reklama

Jehněčí ouška na vaší zahradě

Čistec vlnatý, trvalka, jejíž listy nápadně připomínají díky svým bílým chloupkům a nezaměnitelnému tvaru ouško jehněte. Pro jeho výsadbu v zahradách hovoří mnoho pozitivního. Celá rostlina a hlavně její listy jsou tak okouzlující právě proto, že jsou porostlé jemnými chloupky, které dokážou rostlině propůjčit doslova stříbřitě sametový vzhled.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jehněčí ouška na vaší zahradě

Pozorujeme-li tuto rostlinu, vždy pocítíme nepřekonatelnou chuť si ji pohladit a ucítit jemnost jejích chloupků na vlastní ruce. Nejsme to ale pouze my lidé, které tato elegantní rostlina uchvátila. Je to i hmyz, který za jejími květy, ale i listy přilétá ze širokého okolí. Zahrádkářům pozorně sledujícím svou zahradu jistě neunikl zvuk připomínající drhnutí, které vydávávají včely samotářky, jež se rozhodly z listů oškrabávat chloupky, které běžně využívají k vystýlání svých hnízdních dutinek.  Ale i slunéčkům je rostlina velmi užitečná, neboť ta mezi jejími listy přespávají anebo pod nimi i přezimují. Hmyz je k rostlině lákán také jejím sladkým nektarem, který hmyz získává z růžovofialových kvítků. Ty se na rostlině začnou objevovat na konci dlouhých lodyh vyrážejících ze země koncem května. Doslova jako chomáčky vlny vypadají husté klasy poupat. Jakmile rozkvetou, je již zcela zřejmé, že rostlina má své příbuzné mezi hluchavkovitými (Lamiaceae). Podobnost se šalvějí, sápou a hluchavkami rostlina nezapře.

Pro udržení celkové kondice rostliny je dobré ji každé tři roky dělit. V přehuštěném porostu by mohlo dojít k hnití, což není žádoucí, listy pak hnědnou. I po zimě se na rostlině objeví hnědé listy, ty ihned odstraníme a navíc můžeme rostlinné trsy opatrně prohrábnout anebo i sestřihnout. I množení samovýsevem je také možné. Pokud tedy rozrůstání rostliny do okolí není žádoucí, odstřihneme květenství ještě dříve, než v něm semínka dozrají. Listy čistce jsou pro každou zahradu příjemným celoročním oživením.

Rostlina si libuje na slunném stanovišti, v polostínu by výrazně hůře prospívala. Jinak není nikterak náročná na péči ani na zálivku. Dokáže si udržet vlhko pod svými listy i za horkých dnů, nevysychá tedy, ani nevymrzá. Kromě těžké jílovité půdy snese dobře každý druh. Máme-li na své zahradě právě takovou jílovitou půdu, přidáme již při výsadbě čistce do půdy trochu štěrku.

Čistec se s velkým úspěchem pěstuje jako výplňová nenáročná trvalka na slunných místech. Málokteré rostliny vydrží bez zálivky velký letní úpal, čistec ano. Velmi hezky působí, pokud se prolíná s vysazenými chrpami, máky anebo sluncovkami. Stříbrem svého šatu podtrhne jejich okouzlující barvy. V jeho okolí však můžete pěstovat i zvonky anebo šalvěj. Okouzlující bude i v předsadbě nízkých tmavých jehličnanů anebo v okolí nižších kvetoucích keřů. V zahradách se objevuje často i v roli kobercových trvalek, které nedovolí prorůst žádnému plevelu. Hodí se k výsadbě do slunných svahů stejně dobře jako na střešní zahrádky anebo k olemování záhonů, cest a chodníků v zahradách.

Pokud jste s jeho pěstováním ještě nezačali, vyzkoušejte ho a uvidíte, že si čistec aneb jehněčí ouško zamilujete stejně, jako mnozí před vámi.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 8. 7. 2013, Autor: