reklama

Miniaturní jehličnany

Je nabíledni, že rostoucí obliba miniaturních dřevin je naprosto odůvodněná. Lidem ubývá životní prostor, zmenšují se jejich byty, celkově se musejí omezovat, a tak i rostliny, které si oblíbili, jsou spíše malého vzrůstu, nezaberou tudíž velký prostor. Malé rozměry, pomalý růst a nevšední vzhled díky tvarům a barvám – to všechno jsou důvody obliby skupiny miniaturních dřevin.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Miniaturní jehličnany

Skvělého uplatnění nacházejí miniaturní dřeviny v alpínkářské tvorbě. A bez zakrslých konifer by žádná skalka neměla to pravé kouzlo. Valnou většinu tohoto typu dřevin tvoří rostliny horských společenstev. Ty jsou již z původních míst svého výskytu zvyklé na celkově náročnější podmínky a tvrdší životní situace.

Takovéto rostliny pak vlastně mají velmi podobné podmínky těm, které rostou v nejrůznějších korytech a nádobách. Vhodné jsou taktéž k osazování do prostor atrií nebo lodžií případně do truhlíků na okenních parapetech.

U nás snad všechny druhy pěstovaných jehličnanů mají své miniaturní nebo alespoň zakrslé druhy. Například hnízdovitým tvarem se může pochlubit varianta smrku ztepilého Picea abies ‚Nidiformis‘ nebo o mnoho vzácnější forma Picea abies ‚Little Gem‘. Ten je kompaktnější a výrazně menší. Smrk sivý Picea glauca je další varianta druhu, ze kterého vzniklo několik velmi zajímavých odrůd. Přísně pyramidální tvar má jedna z nich, a to kultivar ‚Conica‘.  Z tohoto kultivaru, který vznik začátkem 20. století v Kanadě, vznikl nádherně kulovitě rostoucí kultivar ‚Alberta Globe‘. K těmto pozoruhodným tvarům jehličnanů můžeme směle zařadit i zakrslého potomka jinak poměrně vzrůstného druhu smrku omoriky, a to  Picea omorika ‚Nana‘.

I mezi borovicemi lze najít celou řadu nádherných miniatur.  Poměrně známou variantou je zakrslá borovice fascinujícího vzhledu Pinus leucodermis ‚Schmidtii‘, která má velmi pomalý růst a nádherně svěže zelenou barvu.  Vzrůstem větší, ale barvou stejně krásný je Pinus leucodermis ‚Compact Gem‘. Borovice kleč nám může také nabídnout mnoho nádherných odrůd, z nichž poměrně známý je kultivar Pinus mungo ‚Mops‘. Vzácnější a hlavně na pořízení finančně náročnější je její mutace ‚Minimops‘. Dostatečně dostupná je forma kleče Pinus mungo ‚Pumilio‘. Jestliže je pravidelně zaštipována, může se stát opravdovým skvostem v zahradní úpravě.

Objevit lze i zajímavé miniatury některých odrůd jedle korejské. Svým půvabem vás muže zaujmout například Abies koreana‚Tajga’a o něco kompaktnější Abies koreana ‚Tundra‘.  Postavením a tvarem jehlic a celkovým vzhledem působí zcela mimořádně Abies koreana ‚Oberon‘.

Pro méně zkušené pěstitele připomínáme, že vždy je lépe, pokud si některý z vámi vybraných exemplářů pojedete osobně vybrat a zakoupit například do některého specializovaného zahradnictví, než abyste rostlinu nakupovali na dálku přes zásilkový obchod. Myslete na to, že rostlina může přepravou a cestováním silně utrpět a navíc se, bohužel, nemusíte dočkat opravdu toho, co jste si předem zaplatili.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 12. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.