě mají nejrůznější odrůdy šanty všestranné využití. Nižší odrůdy jsou vhodné k olemování záhonů, vyšší se umisťují do blízkosti zahradního posezení a také jsou vhodné k vysazování do trvalkových záhonů například ve společenství kakostů, levandule hlávkovité (Lavandula stoechas) nebo k okrasným česnekům.

Šantu kočičí objevil náš kontinent jako náhražku pravého čaje ještě před jeho příchodem z východu. Léčivé účinky šanty v ní jako první objevili Římané, kteří ji do Evropy přivezli. Nálev ze šanty pomáhá snižovat horečku, uvolňuje křeče, uklidňuje a zároveň podporuje pocení. Využívána je i v současné homeopatii k léčbě nespavosti a proti nachlazení a chřipce. Celé rostliny bývají využívány k přírodnímu postupu barvení látek a vlny. Pokud ji pěstujete na terase či balkoně v květináči, vězte, že je to to pravé k odpuzování hmyzu, který dokáže nepříjemně potrápit všechny, kteří za letních večerů odpočívají venku na svých zahradách.

Šanty podle druhu a odrůdy kvetou v různých barvách od bílé přes růžovou až po fialovou, jejíž barva je nejběžnější. Bude stejně dobrou doprovodnou rostlinou, jako příjemně kvetoucí a vonící balkonovou rostlinou. Uplatní se i v bylinkové zahrádce. Patří mezi hmyzem velmi oblíbené rostliny. Přilétají na ni motýli, včely i čmeláci. Skvěle se tyto rostliny hodí do přírodně pojatých zahrad.

Rostlinám se zavděčíte slunným a teplým stanovištěm. Šanty snesou poměrně dobře i sucho. Z jejich umístění vyplývá, že mohou dobře prospívat jako doprovod růží, které vhodně doplní svými růžovo-fialovými květy. Pouze odrůdy Nepeta sibirica a Nepeta subsessilis dávají přednost stanovišti chladnějšímu s vlhkou půdou.

K nízkým odrůdám patří například šanta hroznovitá (Nepeta racemosa), ta nedorůstá víc než do 30 cm a má velmi pěkný polštářovitý růst. Do trvalkových záhonů je lépe zařadit vyšší odrůdy jako jsou šanta velkokvětá (Nepeta grandiflora), která kvete až ve výšce jednoho metru, nebo šanta modrá (Nepeta faassenii).

Na keřích šanty je dobré uplatnit vždy zpětný řez, abyste zachovali kompaktní růst keře. Po odkvětu zbudou rostlinám jen zaschlá květenství a široce rozložité lodyhy, takže zástřihem až k zemi po jejich odkvětu jim prokážete nemalou službu. Šanta brzy obrazí novými listy a někdy dokonce ještě v témže roce opětovně vykvete. Na zahradách je dobré zabránit šantám samovýsevu, aby se nerozšiřovaly nekontrolovaně po ploše určené i jiným květinám.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 31. 1. 2013, Autor: