Koupili jsme dětem pískoviště a chceme pro ně malé nebo velké hřiště. Co k němu ještě budeme potřebovat, než se „uvede do provozu“?
Stříška nebo slunečník je nutností, nejen na hřiště
Vidíme to bohužel ještě dost často kolem sebe: maminky sedí ve stínu slunečníku, ale děti si hrají na písku v prudkém slunci. A jarní slunce je velmi agresivní a tím nebezpečné; zejména je-li kombinované s větrem. Rozhodně nenecháme děti zaujaté hrou na slunci; kromě aplikace opalovacích krémů dbáme také o zastínění pískoviště – nejdůležitějšího pracoviště nejmenších dětí; místa, kde se zdržují na zahradě asi nejvíce. Buď umístíme pískoviště do stínu či polostínu, nebo koupíme pískoviště se zabudovanou stříškou. Třetí možností je pak nad pískem vztyčit velký slunečník.
Kvalita písku na pískoviště
Písek musí být čistý, prostý všech odpadků a nesmí být infikovaný. Písek koupíme tam, kde jsme si jisti jeho skladováním; víme, že je čistý. Ještě lepší a jistější je ale koupit speciální pytlovaný písek na dětská pískoviště, prodávají ho třeba v hobby nebo zahradních centrech. Objednat se dá také u firem vyrábějících pískoviště. Pak už nám zbývá jenom chránit pískoviště a písek v něm před psy a zejména před kočkami, ale může sem zabloudit třeba i ježek, hrabat tu mohou straky nebo jiní ptáci, kteří se na zahradu dostanou. Ideální je proto koupit pískoviště s pevným víkem nebo plachtou.
Co potřebujeme na dno pískoviště a hřiště
Víko pískoviště nebývá vodotěsné, do písku se může dostat trocha dešťové vody. Ta pak odtéká volně do půdy, protože pískoviště nemají dna (jinak by se v nich voda hromadila). Při instalace pískoviště pod něj podložíme hustou hnědou mulčovací textilii s malými oky anebo bílou geotextilii, případně ještě jiný materiál propuštějící vodu. Textilie položená na dno a přetažená vysoko podél vnitřních stěn pískoviště udrží písek na místě a potom také nedovolí, aby do písku prorůstala tráva, plevely pampelišky a podobně.
Malé, ale důležité čachtací jezírko jako hřiště … Dětem stačí na zahradě ke štěstí i několik centimetrů vody. Nejlépe hned vedle písku. A nutno podotknout, že už pár centimetrů navíc bývá někdy nebezpečných; zejména pro malé děti na zahradě bez dozoru dospělých. Zřídíme proto vedle pískoviště nízké brouzdaliště vyrobené z ploššího plastového odlitku – třeba využijeme koupeného malého plastového pískoviště, do kterého nalijeme jen asi 10 centimetrů vody. To je maximum, pokud jsou děti chvílemi bez dozoru; pozor – malé děti se už utopily i ve dvaceti centimetrech vody! Někdy stačí jako cachtací jezírko také velké umývadlo nebo ten nejmenší nafukovací bazének. Voda (vlažná, ne ledová) pak slouží k zadělávání těsta z písku, k cachtání, pouštění malých lodiček a podobně. Voda z cachtacího jezírka se dá rychle vyměňovat – večer ji jednoduše vylijeme.
O dětských zahradních atrakcích čtěte v článku Zábava pro malé nezmary.
Alena Jansová
Publikováno: 31. 3. 2010, Autor: