Máte rádi čerstvé ovoce, ale zatím je kupujete jenom na trhu? Pořiďte si na zahradu vlastní keře s bobulovitými plody. Nečeká vás příliš práce ani starostí a ovoce si budete moct vychutnávat čerstvé téměř každý den.
Mezi nejoblíbenější ovocné zahradní keře patří tradičně angrešt a rybíz. Právě rybízu stačí jen malá plocha pro vlastní růst. Pokud chcete mít sklizeň co největší, je potřeba na záhon umístit dvě odrůdy. Nemá-li rostlina opylovače, zůstane vždy nějaká část květů neopýlená.
Až budete keře sadit, nezapomeňte dodržet odstup alespoň jeden a půl metru. Stejné vzdálenosti platí pro obě rostliny, tedy jak pro rybíz, tak pro angrešt.
Jakou barvu vybrat?
Nejklasičtější jsou rybízy červené, ze kterých máte potěšení od začátku června do konce srpna a září, kdy plodí. Jsou výrazné, kyselé a především krásně barevné, takže kromě vašich chuťových buněk dokážou oživit i vaši zahradu.
Naproti tomu bílý rybíz plodí ovoce o něco později, můžete je sklízet až od poloviny července. Svou barvou má však oproti červenému obrovskou výhodu, neláká totiž ptáky, kteří by ho mohli sezobat.
Dobrý nejen pro zahradu, ale i pro tělo
Poslední barevnou i chuťovou variantou je rybíz černý, který je zralý od poloviny července do poloviny srpna. A dá se říct, že je ze všech rybízů nejsladší a zároveň nejznámější, kdo by totiž neznal džus z černého rybízu, který patří společně s pomerančovým a jablečným ke stálicím na hospodských menu.
Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, neprohloupíte. Rybíz je nejen dobrý chuťově, ale dokáže chránit před srdečním infarktem, cukrovkou nebo arteriosklerózou. Mimo to obsahuje velké množství vitaminu C, skupinu vitaminů B, vápník, hořčík, draslík a fosfor.
Malý velký angrešt
Angrešt si udržuje svou oblibu především proto, že je sladší než rybíz a jeho plody jsou mnohem větší. Ve skutečnosti byl však i on původně velice malý. Až šlechtěním se podařilo jeho velikost dokonce i stonásobně zvětšit.
Pokud angrešt zvolíte jako ovocný keř do své zahrady, čeká vás o něj starost stejná jako o rybízové keře. Angrešt je nenáročný, potřebuje jen dostatek vody a zvládne i stinná místa. Ideální formou pro pěstování je angrešt stromkový, který není příliš hustý. Vzhledem k tomu, že má keř navíc i ostny, při velké hustotě větví by byl sběr plodů poněkud komplikovaný.
Angreštem ku zdraví
Problém vám může způsobit v posledních letech se rozšiřující nemoc, hnědé padlí, které napadá listy i plody angreštu.
Angrešt se hodí pro snižování tuku v těle, obsahuje hodně vitaminu C a pomáhá čistit střeva.
Mezi oblíbené, ale ne tak časté patří kříženci angreštu a černého rybízu. Jedná se vzrůstem o vyšší a rozložitější keř, který plodí drobné tmavé bobule zvláštní chuti. Pokud budete těchto keřů sázet více, je třeba mezi nimi nechat alespoň dvoumetrový prostor.
Další inspirace ve článku Šáchor – vaše kočka si květinu oblíbí víc než vy
Martina Tlachová
Publikováno: 8. 4. 2010, Autor: